Abonelik Paylaş!
Görüntülenme: 16994
Oyla!
(0 oy)

15.4.2007 21:00:26

"PİLOT İLLER"

qaso (12)

             Hepinize iyi akşamlar.Ülkemizin  havasındanmıdır suyundanmıdır bilinmez olayların ve olguların  "tartışılmasına"  zaman bırakılmadan umursamadan, tepeden inmeci ve dayatmacı bir zihniyete sahip bir anlayısımız  var . Aile hekimliği projeside(AHP) bunların sonuncusu. Ben AHP nin  5 aydan beri uygulandığı bir ilde 1 yıldan beri görev yapmaktayım. Dedim ya havasındanmı suyundanmı  bilinmez  bizim  sahip oldugumuz bu meziyetler aynen bizim haklarımız araması gereken  sivil toplum kuruluslarının yöneticilerinde de var( aynı suyu içtiklerindendir belkide)...2006 Temmuz ayı, AHP den bahsediliyor ; ama sadece dedikodular dolaşıyor saglık çalısanları arasında. Kimseden elle tutulur bir acıklama yok. Sendikların tutumları biraz daha farklı, iktidarla arası iyi olanlar ve iyi olmayanlar.Yeni uygulamanın  ne oldugu  ne getirip ne götürecegi kamu yararı tartısılacakken iktidarı eleştirmek için bir bahaneye donustu AHP. Maalesef gerek basın gerekse de sivil toplum kurulusları siyasi olarak konuyu elealdılar ve  basta biz saglık çalışanları ve halk  bir muammaya sürüklendik.

          Bu arada saglık bakanlıgının hangi niyetle kullandıgını bilmediğim bir kavramı cok rahatsız edici "PİLOT İLLER"... Eğer, pilot illerden bahsediliyorsa, bu uygulamanın denendiği, halktan,  hekimlerden ve yardımcı saglık personelinden  gelecek geri bildirimlerle projenin uygulanabilirliği, sürdürülebilirliği yeniden tartısılacak ve gerekiyorsa uygulamaya son verilecek. Daha saglık calısanlarından ve halkatan herhangi bir geribildirim alınmadan, saglık bakanlıgının AHP yi 2007 yılı sonunda tum Turkiye"de uygulanacagı yonunde haberler duyduk.DUZCE de ki uygulamanın sonuçları ne olursa olsun,  25 aralıkta AHP nin uygulandıgı illerdeki geribildirimler alınmaddan  AHP nin tüm Turkiye"de  yaygınlastırlıması kararı alınıyor(?.) Belkide bu pilot illerden çok can sıkıcı sonuçlar cıkacak(?) Belkide bizim ulkemizin cografi ve sosyla yapısı bu sistemin koylerde uygulanmasını imkansız kılacak(Karadeniz bolgesi gibi). Bu sistemin "PİLOT" illerdeki uygulama sonuclarını gormeden tum Turkiyede yaygınlastırmak  cok acele olmuyor mu ? Ülkemiz 5 yılda  bir saglık sistemini değiştirecek kadar zengin mi ???

Oyla!
(0 oy)

17.4.2007 20:40:35

Köylerde Aile Hekimliği

hekimce (49)

Bu konu açılmışken bir dostum çalıştığı köyde çok ciddi problemlerin olduğundan bahsetti. şöyleki aile hekimliği uygulaması ile birlikte hastaların sadece zaman kaybına uğradığı ve herkesin şikayetçi olduğunu belirtti. Hatta ilk fırsatta; 6 ay sonra köylülerin tamamıyla il ya da ilçelere kaydolacağını söyledi. bahsettiği problemlerinin benzerini yaşayan arkadaşlardan ricam bunu bizimle paylaşabilirler mi?

yeni kurulan bir uygulamanın problemlerinin tespiti için oldukça faydalı olacaktır.

Oyla!
(0 oy)

17.4.2007 22:11:09

Köylerde Aile Hekimliği Merkezi Olmamalı

drelax (120)

Arkadaşımıza katılıyorum.Benim de Gümüşhane'de bir tanıdığım aile hekimi var.Bir beldede aile hekimliği yapıyor.Beldenin yirmi civarındaki köyünden hiçbirisi o beldeye gelip de muayene olmuyor.Sadece o beldeden günde en fazla on civarında hastası oluyor.Çünkü köylülerin özel araçları yok.Hasta olsalar en ucuza ve tek araç ile ilçe merkezindeki bir hekime muayene olmayı tercih ediyorlar.Hem bu beldedeki aile hekimliği biriminin tetkik yapma imkanı yok, Yapılsa bile hastalar ilaç alabilmek için gene ilçe merkezine gitmek zorunda kalıyorlar.Yani vatandaşlarımızın ilk fırsatta merkezdeki bir aile hekimini tercih edecekleri aşikar.Aynı hekim arkadaşımız ilçe merkezinde çalışsa 4-5 kat daha fazla hasta birey o aile hekimine ulaşabileceklerdi.Önemli olan aile hekiminin ulaşılabilirliği değil mi? Sağlıkta dönüşüm programında sürekli bundan bahsediliyor zaten.Kolay ulaşılabilirlik.

Yeni pilot illere tavsiyem,  aile hekimliği birimlerini hastaların kolaylıkla ve tek araçla ulaşabilecekleri , tetkiklerini kolaylıkla yaptırabilecekleri, hatta ilaçlarını da temin edebilecekleri yerlerde kararlaştırmalarıdır.

Oyla!
(0 oy)

17.4.2007 22:13:27

Sorunları çok ifade ettiniz.

hekimce (49)

Kesinlikle mevcut sorunları çok iyi belirttiniz.

 

Oyla!
(0 oy)

17.4.2007 22:22:06

Köylerde aile hekimliği merkezi olmamalı

drelax (120)

Şimdi bu arkadaşımızın kayıtlı bireyleri sırf ulaşım ve daha kapsamlı sağlık hizmetine erişim sorunları nedeniyle mevcut aile hekimlerini terkedip merkezdeki aile hekimlerini tercih ederlerse bu köydeki aile hekimine haksızlık değil mi?

Oyla!
(0 oy)

18.4.2007 02:22:19

Pilot Köyler :)

qaso (12)

                        Efendim demin  bir yazı yazdım tam gondere basacakken elim SHİFT düğmesinin üzerinde 8 sn den fazla durdugu için bişiler oldu ve yazdıklarımın hepsi uctu(Kiwi gibi).

                        Köylerde mobil hizmetle birlikte köylülerin Dr ulaşması artık buyuk bir sorun haline geldi.Cuma gunu mobil hizmet için ben ve yardımcı saglık elemanı koyden ayrıldık bizden hemen sonra kopek tarafından ısırılmıs bir cocuk ve babası(lakin biz gun boyu mobil hizmette olacagız) gelmiş. Bizi bulamayınca sehirde kuduz asısı yaptırırm umidiyle sehire gitmiş fakat  hiç bir aile hekimi hastayı kabuletmediği(misafir hasta mı o tarih oldu uygulanmayan bir  secenek, haklı olarak?) için koye geri donmus. Bizim mobil hizmete cıktıgımız koylerde cep telefonu cekmediği için bize gec ulastılar fakat bizde de sıksık kesilen elektrikler???? yuzunden Kuduz asımız yoktu. Baglı bulundugumuz TSM ile irtibata gectikten sonra onlar asıyı yapmayı kabul ettiler. Bu cocuga biz en az 5-6 saat kaybettirdik.Eskiden Dr un yeri belliydi ama şimdi DR a ulaşmak ŞANSA  kaldı(KOYLER  için tabiki).Benim 40 saatlik mesaimin 21 saati mobil(Eger sahsi arabanız yoksa bana ulaşmak sizin için ciddi bir bilmece cunku mobil hizmeti sadece bir koye vermiyoruz en az 1 koy 3 mezraa) tabi ayda bir cıktıgımız asılarıda işe katarsanız ortalık biraz daha karısıyor.Düşüncem mi bu insanların cogu AHP nin kendilerine verdiği hakları öğrendikten sonra şehirdeki bir aile hekimine kaydolacaklardır(bende olsam oyle yapardım çünküme tohtor begi yerinde bulmak sıkıntı).Adamlar zar zor araba bulup koyume geliyor ve beni bulamıyorlar ayrıca beni bulmaları yetmez aynı gun yada ertesi gun bir araba daha bulup ilaç alamaya da gitmeleri gerekmekte(bugune kadar olan gozlemlerimde çogu arabayı bulamıyor ilaç almak için).Ve adam gelip benim yuzume soyluyor 25 haziranda ben şehirdeki DR a kaydolacam eskiden zarzor bir araba bulurdum şehre giderdim gununde muayene olur ilaçlarımı alır ve geri donerdim ya şimdi???.

                     Bir de biz sana tetkik yapma imkanı veriyoruz dediler mi tamamdır hasta sayım 1000 nin değil 100 ün altın duser 10 gunde. Bu sefer bana gel(bil)en? hastayı birde tetkik için merkeze gondercegim(gidebilirse tabi)? Sonra bana tekik sonucuyla geri gelecek ve ben ilaç alması için hastamı tekrar merkeze gondereceğim.Bu şahsi arabası olan bir insan için enaz 3 gün demektir(arabası olmayanları siz dusunun).Ve bu insanlar hala bana kayıtlı kalmayı kabul edecekler oyle mi?Siz olsanız kabul eder miydiniz? Köylerde AHPni uygulamak cok sıkıntılı olmayacak ileride ama... cunkume tum koyluler sehirdeki bir hekime kayıtlı olacak ve koylere Aile Hekimi atanmayacak.ÇÖZÜM: Çok basit eger AHP uygulanacaksa TAŞIMALI EĞİTİM  gibi TAŞIMALI SAĞLIK olması gerekiyor.DR mobildeyken hastaları koylerden toplayacak ve DR a ulaştıracak ve tetkik istenen  hastaları en kısa surede laboratuvarlara ulastırmayı saglayacak ve onları geri koylerine  geri bırakacak ertesi gunde tetkik sonuclarını ve hastaları yeniden DRa ulastırmayı saglayacak. Aksi taktirde ilk senaryo daha muhtemel koylerdeki aile hekimlerinin kayıtlı hasta sayıları 1000 nin altına duser ve sozlesmeleri fesh olunur.

                   Bu iyi birsey mi evet koyde yasayan insanlar için şehirdeki hekime kayıtlı olmak iyi ve avantajlı.Fakat hekim için?Hiçte hoş olmayacak mobili olmayan DR mobil yapmak zorunda kalacak ve mobil hizmeti verecegi koylerde koylulerin bir kısmı kendine bir kısmı  baska hekimlere kayıtlı... Dusunsenize 1600 nufuslu bir koye 3-4 doktorun gittiğini!!!! Bu hekimler için de ciddi bir problem olusturacak ve verilecek hizmetin kalitesini dusrecek bu dayetmezmiş gibi bagısıklama hizmetlerinde buyuk problemler cıkacak.(Bu son paragrafta fantezi : )

                    Köylerde AHP ciddi ve geri dönüşü olmayan problemlere gebe!!!!!

     

Oyla!
(0 oy)

28.10.2007 21:25:52

köyde aile hekimliği

drdumhur (16)

Pilot illerde şöyle bir problem var.Aile hekimi mobil hizmete gidince veya izinli/raporlu diyelim onun hastaları ortada kalıyor.Düzce'den arkadaşları aradım.İl sağlık müdürlüğü yazı göndermiş.Aile hekiminin yerne bakacak hekim yoksa diğer aile hekimleri misafir hasta olarak muayene edecekler ve hiçbir hasta mağdur edilmeyecektir demiş.Bu bir çözüm olabilir.Ama asıl köydeki aile hekiminin imkanlrını iyileştirmek lazım.Bunu aile hekimleri kendileri çözebilirler aslında.Ama iyi düşünmek lazım.

Oyla!
(0 oy)

4.11.2007 18:16:14

AİLE HEKİMLİĞİ

dr.gp (2)

MERKEZE GÖRE KÖYDE/NAHİYEDE/BELDEDE AİLE SAĞLIĞI MERKEZİ ÇALIŞTIRMAK ÇOK ZORDUR.BUNUN NEDENLERİ ŞÖYLE SIRALANABİLİR;
1)AİLE SAĞLIĞI ELEMANI BULMAK VE BULUNMUŞ OLANI DEVAM ETTİRMEK ÇOK ZORDUR.AİLE SAĞLIĞI ELEMANI MESAİ DIŞI ÇALIŞMAYI İSTEMEMEKTEDİR.GÖREVLENDİRME İLE GELEN AİLE SAĞLIĞI ELEMANI MESAİ SAATLERİNE BİLE UYAMAMAKTADIR.BUNUN KISMEN NEDENİDE MAALESEF İDARİ YAPIDAN KAYNAKLANMAKTADIR.
2)HASTA KAYBI OLUŞMAKTA FAKAT YENİ HASTA KAYDI YAPILAMAMAKTADIR.BUNUN NEDENLERİ ARASINDA HASTANIN ULAŞIMI VE ECZANE DURUMU ÖNCELİKLİDİR.
3)KÖYDE İKAMETGAH EDİLMESİ DURUMUNDA ÇOK FAZLA HASTA,MESAİ DIŞINDA GELMEKTEDİR.
4)MAALESEF MECBUREN YAPTIĞIMIZ AİLE HEKİMLİĞİNDE KÖYLERDEKİ LABORATUVAR HİZMETLERİ MERKEZDEKİNDEN KATKAT ZAYIFTIR.BU DURUMUN ÇÖZÜLMESİDE ÇOK PAHALIYA MAL OLMAKTADIR.
BU SORUNLAR ÜST MAKAMLAR TARAFINDAN ÇÖZÜMÜ ZOR OLAN MESELELERDİR.YASAL OLARAK BİLDİRİMİ BİLE ÇOK ZORDUR.YAPILABİLECEKLER LOKAL VE GENEL DERNEKLERİN,BİRLİKLERİN KURULMASI VE BUNLAR ARACILIĞI İLE SORUNLARA ÇÖZÜM ARANMASIDIR.DİĞER YABILABİLECEKLER BİZLERİ AŞAN VE SİSTEMİN KURUCULARINA ÖNERİLERİMİZ OLABİLECEK TAVSİYELERDİR Kİ BUNLARI ŞÖYLE SIRALAYABİLİRİZ;
1)SAĞLIK EVLERİNDE Kİ SÖZLEŞMELİ PERSONEL GERÇEK VE TAM ANLAMDA AİLE SAĞLIĞI MERKEZİNE BAĞLI ÇALIŞTIRILMALIDIR.(HİZMET OLARAK-İDARİ DEĞİL)
2)ÜCRETLENDİRMEDE ADALETİN SAĞLANMASI AMACIYLA FARKLILIKLAR OLUŞTURULMALIDIR.
3)PERSONEL SAYISI ARTTIRILMALIDIR.
4)UYGUN YERLERDE ACİL YARDIM İSTASYONLARI AÇILMALIDIR.
5)GECE GEÇ SAATLERDE 112 ACİL SERVİSİNİN DAHA ETKİN ÇALIŞMASI SAĞLANMALIDIR.
6)LABORATUVARLAR GÜÇLENDİRİLMELİDİR VEYA ÖDENEK ARTTIRILMALIDIR.
BU SORUNLAR TESBİT EDİLMEDİĞİ TAKTİRDE YENİ BAŞLAYAN SİSTEM OLGUNLAŞMADAN KÖYLERDE ÇÖZÜLMEYE BAŞLAYACAKTIR Kİ MERKEZDEKİ SORUNLAR DA YENİ YENİ OLUŞMAYA BAŞLAMAKTADIR.657 SAYILI DEVLET MEMURLARINDA Kİ ÖZLÜK HAKLARININ KAYBI ŞU ANKİ MADDİ GELİRLER YÜZÜNDEN GÖRÜLEMEMEKTEDİR.GELECEKTEKİ DURUMUMUZ ŞÜPHELİDİR.GEÇİŞ DÖNEMİ VE GELECEĞİN SAĞLIK POLİTİKASI BİZLERLE AÇIKCA KONUŞULURSA SAĞLIK HİZMETİ DAHA KALİTELİ VERİLEBİLİR.AYRIŞMALAR İLERİDE KOPUKLUKLARA NEDEN OLABİLİR.GENEL SAĞLIK POLİTİKASINDA;DÖNER SERMAYENİN MAAŞ OLARAK YANSITILMASI VEYA DENETİMİN ARTTIRILARAK ÖZELLEŞTİRMENİN TEŞVİKİDE BİR ÇÖZÜM OLABİLİR.AYRICA AİLE SAĞLIĞI ELEMANI TANIM VE KAVRAM OLARAK DAHADA FAZLA GELİŞTİRİLMELİDİR.VE S.G.B,T.S.M VE İ.S.M MAAŞLARIDA GÖZDEN GEÇİRİLEREK YENİ KAYNAKLAR SAĞLANMALIDIR.YOKSA SAĞLIK PERSONELİ ARASINDA Kİ STATÜLER VE GELİR FARKLARI GİDEREK DERİNLEŞECEKTİR.AİLE HEKİMLİĞİ BİR GİRENİN BİR DE GİRMEYENİN PİŞMAN OLDUĞU BİR SİSTEM OLMAZ İNŞALLAH!..LÜTFEN SORUNLARIMIZI İNTERNET ÜZERİNDE Kİ FORMLARDA DİLE GETİRELİM.HERKESE İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİM.

Oyla!
(0 oy)

28.1.2010 15:46:13

Yanıt: "PİLOT İLLER"

tumman (2)

şimdi kimsenin bahsetmediği bir durum var.burda yardımcı personele neden önem verilmiyor.dr köye öğlen gidiyo,ya da hiç gitmiyor, bu arada bütün işi yardımcı personel yapıyor.

dr.alacağı 7000-8000 liradan kıyıpta hiç kimseyle anlaşmıyor.sağlık müdürlüklerinden görevlendirme personel istiyor.sağlık müdürlükleride ne hikmetse hastanelerden kadrolu hemşireyi 15 er gün görevlendiriyor.

görevlendirilen personelin hastanede ayrım yapılmadan seçildiği,torpilliler hariç.yani işini gücünü bırakıp gönderiliyor.

bu arada yemek yok yol parası yok,personelin başına yolda izde bişey gelirse sorumluluk yok.kabul etmeme şansın yok amirin çünki....

15 er gün giden personel aile hekimliğinde ne yapabilir,yolu yordamı öğrenmeden sırası geçer zaten.

en önemlisi aile hekimliklerinde prof.lar çalışsın bence.pratisyenlerin yaptığı işi eczanelerdeki kalfalar fazlasıyla yapıyo zaten...

Oyla!
(0 oy)

28.1.2010 15:54:25

Yanıt: sisteme bak

tumman (2)

dr.lar üzerine kurulmuş bir sistem.bakanlık zaten bütün sistemi dr.lar üzerine kurmuş.bir hemşireye bir gün içinde bir hasta kaç defa hemşire hanım der, o yetmedi dr.kaç defa hemşire hanım der.yani bir hemşirenin kaç defa çağrıldığını bir düşünün.yada sağlık memuru.peki bu insanlara gereken değer veriliyormu maalesef.ama dr.lar  ooooooo bütün para ve çalışma koşulları onların üzerine kurulu.birde hastaya gereken saygıyı gösterseler nerdeee.muayenehaneme gel, bıçak parası ver, bunları yaşamayan yoktur.Birazda parasever değilde vatansever,vatandaşsever olmak lazım.toplumla iç içe olmak lazım...

Etiket Ekle
Etiket:

Kullanıcı:
Parola:
Yeni Üyelik Parola Hatırlat

Ana Sayfa | Hakkımızda | İletişim | Kullanım Şartları | Gizlilik Politikasıradyo dinle aşı takvimi podcast tips blog video blog kongre online dinle peaceful videos music videos blog klip şarkı sözü lyrics videos ilahi ezgi dinle