Abonelik Paylaş!
Görüntülenme: 12479
Oyla!
(0 oy)

7.11.2007 11:00:54

4924 olup aile hekimliğine geçmek

ebruli (5)

iyi günler  ben 4924 ebe olarak çalışıyorum ve yakında aile hekimliğine geçiyoruz.Malumunuz şu aralar her kafadan bi ses çıkıyo ve kafam çok karıştı.bana yardımcı olursanız sevinirim.ilk sorum bizim özlük haklarımız kayboluyo diye mesela,emekli sandıgı degil ssk'lı olacagımız,becayiş-tayin-nakil olsa yapamıyacagımız,aile sağ.elemanı iken vazgeçmek istediğimizde geri dönüş yaptıgımızda işsiz kaldıgımız.

ikincisi de direkt olarak bi aile hekimiyle anlaştıgımızda maaşımızı dr verdiği ve özlük haklarımızın böyle daha çok kayboldugu,müdürlük aile sağlıgı elemanı olarak verdiğinde bu sorun olmuyo diyolar.

üçüncüsü toplum sağlıgı yada aile sağlıgı elemanı olarak çalışmak 4924 lüler için hangisi avantajlı.(ben maddi olarak sormuyorum)

lütfen açıklamalı bi bilgi alabilirmiyim.en kısa süre içinde yanıt bekliyolarda:(

Oyla!
(0 oy)

7.11.2007 15:36:22

4924 olup aile hekimliğine geçmek

drelax (120)

sayın ebruli, kısaca size anlatmaya çalışacağım:

1.Aile sağlığı elemanları aile hekimiyle değil il sağlık müdürüyle sözleşme yaparlar

2.Yani maaşlarını İSM verir.Özlük haklarınız kaybolmaz, emekli kesintileriniz vs. devam eder, hizmet puanınız dahi devam eder.

3.4924 lü iken nasıl sevk vs. alıyorsanız aynen devam eder.

4.Becayiş-tayin olayında anlaşmak şartıyla il içerisinde ASE olarak yer değiştirebilirsiniz.

5.Sözleşmeli ASE iken vazgeçerseniz, daha önce hangi birimde çalışıyor idiyseniz o birim hala faal ise orada çalışırsınız.

Bunların dışında birşey olmaz.İsterseniz SB Aile hekimliği dairesine de sorabilirsiniz.Farklı birşey söylemeyeceklerdir.

Hangisi daha avantajlı derseniz?

Eğer aile sağlığı elemanı olarak kayıtlı kişi sayısı 3000 ve üzeri bir aile hekimiyle anlaşırsanız görevlendirmeli ASE'lerden daha fazla ücret alacağınızdan, bu daha avantajlıdır.

Eğer görevlendirmeli ASE olarak TSMde kalmak ve bu şekilde görevlendirilmek isterseniz, bir süre sonra görevlendirmeniz bitirilebilir, sık sık farklı birimlerde görevlendirmeli ASE olarak çalışmak zorunda kalabilirsiniz.Bu açıdan sıkıntı olacağından sözleşmeli ASE olarak uzun süre çalışmanızı öneririm.

ASE larının iş gücünün fazla olduğunu düşünebilirsiniz.Ancak bir sağlık ocağında her işe bakmaktansa, sabit bir nüfusun sınırlı işlerini yapmanın daha sağlıklı olacağını düşünüyorum.

Gene de karar sizin.Kolay gelsin.

 

Oyla!
(0 oy)

7.11.2007 20:07:23

tşk

ebruli (5)

cevabınız için teşekürler ama hala kararsızım.ben sağlık ocagında çalışıyorum zaten dr muz benle çalışmak istiyor ve bulunduğum yerde de aile hekimi verilecek.benim için parasal  açıdan bi kaygı yok zaten 4924 olarak yeterince sıkıntı çekiyoruz 657 olmadıgmız için tayin yok vb.

aile hekimliğine geçmek istesem dr'umla baştan anlaşmam mı daha dogru yoksa aile sağlığı elemanı olmak isteyip bana kendilerinin dr belirlemesi mi daha uygun olur,eger bunlardan çalıştıktan sonra vagecersem yerimde bi aile hekimi verilmiş olsa personeliyle bana ne olacak yada aynı yerimde dr'umla zaten aile sağlıgı elemanı olarak çalışıyoken vaz geçersem orda bulunabilirmiyim 4924 olarak.

bi de şu var ben memleketime gitmek istiyorum 4924 olarak bunu başaramadım.aile sağlıgı elemanı olarak eger bi dr bulursam oraya gidebilirmiyim.şimdi bizden dilekçe vermemizi istediler aile sağlıgı elemanı olmak isteyip istemediğimize dair.eger istemiyorum desem sonra memlektimden birini bulsam gidebilirmiyim.

ya kusura bakmayın ama bu iş çok karışık geliyo ve burda herkes stres olmuş durumda:)

 

Oyla!
(0 oy)

7.11.2007 20:38:52

ASE

drelax (120)

Stres olmanız çok normal tabi.Ama kendinizi strese fazla kaptırmayın.Öncelikle eğer sizin doktorunuz eğer aile hekimi olursa, ister aynı sağlık ocağında ister başka sağlık ocağında olsun, onunla karşılıklı olarak anlaşırsanız siz onun yanında aile sağlığı elemanı olarak çalışabilirsiniz.Halen çalıştığınız sağlık ocağında çalışmak için bu doktorun kendi sırası geldiğinde bu sağlık ocağını seçebilmesi için yeterli hizmet puanının olması veya ondan başka kimsenin burayı tercih  etmemesi gerekir.Eğer siz onunla karşılıklı anlaşır ve bunu da ortak bir yazıyla (iki imzalı) il sağlık müdürlüğüne bildirirseniz siz onun yanında çalışabilirsiniz.Siz de onun gibi İSM ile sözleşme yaparsınız.VE maaşlarınızı İSM verir.

Eğer bu doktorunuzdan memnun iseniz il sağlık müdürlüğünün istediği şekilde aile sağlığı elemanı olmak istediğinizi ve bu doktorla çalışmak istediğinizi bildirebilirsiniz.İster baştan ister sonradan ASE olmak için başvurabilirsiniz.Doktorunuzla ne zaman anlaşırsanız o zaman müraacaat edebilirsiniz.Ancak il sağlık müdürlüğü erkenden planlamalarını yapmak için sizlerin taleplerini istiyor sanırım.Bu da çok mantıklı zaten.Bence siz şimdiden ASE olmak istediğinizi bildirebilirsiniz.Doktorunuz da aile hekimi olursa onun çalıştığı yerde çalışmaya karar verirseniz onunla anlaşıp İSMne müraacaat ederseniz sizi onun yanında ASE olarak sözleşme yaparlar.

İSMnün kendileri doktor belirlerlerse sizin tercih etmediğiniz bir doktor karşınıza çıkabilir.Çünkü kendine ASE bulamayanlara İSMlüğü ASE bulacaktır ki bu kişiler de genelde memnun kalınmayan kişiler olabilir.Dikkat etmenizi öneririm.Yani siz baştan tercihinizi yapın derim.

eğer siz ASE olarak çalışıyorken vazgeçerseniz ne olacak?Sizin halen çalıştığınız yer hala açıksa orada çalışmaya devam edersiniz.Kapatıldı veya adı değiştirildiyse İSM sizi en yakın ve makul bir yere veya TSMne gönderebilir.Ama hak kaybınız olmaz.Yani bir şekilde 4924 olarak çalışmaya devam edersiniz.

4924lü iken izin kullanma sıkıntınız var ama ASE olursanız izin kullanma durumunuz daha esnekleşecektir.O zaman Aile hekimliği mevzuatına göre izin kullanacaksınız.Çok daha iyi yani.

Memleketinizden birini bulup orda ASE olarak çalışmanız için sanırım memleketinizin bugünkü mevzuata göre A grubu illerden birisi olması gerekiyor.Yani doluluk oranı yüksek illerden birisi olmalı.Diğer illerde iseniz gitme şansınız şimdilik yok.Artık memleketinize göre karar verrin.

Umarım kafanızı daha da karıştırmamışımdır.Saygılar.

Oyla!
(0 oy)

7.11.2007 21:07:10

tşk

ebruli (5)

ya çok teşekürler.şimdiden daha rahatladım ama tam degil :)

dediğiniz gibi plan ve hazırlık yapmak için istiyolar ve bu yüzden bende şimdiden istediğimi belirtecem aile sağlıgı elemanı olmayı,bakalım hakkımızda hayırlısı olsun.tekrar teşekürler,tekrar rahatsız ederim artık :)

 

Oyla!
(0 oy)

7.11.2007 21:20:39

pardon

drelax (120)

Başka bir ile gitmek için sizin A grubu ilde çalışıyor olmanız gerekir.Bir önceki mesajda memleketinizin A grubu olması gerekir diye sehven yanlış yazmışım.

Oyla!
(0 oy)

7.11.2007 21:34:12

önemli degil:)

ebruli (5)

bulundugum il a gurubu degil,desenize yine burda kaldık :)

artık hayırlısı olsun ne diyeyim ki bakalım,şeyyyyy şimdi özlük hakkım kaybolmuyodu demi,bi de egitim veriyolar mı bunun aile hekimliği konusunda?

Oyla!
(0 oy)

7.11.2007 21:41:51

özlük hakları

drdumhur (16)

4924 lülerin tek riski sözleşmelerini iptal ettiklerinde önceki yerlerindeki sözleşmeli kadrolarının o zaman içerisinde iptal ihdasının yapılması.Yani o söleşmeli kadrosunun yerinin daha müsait bir yere daha ihtiyaç duyulan bir yere taşınması.O zaman buraya geçmek durumunda kalabilirsiniz.Ama bu yerler genelde her yerde aile hekimleri vs çalışacağından genelde merkezi yerlere taşınabiliyor.Bu durumda sizin ya bu yeni yerde veya eski çalıştığınız yere denk bir yerde mevzuata göre çalışmanız istenecektir.

Aile Sağlığı elemanları için ASE olma şartları arasında eğitim, sertifika almak vs yoktur.Ama 3 günlük bir uyum eğitimi yapılıyor.

Oyla!
(0 oy)

7.11.2007 21:48:09

tşk

ebruli (5)

ya gerçekten bu konuda yeterince hiç kimse bilgi vermiyodu,ya söylentiler yada aile hekimliğine geçenlerin para mevzusu başka bi net bilgi bulamamıştım.

peki aile sağlıgı elemanı olarakçalıştıgımız süre tekrar 4924 olmak istersek dahil oluyomu çalıştıgımız yıllara yoksa başka bi statüde oldugumuzdan geçersiz mi oluyo?

Oyla!
(0 oy)

26.12.2007 10:10:18

Yanıt: 4924 olup aile hekimliğine geçmek

smaziz (1)

 arkadaşlar peki 4 b lilerin durumu nasıl olacak. onlarda aile hekimliğine başvurabilecekler mi?

 

Oyla!
(0 oy)

27.12.2007 14:15:37

ahaaaaaaaa

kozanfatih (18)

bu sistem bu kadar iyi demek dr arkadaşlar çok met ettiler maşalllah parası güzel neticede personel arkadaşlar aldanmayın hemde 4924 olanlar şu an aldığınızdan daha ne kadarv yüksek alabileceksiniz yapmayın zorlamı yaptırıyorlar iyi düşünün düşse ne kadar düşecek maaşlarınız geçmeyin yahu nere görevlendireceklerse gideriz eninde sonunda birileri bıkacak ya geçtiniz dr vaz geçti kala kaldınız yada anlaşamadınız çalışmak istemiyorum senle dedi ne olacak peki ortada kalacaksınız çalıştığın birim kapanacak sonra dönmek isteyince nere dönecen tanımadığın bilmediğin salak sulak bir yere kadar yollayacaklar tercih edene kolay gelsin .... iş konusunda kimsenin kaygısı yok işin belli yada belirsiz olacağından bize ne iş verilse yapacaz zaten ne desek boş kolay gelsin.........

Oyla!
(0 oy)

1.1.2008 11:23:43

Yanıt: 4924 olup aile hekimliğine geçmek

drilkerkantas (14)

ARKADAŞLAR LÜTFEN KISIR ÇEKİŞMELER İÇİNE GİRMEYELİM,

BU GEMİDE HEPİMİZ VARIZ VE BATARSAK HEP BERABER BATACAĞIZ. BEN KONYANIN ÇELTİK İLÇESİNDE ÇALIŞIYORUM. EŞİMDE BİZE BAĞLI BİR KASABADA SÖZLEŞMELİ OLARAK ÇALIŞIYOR. BİZİM VE BERABER ÇALIŞTIĞIMIZ SAĞLIK PERSONELİNİN ÇALIŞMA ŞARTLARI ÇOK KÖTÜ DURUMDA. BİZİM GİBİ BİR ÇOK YERDEDE AYNI PROBLEMLER VAR. BİZ AİLE HEKİMLİĞİNİ TAYİN AÇISINDAN BİR KURTULUŞ OLARAK GÖRÜYORUZ. BİZİMLE BERABER GELMEK İSTEYEN SM LARIM İÇİNDE AYNI ŞEY GEÇERLİ. AMA YİNEDE BU AHS NİN SONUNUN ÇOK İYİ OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM. BAŞKA BİR SEÇENEĞİMİZ YOK DİYE ALGILIYORUM. ŞÖYLEKİ DİYELİM DR VEYA SP AİLE HEKİMLİĞİNE GEÇMEDİ ! TOPLUM SAĞLIĞINDA KALACAĞIZ. O ZAMAN DA İZİNE AYRILAN, HASTA OLAN VEYA BAŞKA BİR SEBEPLE AYRILAN KİM VARSA ORAYA GEÇİCİ GÖREVLE GİTMEK ZORUNDA KALACAĞIZ. BU İLLAKİ YAŞADIĞIMIZ İLÇE VEYA KÖY OLMAYACAK BUNU UNUTMAYINIZ. O ZAMAN NE YAPACAKSINIZ ? RÜZGAR SİZİ NEREYE SAVURURSA ORAYA GİTMEK ZORUNDA KALACAKSINIZ ! BU DR VE SP İÇİNDE GEÇERLİ OLACAK.

BİRDE BU SİSTEM 2010 YILINDA OTURACAK VE ÜLKEMİZE HAKİM YENİ BİR SİSTEM OLACAK. ŞU ANDA BİRÇOK İLDE UYGULAMADA FARKLILIKLAR VAR. MESELA ADIYAMANDA ÇALIŞAN BİR HEMŞİRE ARKADAŞIM İŞ YÜKÜNÜN ÇOK OLDUĞUNU, NE KENDİ MESLEKTAŞLARININ NEDE DR LARIN YARDIMCI OLMADIĞINDAN ŞİKAYETÇİ. BUNUN YANINDA BOLU DA HERKESİN BİRLİKTE VE DAYANIŞMA İÇİNDE ÇALIŞTIĞINI ANLATAN SM ARKADAŞLARIM VAR. HATTA BOLU DA ENJEKSİYON PANSUMAN GİBİ İŞLERİN YAPILDIĞI MEKEZLER DAHİ AÇILMIŞ DURUMDA.

BİR KERE ŞURADA HEM FİKİR OLALIM. BU SİSTEM BİR HEKİME BİRTEK SAĞLIK PERSONELİ VERİLEREK YÜRÜMEZ. YİNE BU SİTEDE BİR ARKADAŞIMIZ BİR HASTAYA 4.6 DK VAKİT AYRILABİLECEĞİNİ HESAPLAMIŞ (GÜNLÜK 50-70 HASTA. BU SİSTEMDE MUAYENE+REÇETE YAZIMI+KAYDI+ENJEKSİYON+PANSUMAN+SERUM TAKILIMI+AŞI+GEBE TAKİBİ VE BİZİM GİBİ KIRSALDA ACİL MÜDAHALELER+AMBULANS İLE HASTA NAKLİ+ADLİ OAYLAR(ADLİ RAPOR, OTOPSİ) +KÖY ZİYARETLERİ BU İŞE NEBİR DR NEDE SP YETİŞEMEZ. HA YETİŞEN OLABİLİR ! AMA İŞ YÜKÜ AZ OLAN İYİ BÖLGELERDE. KIRSAL DA BU İŞ ASLA OLMAZ.

ŞİMDİ HEKES DR LARA VERİLECEK ÜCRETLER TAKMIŞ DURUMDA. BİR KERE BU ÜCRET BÜRÜT ÜCRET MAALESEF. 2010 DAN İTİBAREN BU BÜRÜT ÜCRETTEN SAĞLIK OCAĞI KİRASI,ELEKTRİK,SU,HİZMETLİ MASRAFLARI KESİLECEK. HATTA SP ÜCRETLERİDE ÖDENMEK ZORUNDA KALINACAK DİYEN SM ARKADAŞLARIM VAR. BİRDE ŞUNU UNUTMAYIN SP NİN TÜM YAPTIĞI İŞLERDE SORUMLULUK DR UNDUR. SP KENDİ BAŞINA BİR İŞ YAPMA HAKKI YOKTUR. DR UN ONAYI GEREKİR HER ZAMAN.

 ŞU ANDA ÇALIŞTIĞIM SO DA DR OLARAK BEN MAAŞ KONUSUNDA BİR HEMŞİRE HARİÇ BÜTÜN PERSONELDEN AZ ALIYORUM. SİZCE HAKMI BU? ELİMİZDEN NE GELİR ? BAKIN ŞU ANA KADAR UYGULANAN TÜM SÖZLEŞMELİ,4B SÖZLEŞMELİ,VEKİL UYGULAMALARI VE AHS BİZİ HEP BÖLDÜ. BUNA DİKKAT EDİN ! KAVGA EDECEĞİNİZE ÇALIŞMA ŞARTLARINI DÜZELTİRMEYE GAYRET EDİN. İLERİDE ÇOK DAHA ZOR ŞARTLARDA ÇALIŞMAK ZORUNDA KALABİLİRİZ. BENCE ÖNCELİKLE İKİNCİ BİR PERSONEL VERİLMESİ İÇİN UĞRAŞMAK ZORUNDAYIZ BİLMEM KATILRMISINIZ ?

BİRŞEY DAHA BU SİSTEMDE HİÇBİR SP BULUNDUĞU YERDEN DAHA KÖTÜ BİR YERE GİTMEK ZORUNDA KALMAYACAK. EN AZINDAN TOPLUM SAĞLIĞINDA KALIP YERİNİ KORUYACAK. AMA BİRÇOK DR UN YERİ DEĞİŞMEK ZORUNDA KALACAK. BİZİM GİBİ ÇALIŞACAĞI PERSONELİ BERABERİNDE GÖTÜRMEK İSTEYENLER KIRSALDA PERSONEL AZALMASINADA SEBEP OLACAKLAR. BÖYLECE KIRSAL DAHA ZOR POZİSYONA DÜŞECEK. BEN SANMIYORUMKİ HİÇBİR SP DR U SEVSE DAHİ ONUNLA GİDİP BİR KASABADA ÇAILŞMAK İSTEMEZ. BU NEDENLE BİRAZ İNSAFLI OLUN.

SAYGILARIMLA

 

 

Oyla!
(0 oy)

7.1.2008 22:59:08

Yanıt: 4924 olup aile hekimliğine geçmek

ebe20 (1)

sayın ebruli ben denizli aile hekimliği bölgesinde 1 yıldır çalışan ebeyim(4924).Öneclikle şunu söylemeliyim aile hekimliği sadece doktorlar için var.Aile hekimliği nedeniyle il merkezine gelebildik ama iş yükü çok ağır.Hadi buna da katlandık şimdi yani 1 yıl sonra (evimizi taşıyıp,eşimle aynı evde yaşamaya başladık) bize geri döneceksiniz diyorlar.Ama geri dönecek bir sağlık ocağı yok.Bu seferde ücra bir köye göndermek istiyorlarmış.Bizim yerimiz orasıymış.Bizim merkezde işimiz yokmuş.Peki geçen sene kadrolular aile hekimliğine geçmezken bizi niye geçirdiler.Şimdi geri tekrar ücra köylere geeri..

Oyla!
(0 oy)

8.1.2008 01:17:53

Yanıt: 4924 olup aile hekimliğine geçmek

köprü (2)
mrb

 

Etiket Ekle
Etiket:

Kullanıcı:
Parola:
Yeni Üyelik Parola Hatırlat

Ana Sayfa | Hakkımızda | İletişim | Kullanım Şartları | Gizlilik Politikasıradyo dinle aşı takvimi podcast tips blog video blog kongre online dinle peaceful videos music videos blog klip şarkı sözü lyrics videos ilahi ezgi dinle