Abonelik Paylaş!
Görüntülenme: 340124
Oyla!
9,8 (4 oy)

31.7.2007 00:36:34

Doktorların ve Yardımcı Sağlık Personelin maaşları (!)

hekimce (49)

Forumda bir doktor-yardımcı sağlık personeli maaş tartışması var. Mesajları inceledim. Bu konuda görüş bildirip; aynı zamanda ayrı bir başlık açarak bir konu olarak tartışalım isterim.

Bence doktorların maaşları yada diğer kamu personelin maaşları hesaplanırken iki şey dikkate alınmalıdır. Birincsi ki en etkin olandır. Eğitim-akademik düzeydir. Nasıl ki 4 yıllık mezunların kamuda maaş standartı varsa, 6 yıllık ( doktora) nasıl bir standardı varsa; lise ve 2 yıllık okulların da bir standartı var. Dolayısıyla ne kadar eğitim.. bir o kadar para demek anlayışı yanlış değildir.

İkincisi de; kamuda çalışan kişinin özel sektörde aldığı maaşlara arttırılabilir. Bu da şundan dolayı; yoksa devlet elinde doktor ya da pilot tutamaz..

Bu ikisini bir araya getirince hükümet doktorlara verdiği 1050 milyonluk maaşın yetersizliğinin farkında olduğundan döner ..aile hekimliği giib faktörler aldığı parayı arttırdı. Ve bunun sonunda iyi hizmet planlıyor.

Yardımcı sağlık personeli arkadaşların en büyük yanılgısı; kendilerini sürekli doktorlar kıyaslaması. Çok yanlış sonuçlar çıkarıyorlar. Eğitimleri ve özel sektördeki karşılığı.. Bu ikisini bir araya getirsinler. Ortaya çıkan rakama razı olmak gerekir. Ben yardımcı sağlık personeli ortalama 1000 ytl maaş aldığında bunun yeterli bir miktar olduğunu düşünüyorum. Sürekli doktorlar bu kadar alırken biz düşük alıyoruz yaklaşımı; hakkı olmayan parayı istemek olarak görüyorum. Ha ek mesai / nöbet varsa; tabi ki haklarını alsınlar..

Ama lütfen; sanki maaşları doktorlara veriliyormuş gibi...doktorlarla uğraşmasınlar..

Saygılarımla

Oyla!
3,6 (4 oy)

31.7.2007 23:57:13

hakkımız oldugunu düşündügümüz için tartışıyoruz sanırım?

pinokyo45 (11)

yazılan mesajları yanlış yorumluyorsunuz

 

bakın sizinle aynı kanıdayım evt ne kadar  egıtım okadar maaş kesınlıkle bu boyle olmalı kimsenin aldıgı parada gözümüz yok bunda hemfikiriz ha bide dıyorsuzki hekimi elinde tutması için fazla miktar verilmeli tabiki başka türlü nasıl tutacak ama bende dıyorumki hekimce arkadaşım biz aile sağlığı elemanlarını yani gönüllü aile sağlığı elemanı olanlarıda memnun etme yoluna gidilse nasıl olur acaba ? sistem olarak şunumu diyorsunuz hekim memnuniyeti önemli bizler bir hiçiz biz memnun olmuşuz olmamaışız umrunuzda bile değil yani ? yeterlidir demişsiz yaptıgımız işlerin ne oldugunu bilseniz azdır  dersınız eminim 1 sağlık personelinin yeterli olmadıgı bir sistem acıkcası işimi çok seviyorum ve severek yapıyorum elimden gelenin en iyisi için uğraşıyorum ama buhalde bile sağlıklı çalıştıgımı düşünmüyorum başta psikolojik olarak

 

 ayrıca doktorlarla falan uğraştıgımız yok  devlet onlara daha cok versin  biz aile sağlığı elemanı olarak da derdımız ıllede para degıl arkadaşım iş çok fazla yeterli gelemediğimiz ve sağlıklı hizmet veremediğimizi düşünüyoruz yanımıza bir personel daha istiyoruz gözümüzün önünde tsm denilen arkadaşlar bizimle aynı parayı alıyorlar ya aramızda sadece 200 ytl var sizce bu haklı bir maaş mı ?onlardan yanlarımıza dagıtım yapılamazmı  yada bizim  maaşımız onlardan farklı olamazmı bu durum boyle oldugu sürece istifalar cogalacakdır her hekim görevlendırmeyle kalacakdır peki görevlendırmeler sağlıklımı çalışacak sizce bu durum hekımlerımıze  yansımayacak mı performans olarak maaşlarını ve psikoljilerini etkılemeyecekmı boyle bır durumdada hekımden nasıl bir iyi hizmet cıkacak acıklarmısınız ?

 

sayğılarımla

 

Oyla!
9,7 (2 oy)

11.8.2007 20:53:17

eğitim önemli

boran (3)

işine geldiği gibi açıklamışsın doktor bey!...Evet kesinlikle herkes eğitimine göre maaş almalı.Ve alıyorsunuz da.Ama döner sermaye nedir.Döner sermaye yapılan iş karşılığı tüm personele verilen iyileştirmedir.Tamam bunda da sağlık personelinde fazla alın itiraz etmiyoruz ama(işin ağır tarafını bizim yapmamıza rağmen)hekim 3000ytl döner alıyor biz 500 ytl.Eğitimin  karşılığını  maaşda alıyorsunuz  bu nedir peki sorumluluksa sizden daha fazlasını sağlık personeli alıyor.Sizde degil suç bakanlıkda ve bizim kendi arkadaşlarımızda hiç bir meslek grubu bu kadar duyarsız olamaz.Alışmışız biz artıklarla yaşamaya,kaymağı başkalarına sunmaya.Böyle sistemede böyle ......

Oyla!
7,7 (2 oy)

11.8.2007 21:00:03

para para

boran (3)

arkadaşlar ase,tsm derken yine bölünüyoruz ordaki bu kadar alıyor ben bu kadar alıyorum kavgasına lütfen düşmeyelim önemli olan özlük haklarımız,ve bu adamların bize degersiz bir varlık mış gibi davranmaları karşısında hep beraber duralım

Oyla!
9,1 (4 oy)

27.8.2007 03:39:27

hemşirenin doktoruyla maaşı kıyaslaması

doktorlaz (7)

lise mezunu bir hemsirenin 6 yıl üniversite okumus bir doktorla maasını kıyaslaması mantıklı degil.basbakanlıkta çalısan bir memur nasılkı başbakanın aldıgı maasla kendi maasını kıyaslayamaz bir hemsirede birlikte calıstıgı doktorun maasını kendi maasıyla kıyaslamamalıdır.ancak kendisi gibi lise mezunu baska bir kurumda calısan memurla kıyaslayabilir.lise mezunu baska kurumlarda calısan memurların maası 800 ytl yi gecmezken (polisler hariç)  özel sektorde calısanlarda ancak 400-500 ytl alırken hemşire arkadaslarınkı 1300 ytl bulmaktadır.kardesim insaat muhendisi bayındırlıklık bakanlıgında kontrol mühendisligi yapıyor milyon ytl lik işlerin kontrünörlügünü yapıyor altına imza atıyor aldıgı para 1300ytl bu örnektende anlasılacagı gibi hemşire arkadaşların aldıgı ücret türkiye şartlarında iyidir keşke daha alsalar ama şartlar bu kadar

Oyla!
3,4 (3 oy)

4.9.2007 15:12:02

birlikten kuvvet doğar.

gezgin (1)

Kimsenin doktorun maaşında,dönerinde gözü yok kardeşim.Gözü olanın gözü çıksın! Ama bir doktor 2000YTL,döner alırken yardımcı personel niye 400YTL. Alsın be kardeşim? 1 kat ,2 kat olsun 4 katda olurmu  ?Bir bakanlığın personeli arasında  bu kadarda ayrım olurmu ?Git emniyete amir ile ,polis memuru arasında bu uçurum varmı?Türk silahlı kuvvetlerinde Subay,astsubay,uzman çavuş ile bu kadar fark yok.Sağlık Bakanlığı 'nın adını doktor bakanlığı olarak değiştirsinler ,bizde kurtulalım.yeni aile hekimliği sisteminde yardımcı personel 2.sınıf personel konumuna düşürüyorlar.Doktor2500-3000 ytl alsın ASE 1000YTL.bu olurmu.Bütün işi ASE yapsın ,doktor sadece reçete yazsın.Bu düzen böyle kurmuşlar,biz birlik içinde hareket etmezsek,ne onurumuzu,ne durumumuzu düzeltemeyiz.Zaman birlik zamanıdır.Hastanede çalışan,Asm'DE çalışan,TSM 'de çalışan şu kadar alıyor,bu bu kadar alıyor  ayrımını bırakmalıyız.Yoksa bize kulak veren olmaz. 

Oyla!
5,4 (3 oy)

18.9.2007 16:56:21

Yardımcı personel maaşı

memur (5)

      Arkadaşlar artık yardımcı sağlık personeli olarak hakkımızı aramanın zamanı geldi.Doktorlar sanki çok sorumluluk alıyormuş gibi konuşuyorlar.Sabah saat 9 da gelip öğlen 3 te gidiyorlar. Bütün sorumluluk bizim üzerimize kalıyor. Onlardan çok çalışıyoruz ama onlardan daha az döner alıyoruz. Neymiş doktorlar 6000 ytl alacak , bizler de 1300 ytl. Başlarım böyle adalete.Bırakın tek başlarına aile hekimliği yapsınlar da akılları başlarına gelsin.Ne halleri varsa görsünler.........

Oyla!
9,5 (1 oy)

22.9.2007 07:08:49

Bu kadarı da pes

METİN (1)

 

  Herhangi bir sağlık personelinin bir doktor maaşında gözü oldugunu zannetmiyorum.Üstelik sadece insanlar hakkettiklerinin karşılıgını almak istiyor o kadar..Bu durumda da iç isyan çıkarmak yerine birlikteliğin daha etkili olacagını düşünüyorum..

Ayrıca her ne kadar bu sayfa bir forum sayfası olsada insanlara (bir lise mezunu hemşire ) gibi hitaplarda bulunulması bir meslek grubuna yapılmış hakaret olur.Bu anlamda herkesten daha saygılı olmalarını rica ediyorum..Üstelik o meslek grubunda çok iyi egitim almış ve özveriyle çalışanları da var,lütfen onların haklarını da böyle ihlal etmeyelim....

saygılar....

Oyla!
(0 oy)

22.9.2007 13:06:35

PEKİ LİSANS MEZUNU YARDIMCI SAĞLIK PERSONELLERİ

emiralp (1)

Lise mezunu hemşire denmiş durmuş bazı arkadaşlar tarafından!Döner sermayedeki haksızlık eğitim durumundan kaynaklanıyorsa,unutmayın lisans mezunu ebe ve hemşirelerimiz de var.Kimsenin sizin paranızda gözü yok.Suç sizin değil;şu ana dek bir ebe ya da hemşirenin sağlık bakanı olmamış olmasnda.Hemşirelerdir sağlık ocağını döndüren...Çalıştığım ocaktaki sorumlu hemşire,hem işini yapıyor hem hasta kabulde sekreterlik yapıyor,hem resmi yazışmaları ypıyor,hem de ay sonu performansları yapıyor...ve daha neler neler...Şimdi soruyorum: Hemşire ne iş yapar ve ne kadar almalıdır?

Oyla!
9,7 (2 oy)

26.9.2007 13:55:12

ani karar vermenin , telefon çalınca irkilmenin bedeli kaç ???????? ( PARA )

77yalova (2)

Burada bazı arkadaşlar alınganlık gösteriyorlar tabiki hizmet bir bütün olarak ele alınacaktır. Tek başına doktor ne yapar dedi arkadasımızın bir tanesi peki tek basına hemşire  , tse , att .... ne yaparbilir her seyi mi ???? Bazı arkadaşlar doktorluk dahi yapıyor.

Ücret konusu çarpıcı bu ülkede hiç bir disiplin yok hakim maasından doktor maasına kadar . düne kadar ( 3-4 yıl önce ) döner sermaye yoktu ve doktor ile sağlık ocağında calışan personel arasında sadece 300-400 YTL fark vardı bu arkadaslar neden ses cıkarmıyorlardı. Hastanede döner sermayeden para alan doktor gerektiginde fazla çalışmak zorunda bazı doktorlar biliyorum ki telefon calınca ne yapasam acaba diye aşırı ürken bütün gece 4 saat ameliyat yapıp hiç bir ücret almayan.. Bana bu arkadaşlardan  mesaisi bitince hastaneye gelmek zorunda olan var mı söyler misiniz ? ama doktor icapçı olabilir karşılığı kocaman 0 ( sıfır )

Arkadaşlar konuyu doktor su alacak bende almalıyım değil hizmetin karsılığı ne olmalı diye degerlendirmeliyiz. Ben bir doktor olarak sadece okuduğum yıllarda harcadıklarım ve o yıllarda kazanabileceklrimi kenara koysanız yıllık getirileri bile devletin vbereceğinden fazla olurdu bakmayın son 2-3 yıl verilerine.Bir başka çarpıcı örnek daha vermek istiyorum benim arkadaşlarım ben okurken hastanede memur olarak işe başladı ve emekli oldular ama benim hala 9 yıl çalışmam lazım. Bir saatden sonra gündüz baktığınız bir hastanın problemi ile uğraştınız mı hiç veya hastanıza bir doktorun ( acil yardım hariç ) söyledikleri veya talimatları haricinde yapmanız gereken oldumu hiç . Karın ağrısı veya solunum sıkıntısı.... şikayeti ile gelen hastda acaba ne var bu küçük cocukta kısa sürede karar vermezsem durum kırıtiklesir mi sorumluluğu taşıdın mı sen hiç bunun değeri sence maddi olark nedir ?????????

 

Oyla!
(0 oy)

26.9.2007 23:43:23

sağlık çalışanlarının maaşları

memur (5)

       Arkadaşlar öncelikle hepinizden özür diliyorum.

       Ani bir kızgınlığımın neticesinde biraz ağır yorum yazdım. Ama şunu iyi anladım ki biz bütün sağlık çalışanları olarak birlik içinde olup haklarımızı sonuna kadar aramalıyız. Diğer kurumlara nazaran haklarımızı arayamayan ve pasif kamu çalışanları durumunda olduğumuzu düşünüyorum. Ama bu sorunu ileride aşabileceğimize inanıyorum.

Saygılarımla.....

Oyla!
5,7 (2 oy)

27.9.2007 10:14:33

SON NOKTA

koko (6)

ben de bir aile hekimi olarak çalışmaktayım..sağlık bir ekip işi hemşirenin,ebenin,sağlık memurunun hatta hademenin bile büyük önemi var..ben hazırlıkla beraber 7 sene dışında okudum otelde,yurtta,misafir hanelerde kaldı,uykusuz kaldığım çok oldu..sağlık memuru yada hemşire arkadaşlarımız durumdan şikayetçilerde onlarda doktor olsaydılar diyorum...ben aile sağlığı merkezinde işe son noktayı koyan kişiyim imza yetkim ve kaşem var ,bir müffettiş geldiğin de yalandan yere bahaneler bulup kaçmıyorum bizzat muhattap ben oluyorum adli olaylarda sorumluluk bana ait çünkü iş bitiren kişi benim hastanın tedavisinden herşeyinden sorumlu kişi yine biz doktorlarız...hiç kusura bakmayın aramızda maaş markı tabiki olacak....ben 6200ytl alıyorum sağlık memurum 1500ytl alıyor bu arkadaşım bana aynen şunu dedi..'' ya doktorum bende mobile çıkıyorum şu mobil parasını bölüşşek ne olur?''   arkadaşım aç ücret yönetmeliğini oku dedim doktor mu senin maaşını veriyor bu para tamamen doktora veriliyor...yardımcı personel çok önemli onları asla küçük görmüyorum ama maaşımızı kıskanıyorlarsa baştan doktor olsaydılar diyorum...

Oyla!
4,7 (2 oy)

27.9.2007 13:40:48

tekrar merhaba

77yalova (2)

arkadaşlar kimse sen su kadar alıyorsun ben su kadar almalıyım diye iddiada bulunmamalı kendisinin ne kadar alması gerektiği ve bu konuda neler yapması gerektiği tartişılamlı bu konuda yoğunlaşlılılar. Enerjimizi yanlış yerde kullanmamalıyız.Bunlara karar veren bizler değiliz hepimiz aynı gemideyiz su alırsa beraber batarız.

Şu anda acilde aynı sayıda nöbet tutup 3500 YTL döner alan ama iş yeri olduğu için 750 YTL döner alan doktor da var bu adaletsizlik yasal burada az alan nasıl çok alabiliri mi aramalı yoksa diger arkadasınınz çok almasını değil. Aynı şelikde hemşire att,aile sağlığı elemanları doktorun aldığı ile değil kendileri nasıl daha çok alabirimi tartmalılar.

Bu konuşmalarımın hiç birini arkadaşalar üzerine alınmasın bu bir ekip işi ve hiç birimiz tek başına çalışamayız. Ben hiç birne karşı değilim aksine ailemde hemşire var anlara ayrı önem veririm.

Oyla!
7,1 (3 oy)

6.11.2007 15:17:29

anlayana sivrisinek saz anlamayana davul zurna az-3

DrKara (58)

Sağlık müdürümüze bir toplantıda bir arkadaş sordu neden bu kadar (her ne kadarsa) fark var diye.Oda biz ücretleri kafamızdan belirlemedik.Dünyayı araştırdık.Dünyada yardımcı sağlık personeli 1 ise hekim ücretleri 3 veya 5 .Biz  1/5 i değilde 1/3 ü kabul ettik .Eskiden hekimle hemen hemen ayni ücreti almaya alışanlar için elbette alışılması zor bir durum dedi.Ve bende diyorumki  ALIŞIRLAR ...

Aramızda neden bu farkların olması gerektiği ise..Ben sizin yapabildiğiniz her şeyi yapabilecek bilgi deneyim ve yetkiye sahip olduğum halde siz benim yaptığımı yapmaya yetecek bilgi deneyim ve yetkiye sahip olmadığınız içindir.Ben yaparım diyenlerede diyorumki hodri meydan yapında mahkemlerde canınıza okusunlar.

Birde göz diktiğiniz AH ücretleri ne kadar acaba.3000 kişi için 3500 lira.Hani bunun %27 gelir vergisi.Hani sosyal güvenlik kesintisi.Siz bizlerin dünyayı götürdüğümüzümü sanıyorsunuz. Pilot uygulamada kira elektrik onarım sarf malzemeleri için verilen 2000 ytl sizi hiç ama hiç ilgilendirmez.Aynen bu giderlerin bizler tarafından nasıl karşılanacağının sizleri hiç ilgilendirmediği gibi.(pilot uygulama bittiğinde bu para kesilebilir      )

Aslında müdürümüz hatalı konuşmuş.ücretin neti 2500 civarlarına gelir.sizlerde burda 1500 aldığınızdan bahsettiğinize göre demekki almamız gereken ücret (1500*3)4500 net+1125 vergi+ 500 sg primi =6125 veya (1500*5)7500 net +1875 vergi +750 sg primi =10125

Not:Gider yardımları sizi ilgilendirmediği için o 2000 ytl yi son toplama toplamadım.Sizi ilgilendirmeyen şeylerle üzülüp zihninizi boş yere  meşkul etmeyesiniz diye.

Oyla!
(0 oy)

21.11.2007 19:35:24

haklısın

doktor112 (29)

saglıkçılar herzaman marifetin kendilerinde oldugunu sanırlar.ancak iş realiteye de gelince kenara çekilir sende az okusaydında benim gibi maaş alsaydın derler.şimdiki yeni uygulama eksik ama yinede bir iyileştirme çabası ama çokkk eksik.bunuda baş başa kaldıgımızda her yük üzerimize kondugunda anlayacak hekimlerde o zamanda geç olacak gibi.onun için doktor arkadaşlar 1000ytl lik iyileştirmeye hemen atlamayalım direnelim sonuçta hakkımız bu degil.

Oyla!
9,5 (1 oy)

23.12.2007 03:11:39

Yanıt: Doktorların ve Yardımcı Sağlık Personelin maaşları (!)

drilkerkantas (14)

ARKADAŞLAR BU KADAR DÜŞMANINIZ VARKEN BİRBİRİNİZE DÜŞMEYİN !

BEN BİR HEKİMİM  VE BİZE AİLE HEKİMLİĞİ GELMEDİĞİ HALDE BİR PERSONELİN YETERLİ OLMADIĞINI ZATEN GÖRÜYORUZ. BİR KİŞİNİN O KADAR İŞİN ALTINDAN KALKMASI MÜMKÜN DEĞİL. MAAŞ KONUSUNU FAZLA UZATMAYIN. BEN KADROLU ÇALIŞAN BİR HEKİMİM. BULUNDUĞUM SAĞLIK OCAĞINDA SÖZLEŞMELİ ÇALIŞAN PERSONELLERİN HEPSİNDEN AZ MAAŞ ALIYORUM. BUNLARDAN HABERİNİZ YOK SİZLERİN. 16 PERSONELİN İÇİNDE 13. SIRADAYIM. BENDEN AZ MAAŞ ALAN BİR MEMUR BİR VEKİL BİRDE HİZMETLİ VAR.

Oyla!
(0 oy)

8.1.2008 12:34:26

Yanıt: Doktorların ve Yardımcı Sağlık Personelin maaşları (!)dr kara

yıldız (1)

problem doktorun alın teriyle çalışıp maaşını alması ise tamam.problem yine yrd sağlıkçının her işi yapıp(enjeksiyon,pansuman,gebe izlemi,çocuk izlemi,aile planlaması,aşılar;doktor lab. isteklerinin hasta muayene işlemlerinin bilgisayara işlenmesi;istatistikler,formlar,hasta eğitimi)bukadarı yapıp doktor 6 yıl okudu diye 5 kat maaş almasını ;bir işçi ilkokul mezunu hemde 3 kat maaş alması <bir çarpıklık değilmi?lisanslı olanlarda 4 yıl okuyor.mesele dr çok alması da değil,şimdi 5 kişinin yaptığı işi bir kişiye yükleniyorsa 5 kişilik maaş verilmesi gerekmezmi?çarpıklık dr kaynaklanmıyor;karşılıklı sürtüşme yapılması gereksiz bir okadarda anlamsız olur.döner sermaye %70-%30 olduğunda bir çok dr bizim için memnuniyetsizliğini dile getirip,kendilerinin elinden bir şeyin gelmediğini belirtivermişlerdir.bu arada kendileri için sevinmeyi ihmal etmemişlerdir.o zaman da şimdi de aynı değilmi.ben alırım sevinirim sanada birşey diyemem.SONUÇTA HER KOYUN KENDİ BACAĞINDAN ASILIYOR DEĞİLMİ?BİRYERDE DAVA KONUSU YRD SAĞLIK PERSONELİ DR MASASINI SİLDİRTMEYE ÇALIŞMASI,NASIL BİR DAVA ACABA.İŞ,MESLEK,KİŞİSEL AHLAK...

Oyla!
9,1 (3 oy)

12.1.2008 01:28:33

Yanıt: Doktorların ve Yardımcı Sağlık Personelin maaşları (!)

bertuhan (1)

 doktor ya da ASE günümüzün büyük bir bölümünü diğer taraf olarak baktığımız   meslek grubu ile birlikte geçiriyoruz.. ama kemikleşmiş önyargılarımızdan kurtulamıyoruz.. "lise mezunu hemşire" bakışı lisans mezunu ya da y.lisans mezunu hemşireyi görünce değişmiyor. yani yüksek lisns mezunu olan da enjeksiyon yapar, tansiyon ölçer lise mezunu olanda. çünkü hemşire orderı  yapacak olan kişidir. işte esef verici olan konu bu.

bunun yanında bizim ya da ailemizin geçmişteki hastalıkları yüzünden karşılaştığımız sağlık personelinden hemşirelere mi daha çok minnet duyuyoruz doktorlara mı ? yoğun bakım vs. olmadığı sürece doktorlara. çünkü etkin olan onlar. kritik karar vermek zorunda olan, doğru teşhis koymk zorunda olan, doğru tedavi protokolünü belirlemek zorund olan onlar. yani sadece reçete yazmıyorlar.

maaşlara gelince insanoğlu hep daha fazlsını ister bu yaratılışımızda var. yoksa gelişemezdik. ama lütfen türkiye şartlarına bakalım.mühendisten bile fazla alıyoruz. biraz gerçekçi olalım. hiç kimse de kral çıplak demiyor.maaşımız en yükseklerde. bence teşekkür edelim.

diğer haklarımıza ve saygınlığımıza gelince maaşımız kadar iyi niyetli düşünemiyorum

Oyla!
8,8 (4 oy)

12.1.2008 12:38:04

Yanıt: Doktorların ve Yardımcı Sağlık Personelin maaşları (!)

drilkerkantas (14)

ARKADAŞLAR BEN KADROLU BİR HEKİMİM MAAŞIM 1170 YTL, BENİM KADROLU HEMŞİREM 900 YTL Yİ BİRAZ GEÇEN BİR ÜCRET ALIYOR. BUNA GÖRE NE BENİM EĞİTİMİM GÜÇLÜĞÜNDE BİR EĞİTİM ALIYOR NE BENİM TAŞIDIĞIM SORUMLULUĞU ALIYOR NEDE BENİM YAPTIĞIM HER İŞİ YAPABİLİYOR. AMA BEN EBE DAHİL SM, HEMŞİRE YADA EBENİN YAPABİLDİĞİ HERŞEYİ YAPABİLİRİM. BUNA NORMAL DOĞUMDA DAHİL. ŞİMDİ BENİM ALDIĞIM MAAŞ ADİLMİ SİZE GÖRE Kİ AİLE HEKİMİ OLUNCA ALACAĞIMA ÇOK DİYEBİLİYORSUNUZ. HİÇBİR YARDIMCI SAĞLIK PERSONELİ DR OLMADAN BİRŞEY YAPABİLME HAKKI VEYA SORUMLULUĞU YOKTUR.

BUNA MUKABİL ETRAFINIZDAKİ DİĞER MESLEK GRUPLARININ MAAŞLARINI ARAŞTIRIN BAKALIM. BENDEN KAT KAT AZ BİR EĞİTİM ALAN İNSANLARIN MAAŞLARINI ! HEPSİ BİZDEN ÇOK ALIYOR. BANA BU MESLEK GRUPLARINI SORMAYIN. EN BELLİ BAŞLI 5 TANESİNİN MAAŞLARINI ARAŞTIRIN FARKI GÖRÜN.

KAMUDA ÇALIŞAN PRATİSYEN OLSUN UZMAN OLSUN DİĞER SAĞLIK PERSONELİ OLSUN 1980 DEN BU TARAFA BİZİM MAAŞLARIMIZA HİÇ EK ZAM VERİLDİMİ ONU BİR ARAŞTIRIN BİRDE DİĞER 5 MESLEĞİN KAÇ DEFA HEMDE KAÇ DEFA VE NE ORANLARDA GİZLİ VEYA AÇIK EK ZAM ALDIKLARINI GÖRÜNDE ÖNCE HALİNİZE AĞLAYIN !

BU 5 MESLEK GRUPLARININ ÖZLÜK HAKLARINI, TANINAN İMKANLARI İNCELEYİN, ÇALIŞIRKEN ALDIKLARI SANDIK PARALARINI, NÖBET PARALARINI İNCELEYİN, EMEKLİ OLDUKLARINDA 2 MESLEK GRUBUNUN MAAŞLARININ HİÇ DÜŞMEDİĞİNİ GÖRÜN ! BAHANE OLARAK DA VASIFLARI DEVAM EDİYOR DİYE UYDURUK BİR BAHANE GÖSTERİLİYOR. BİR DOKTORUN DOKTOR  VASFI ÖLENE KADAR HER ZAMAN HER YERDE HER ÜLKEDE DEVAM EDER AMA ONLARIN HİÇBİR VASFI KALMAZ. ODAYI TERKETTİLERMİ İŞLERİ BİTER. BU ADALETSİZLİĞİ KAÇINIZ BİLİYORDA DR LARIN AİLE HEKİMİ OLUNCA ALACAĞI ÜCRETE ÇOK DİYEBİLİYORSUNUZ ANLAMIYORUM !

BİZ BU ÜLKEDE HİÇBİR ZAMAN HAK ETTİĞİMİZ ÜCRETİ ALAMADIK. ÖZEL MUAYENEHANELERDE BUNA ENGEL OLDU. AMA ÖZEL MUAYENEHANE BİLE EK İŞ YAPMAK ZORUNDA KALMAK DEMEKTİ Kİ BUDA HEKİMİN HAYATINI ÇEKİLMEZ KILMAYA YETERDİ ZATEN.

BEN YARDIMCI SAĞLIK PERSONELİNİN ÖNCE İŞ YAPABİLME YETENEĞİNE VE AHLAKINA BAKARIM. BU YÖNÜYLE SEVDİĞİM VE SEVMEDİĞİM PERSONELİM OLABİLİR. AMA BEN BUNU GENELLEŞTİRMEM. EĞER YAPABİLİRSENİZ SİZDE SADECE BU KRİTERLERE BAKIN ONA GÖRE KARAR VERİN GENELLEŞTİRMEYİN.

 BUNUN DIŞINDA KENDİSİNİN VEYA ÇOCUĞUNUN DR OLMASINI İSTEMEYEN HİÇBİR İNSAN GÖRMEDİĞİMİ RAHATLIKLA SÖYLEYEBİLİRİM. HERKES İSTİYOR ANCAK OLAMAYINCA KISKANÇLIK KRİZİNE GİRİP DR LARA DÜŞMAN KESİLİYORLAR. ELLERİNE GEÇEN HER FIRSATTA DA BUNU GÖSTERİYORLAR. BİR DR UN NE YAŞADIĞINI NE HİSSETTİĞİNİ ANCAK DR OLURSANIZ ANLAYABİLİRSİNİZ. ANNESİ VEYA BABASI DAHİ OLSANIZ ANLAYAMAZSINIZ BUNU BİLİN.

Oyla!
9,5 (1 oy)

12.1.2008 21:05:59

Yanıt: Doktorların ve Yardımcı Sağlık Personelin maaşları (!)

tuana (3)

yardımcı sağlık personeli arkadaşlar.bende bir yardımcı sağlık personeliyim.eğri oturup doğru konuşmak lazım.bu ülkede üniversite snavlarında en yüksek puanların alınarak girildiği tıp fakültelerinde,maddi ve manevi olarak hem aileleri hem kendieri yıpranarak 6 yıl okuyan,(ki 6 yıl okunarak yanlız başlangıç eğitiminin alındığı varsayılan bir başka fakülte varmıdır bilmiyorum,pratisyen hekim olarak adlandırılan)daha sonrada,1100 ytl maaşla çalışmaya mahkum edilen hekimlerimizden bahsediyoruz.biraz vicdanlı olmak lazım değilmi sizcede.ayrca neden bizler hekimlerden daha fazla sorumluluk alıyor olalım ki,hekimin onaylamadığı,yada uygulanmasını istemediği birşey yapmıyoruz sonuc olarak.ayrıcada yaptığımız tüm işlemlerin altına kendi imzalarını atıyorlar.evet adil olmayan bir dağılım var.dünyanın en prestijli mesleği olan hekimlik,bizde malesef ayaklar altına alınıyor.bizlerin kendi içimizde hazımsızlık çekiyor olması yanlızca egolarımızı tatmın edememizle ilgilidir diye düşünüyorum.hekimlerin emrinde calışmak istemiyorsanız yada onların yaptıkları işleri daha kolay bluyorsanız,buyrun arkadaslar,tıp fakültelerine okumaya.becerebilirseniz tabi.. ben yapamam,yapanada saygı duyarım. yardımcı sağlık personelinin aldığı ücret ülke standartlarına göre çok iyi,hekimlerinse döner sermaye ek ödemeside verilse kesinlikle yetersizdir.sezarın hakkı sezara:)

Oyla!
(0 oy)

14.1.2008 00:11:50

Yanıt: Doktorların ve Yardımcı Sağlık Personelin maaşları (!)

1989bursanuri (1)

Şu YSP arkadaşların yazdıklarını okudukça kendilerine karşı bende nefret oluşmaya başladı.Keşke aile hekimliğni onlar olmadan yapma imkanı tanınsa.20 yıllık doktorum bunun enaz 10 yılı köylerde geçti.Benden fazla maaş alan 2 ebeylede 2 yıl çalıştım.Üstelik dönerde yoktu.Maaşlarını bilmeme rağmen bir kere paradan bahsetmedim. Ben izne gittiğimdede yaptıkları koca bir 0 dı.Ben bu yazılanlar ışığında YSP istemiyorum.Bu herşeyi bilen arkadaşların tamamı zaten bu sistemin dışında kalacak. Ama ben seneye aile hekimiyim.

Oyla!
(0 oy)

14.1.2008 19:08:14

Yanıt: Doktorların ve Yardımcı Sağlık Personelin maaşları (!)

tuana (3)

sayın Bursanuri,hekimmişsiniz.hekim olmak,öncelikle iyi insan olma sanatını iyi icra edebilmeyi gerektirir.her meslek gurubunun içinde çok iyiler ve çok vasatlar olabilir.ysp için genelleme yapmanız hiç hoş değil.sağlık sistemi yanlız sizin çalıştığınız yerden ibaret değil,daha önceki yorumumu okumussanız eğer,mesleğinize nekadar saygı duyduğumu idrak etmişsinizdir mutlaka,bizde çok kırsal,en yakın hastanenin 80 km uzaklıkta olduğu yerlerde,tek hekim ve 4 yardımcı sağlık personeliyle 24 saat gayrıfaal 112 şeklinde,ayrıca sahaya aşı ,izlem ve tesbitler için çıkıp,mesai saatlerindede poliklınik ve laboratuar hizmetlerini vererek çalıştık.hekimimizi okadar cok sevdik ve saygı duyduk ki,ona idareden  en küçük bir laf getirecek bişey yapmamak için canımızı dişimize taktık.herşeyin kıymeti parayla ölçülmez,ki mevzu insan hayatıysa... sağlık hizmetlerini yürütmek bir ekip işidir.ekibiniz olmadan hiçbirşeye yetemezssiniz. bence tavrınızı herkimeyse kişiselleştirmelisiniz.selamlar.:)

Oyla!
(0 oy)

14.1.2008 22:47:30

Yanıt: Doktorların ve Yardımcı Sağlık Personelin maaşları (!)

drilkerkantas (14)

SEVGİLİ TUANA HANIM VE DR NURİ BEY,

LÜTFEN BİRBİRİMİZİ KIRMADAN HEPİMİZ İÇİN EN İYİ NE YAPABİLİRSEK ONU YAPALIM. BIRAKALIM ARTIK ŞU MAAŞ KONUSUNU. MAAŞ KONUSUNDA GERÇEKLER ORTADA FAZLA TARTIŞMANIN KİMSEYE BİR FAYDASI OLMAYACAK. ÇEKEMEYEN ÇEKEMESİN UMRUMUZDA OLMAMALI BENCE.  GELİN HEP BERABER BU AİLE HEKİMLİĞİNDE BİR DEĞİL İKİ PERSONEL VERİLMESİ İÇİN BİRDE MASRAF KESİNTİSİ DENİLEN ŞEYİ KALDIRTMAYA ÇALIŞALIM. BUNUN GİBİ HAYRIMIZA OLACAK ŞEYLER İÇİN UĞRAŞALIM. BİR PERSONEL İLE HİÇBİR İŞ YETİŞMEYECEK BU AŞİKAR VE GÖRÜNEN  KÖY KILVUZ İSTEMEZ. BUNUN DIŞINDA KİM NE DERSE DESİN BOŞ. NE BEN SEVMEDİĞİM BİR YSP İLE ÇALIŞACAĞIM NEDE BİR YSP SEVMEDİĞİ BİR DR İLE ÇALIŞACAK. BEĞENMEYEN GELMEZ UĞURLAR OLSUN. NE HERKES İYİ NE HERKES KÖTÜ !

SAYGILARIMLA

Oyla!
(0 oy)

15.1.2008 10:53:52

Yanıt: Doktorların ve Yardımcı Sağlık Personelin maaşları (!)

tuana (3)

İlker bey,kesinlikle çok haklısınız. baktığımızı görmekten vazgeçip,gördüğümüze bakmalıyız.ozaman daha objektif olup,asıl sıkıntılarımızında daha kolay farkına varacağız. kamu çalışanları içinde hak aramak ve almak konusunda en pasif guruplardan biriyiz sağlık camiası olarak.bir şekilde birlik olup,sırtımıza yüklenen sıkıntıları en aza indirmemiz şart.buarada da birbirimize düşmemeliyiz tabiki. köstekten destek olmaz malumunuz:) biz  bu sektörde hep birlikte çalışacagız mecburen,karşı karşıya değil,yanyana,omuz omuza olursak belkı bişeyler yapılabilir. selamlar.

Oyla!
(0 oy)

15.1.2008 14:49:03

maaşları bırakın

beyhekim (58)

arkadaşlar hekim maaşlarını konuşmayı bırakalım artık. bunca yıldır hakettiğimizi almadığımız bir gerçek. gerçeğe karşı çıkanlar kendisiyle kıyaslayanlar olacaktır muhakkak ama bu arkadaşlarla tartışmaya gerek yok bu kadar gerçek bir olayı anlayamıyorlarsa bu ark niyettir. ne kadar anlatsanızda değiştiremezsiniz. şunu da söyeleyeyim avrupa ve amerikadahekim -yardımcı sağlık personeli maaş oranı en az1/5 bunu unutmayın. bu en düşük oran bakanlıktan öğrenebilirsiniz bunun böyle olduğunu.ve bu oran ele geçen net maaşlar ... yani 1500 alan ase ye karşık a.h en az7.500 almalı bu hesaba göre. ama baktığınızada elinize geçen miktar ilk 6 ay sonunda 3-4000 ytl arası mobil ücretini çıkıyorum çünkü aşıları aynı gün yapamayacağınız için bu para çoktan bitmiş oluyor. bu arada performansınız%100 olacak. eğer bu hesap doğruysa bakanlıkda doğru söylüyorsa bu şu anlama geliyor sistem avrupa sistemiyse avrupaya göre hekim maaşı hala düşük(ase ah oranı açısından).  bu bilgilerden sonra artık maaşlarımızı tartışmayı bırakırsınız umarım. şunu söyleyebiliriz ama; iş yükümüz çok çok arttı. sadece ase deyil hekiminde özelliklede kasabada tek ekimseniz ve alakasız köyler size bağlanmışsa etf ler buradaki gibi berbatsa burnunuzdan geliyor.. tartışacaksanız bu konuda tartışalım derim ben belki bakanlığa hep beraber gönderebileceğimiz bir mail çıkar ortaya ve bir şeyler değşir.........

Oyla!
(0 oy)

15.1.2008 16:06:28

Yanıt: Doktorların ve Yardımcı Sağlık Personelin maaşları (!)

mrts (2)

hekimce demiş

Bir sistemin uygulamaya konulabilmesi için o ülkenin sosyal  ve iktisatı durumu göz önüne alınarak iyice incelenmelidir.Ülkemiz sosyal ve iktisadı olarak bir birinden çok farklı bölgelerden oluşmaktadır.örneğin izmir ilinde iyi giden bir sistem hakkarı,artvin,urfa ilinde iyi gitmeyebilir.ciddi anlamda sıkıntılar dogabilir.Pilot bölge şeçiminde başlayan yanlışlıklar ve saha geri dönüşümü degerlendirilmeden eksiklikleri giderilmeden  yeni illerde uygulamaya koymanın ciddi anlamda olumsuz sonuçlar doguracagı aşikardır.Unutmamalıdır Yeni bir sistem SİSTEMSİZLİĞİ getirebilir.Yıllardır pratisyen hekimlerimiz haklarını alamadıgı bir gerçektir.Sistemin iyi yüreyebilmesi için önce UYGULAYICILARI bu sisteme inanmalı ,ondan sonra UYGULANANLAR sisteme inandırılmalı,uygulayıcısının inanmadıgı bir sistemin yerli yerinde yürümeside düşünülemez.Degerli Hekimlerimize sormak istiyorum bu sisteme dahil olmalarının sebebi isteme inanmalarımı yoksa Maddi olarak getirisinin iyi olmasımı noktasında iyi düşünmeleri gerkir.bir hekimin maaşı 4000-5000 ytl olsa idi  Aile hekimliği sistemine geçerlermiydi sormak lazım.Bence ileriye yönelik Aile Hekimliği Uzman sayısı artırılmalıdır.zamanla Pratisyen hekimlerimizin yerini Aile sağlığı uzmanları almalıdır.ciddi anlamda pratisyen hekim açığı kısa vadede kapatılması imkansız gibi görünmekte.yabancı hekim çalıştırılmasına izin verilmeli.2010 yılında söyledildiği gibi Aile hekimliği serbest piyasa koşullarına bırakılmalıdır.

Oyla!
(0 oy)

15.1.2008 16:19:36

Yanıt: Doktorların ve Yardımcı Sağlık Personelin maaşları (!)

mrts (2)

Sağlık hizmetlerinin yıllardır hakkını alamadığıda bir gerçektir.Hekim değilim ama bu aile hekimliğinin Türkiye şartlarında yürüyecegi kanaatında değilim.2-3 yıl neyse artık kesenizi doldurmaya bakın

Oyla!
(0 oy)

16.1.2008 22:49:57

Yanıt: Doktorların ve Yardımcı Sağlık Personelin maaşları (!)

kozanfatih (18)

UZUN ZAMANDIR YAZILARI OKUMA FIRSATI BULAMAMIŞTIM OKUDUM VE ÜZÜLDÜM AÇIKCASI BEN YRD SAĞLIK PERSONELİYİM VE 4924 SAYILI YASAYA TABİ SÖZLEŞMELİYİM. BAZI HEKİM ARKADAŞLAR MALI ALMIŞ (AFEDERSİNİZ)EŞEGE YÜKLEMİŞ BAZILARIDA KÜFELERİ BOŞ OLDUĞU İÇİN AĞLAYIP DURUYOR. DAHA ÖNCE YORUMLARIMI OKUYANLAR BİLİR BEN SİSTEM KARŞISINDAYIM PEKİ... SORUYORUM HEKİMLER PERSONELDEN MAAŞTAN ARADAKİ FARKTAN FAZLA OKUMAKTAN HAKSIZLIKTAN ÇALIŞMA ŞARTLARININ ZORLUĞUNDAN ŞİKAYETÇİ İKEN NASIL YÜRÜR BU SİSTEM YAPMAYIN ARKADAŞLAR O ZAMAN .....

DRİLKERKANTAŞ VE 1989BURSANURİ  BİRİSİ PERSONEL İSTEMEZ BİRİSİ DR SUZ PERSONEL Bİ HALT DEĞİLDİR DER...........AYIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIPPPPPPPPPPPPPPPPPPP

YAHU YRD PERSONELLER SİZE BİRŞEYMİ YAPTI ARKADAŞ............................

FAZLA PARA ALIYORUZ DİYE BECERİKSİZ SİLİK İŞE YARAMAZ İNSANLAR YAPIVERMİŞİNİZ BİZİ..AYIP BE EL İNSAF...

SİZ DEĞİLMİSİNİZ DÜNE KADAR PERSONELE HER İŞİNİZİ YAPTIRAN ARKADAŞ ....TAMAM HERŞEYE SİZ KARAR VERİRSİNİZDE YİNE BİZ YAPARIZ SİZ OLMADAN KUSURA BAKMAYINDA BİZ HİÇ DEĞİLİZ SİZ ÖNCE AÇINDA KENDİ KÇNS KONTROL EDİN BAKIN BAKALIM NE KADAR SAĞLAM İŞ YAPABİLİRSİNİZ...

TAMAM YAPINDA GÖRELİM YRD PERSONEL OLMADAN.... YUSUFA ÖNCE KOŞAN SİZ OLACAKSINIZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ YUSUF YUSUF ETTİMMİ KİMDEN YARDIM ALACAKSINIZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ YAZIK İKİNİZEDE YAZIK.....

HERŞEYİ BIRAKIP BİRLİK VE BERABERLİK İÇİNDE BİR EKİP HAVASINDA HERKEZ KENDİ SORUMLULUKLARINI BİLEREK SAYGILI AŞAĞILAMADAN KİMSEYİ KÜÇÜK GÖRMEDEN İNSANA YARADANDAN ÖTÜRÜ DEĞER VEREREK ÇALIŞMALIYIZ DOĞRUSUDA BUDUR .....

HERKEZ HADDİNİ BİLSİN LÜTFEN KALP KIRMAK İSTEMEM BİR KUSUR EYLEDİMSE AFFOLA ZİRA AFFETMEK BÜYÜKLÜKTÜR...................SAYGILARIMLA

Oyla!
(0 oy)

25.1.2008 10:44:35

Yanıt: Doktorların ve Yardımcı Sağlık Personelin maaşları (!)

baycu (12)

  ben SAĞLIK MEMURUYUM hekimce arkadaş doktor olarak kendini çok önemsiyo .Sağlık personeliyle arasındaki uçurumu değerlendirirsek tam bir adaletsizlik var bu adeletsizliği görmemek mümkün değil görmeyenler ya görmek istemiyolar yada kafaları basmıyo. döner sermaye uygulaması çıktığından bu yana çalışma barışım bozuldu açıkçası aldığım para kadar çalışmak istiyorum. 5000 ytl alan 5000 lik çalışmalı 1000 ytl alan 1000 ytl lik çalışmalı1300 ytl alan ise 1300 ytl lik çalışmalı diyorum.

     arkadaşlar kör olmayalım. çalışma barışımızı bozdular resmen. aile hekimliği ile çalışma barışı diye bişi kalmayacak. eminim ki o çok para alan doktorlar da ilerde mutsuz olacaklar.

        sistemli bi şekilde özelleştiriliyoruz arkadaşlar resmen.

   

Oyla!
(0 oy)

25.1.2008 12:55:31

Yanıt: Doktorların ve Yardımcı Sağlık Personelin maaşları (!)

beyhekim (58)

baycu.. arkdaşlar hekim maaşına takılıp kalmışsınız. 5000 falan kalmayacak elimizde merak etmeyin birsüre sonra 2000 ytl gider ödeneğiin tamamını harcamak zorunda kalacağız. burda en az 3 kere yazdım hekim diğer personel arasındaki maaş farkları diğer ülkelerde 5-7 kat arası ve a.h. sistemi avrupa sistemi as merkezi giderini saymazsak türkiyede bu 2 kat. bunu anlayın artık.  sizin bizim maaşımız hakkında konuşma hakkınız yok nasıl biz uzman hekimlerin maaşlarını dönerlerini konuşmuyorsak.lütfen herkez haddini bilsin artık avrupada hekimler burdan çok alıyor diyoruz ( sakın burası türkiye demeyin maaş farkı olarak söylüyorum 5-7 kat olayı.tüm rsikler bizdeherşeyden sorumluyuz bu iş ekip işi diyoruz hala benim alacağım maaş konuşuluyor. kendinizi bizimle kıyaslamayın yeter artık. yarın bir öğretmen çıkar. benden düşük puanla üniversiteye giren sosyal statüsü benim altımda olan sağlık memuru 1500 alırken benim maaşım bundan az nasıl olur der...

arkadaşlar hekimlerde dahil herkez görevini, yerini, eğitimini bilecek sistemde birçok yanlış varken 3-5 kişinin hekim düşmanlığıyla uğraşıyoruz. şunu anlayın artık biz ekibiz ve bu ekibin lideri dehekimdir. aldığı eğitim üstündeki yükümlülükle daha da fazlasını hakediyor.


Kullanıcı:
Parola:
Yeni Üyelik Parola Hatırlat

Ana Sayfa | Hakkımızda | İletişim | Kullanım Şartları | Gizlilik Politikasıradyo dinle aşı takvimi podcast tips blog video blog kongre online dinle peaceful videos music videos blog klip şarkı sözü lyrics videos ilahi ezgi dinle