Abonelik Paylaş!
Görüntülenme: 8432
Oyla!
(0 oy)

6.9.2008 04:32:50

aile hekimlerinin ikametleri

gollumdr (6)

aile hekimleri çalıştıgı yerlerdemi ikamet etmek zorunda ve bunla ilgili sıkıntılar yaşanıyormu?

Oyla!
(0 oy)

7.9.2008 15:49:17

Yanıt: aile hekimlerinin ikametleri

drgarybean (19)

Aile hekimleri çalıştıkları yerde ikamet etmek zorundadır. Aile hekimliğinden önce bu zorunluluk yokmuydu vardı. her zaman vardı. şimdi ne oldu da gürültü çıkıyor ve gündeme oturuyor acaba? ne mi oldu cevap vereyim: önceden devllet memuruydu doktor. çalıştığı yerde ikamet etmese ve bunu tesbit etseler ne yaparlar dı? bir köyden bir köye mi sürerlerdi, yoksa savunma alıp uyarı mı verirler di? bir yap iki yap sonra ne olacaktı, ne yapacaklardı? şimdi ne olduya gelince tehdit edebilecekleri bir sözleşme verdiler ellerine, bak oturmazsan iptal ederiz diye burnuna dayadılar aile hekiminin. sıkıyorsa ikamet etme, ne kimsin, senin sıfatın ne yahu. aile hekimi oldun da ne oldun. gidip kalacaksın paşa paşa yoksa hımmmmm.... Aile hekimi ikamet edecek te ne olacak, eline ne geçecek?

1-3000 kusur nüfuslu bir yerde araştırma yapın müdahele gerektien acil kaç tane çıkar? bir yılda 10 çıkar mı? çıkmaz. çıktı diyelim, aile hekimi ne yapar, tedavi mi yapar, sevkeder. kişinin şehre hastaneye gitmesi için aile hekiminin izni mi şart. nasıl olsa gidecek. zaman mı kaybetsin? acil olmayan bir rahatsızlık için ertesi sabahı bekleyemeyecek 1-2 hasta için bir doktorun kasabada beklemesinin kime faydası olacak, bekletince eline geçecek?

2- Ömrünün yarısını okullarda ve tıp fakültesi gibi bir ömür törpüsü okulda yaşamının kayıp yıllarını geçirdikten sonra bir köye git ve yıllarca orada kal. hafta sonları, bayramlarda tatillerde hep orada kal. 7 gün 24 saat. 365 gün. kullanabilirsen 30 gün yıllık izin. Aile hekimi insan değil midir? insan da sosyal bir insan değil midir? Eşi ve çocuklarını ile birlikte bir köye tıkılınca mutluluklarını koruyabilecekler mi, psikolojik sağlıklarını koruyabilecekler mi? Alış veriş , sinema, dinlenme, hava değişikliği gibi kavramlar periferi seçen aile hekiminin hakı olmayan kavramlar mı? Aile Hekimi insan değil mi?

3- Topluma örnek olması gereken ve bu örnekliğini 24 saat göstermesi gereken kutsal meslek sahibi öğretmenler niçin köylerde kalmıyor? niçin milli eğitim bakanlığı zırt pırt talimat gönderip ille de ikamet ille de ikamet demiyor, ya diğer kasabalarda çalışan memurlar, ya onlara niye zorunluluk yok? niye sağlıkçılara? Aile hekimliği 2 yıldır var. bu memlekette yıllardır ebelere zoraki dayatma ile en ücra, yolu, suyu, elektriği ve en kötüsü kalacak bir evi bile olmayan köylerde kalmaya zorunlu tutuyorsun. tutuyorsun da kimin eline ne geçiyor? kime ne faydası var? filanca şehre gidip kıytırık bir şikayetten iğne yazdıracak ve ebe köyde 1-2 iğne yapacak. yetiştirdiğin kalifiye elemanı bunun için mi gönderiyorsun? vatandaştan gönüllü 3-5 kişi seç 1-2 hafta iğne yapamyı öğret tamam. devlete yükü de olmaz.

yıllardır ebelere ve şimdi de Aile hekimi ve aile sağlığı elemanlarına yapılan bu dayatma haksızlıktır. insan haklarını ihlaldir ve sadece zorbalıktır. ilçe ve şehir hastanelerine ulaşımı olmayan köy neredeyse yok. aile hekimiyle zaman kaybetmeden hastaneye ulaşabilir ve hayatı daha garanti kurtulur.  bırakın sağlıkçıları biraz hayatlarını yaşayabilsinler. sosyal hayatları olsun. yoğun stresli bir günün ardından gidip sitresini deşarj edebilsin. unutmayalım stres ve bıkkınlık depresyonu getirir, verimsizliği getirir, siz  3-5 hastanın gönlünü etmeye çalışırken binlerce insanını memnuniyetiyle bel ki de sağlığıyla oynuyor olabilirsiniz. manen bitmiş yorulmuş, mesleğinden bıkmış doktor ve ebelerle periferi şad edemezsiniz. bir gün gelir 2 yıl öncesine döner ne olursa olsun kasabalara gönderecek doktor bulamaz hale gelirsin.

lütfen azıcık insaf. bırakın mesai dışında aile hekimi ve ebe rahat olsun. onlar bizim insanımız, kardeşimiz, meslektaşımız. önce çalışanın sonra hizmet alanın memnuniyeti olsun. hizmet alanı memnun ederken hizmet elini küstürürsen bu memklekette ne yanlışlıklar olacak görürsün.

vesselam.....

Oyla!
(0 oy)

14.1.2009 11:26:54

Yanıt: aile hekimlerinin ikametleri

drn31 (4)

Meslektaşım sayın drgarybean herşeyi o kadar güzel ifade etmiş ki kendisine herkes adına teşekkür ederim.bence sağlıkçıların sorunu organize olamamaları birlikte hareket edememeleri.yoksa hepimiz aynı dertten muzdaribiz hepimiz durumun farkındayız tükendik bittik  ama bunu yukardakilere iletemiyoruz.sesimizi daha gür çıkarmanın yollarını aramalı acilen bulmalıyız ... Hayat bitti ...  

Oyla!
(0 oy)

19.1.2009 00:10:13

Yanıt: aile hekimlerinin ikametleri

drcem (8)

arkadaşım sonuna kadar sana katılıorum..ya allah aşkına hergün zaten birsürü gereksiz sinirleniyoruz hastaların cahillikleri yüzünden..önüne gelen doktora bağırıyo..kaynanasına kızan soluğu sağlık ocağında alıyo..ona söyleyemediklerini dr.a söylüyor..siyasi görüşlerini tatmin etmeye çalışanlar soluğu sağlık ocağında alıyorr..bizi hükümetin dr.u olarak görüp hükümete söyleyemediklerini bize söylüyorlar...daha neler neler..hadi bunları cahilliklerine verdik sineye çektik sesimizi çıkarmadık sadece işimizi yaptık..ama biz de insanız yahuu..biz nerde soluk alalım..köyde hergün gördüğün hastalarla yüzgöz ola ola onların arkadaşı düşmanı kaynanası kayınpederi zannettikleri bizler en azından akşam evimize gittiğimizde o köyün havasından uzak olalım..arkadaşlar gelin bu zorunluluğu kaldırmak için yazalım..burası bizim sitemiz..aile hekimi olacak olan bizleriz..gelin hakkımızı en azından burda aarayalım..gelin yahu..

Oyla!
(0 oy)

20.3.2009 22:39:35

aile hekimlerinin ikametleri serbest olmalı

suphi (90)

Arkadaşa (drcem) kesinlikle katılıyorum.Aile hekimleri köyde hizmet vermektedn, oradaki vatandaşlara sağlık hizmeti sunmaktan kesinlikle gocunmuyorlar.Zaten akşama kadar onlarca kişinin içerisindeyiz.Vatandaşlar artık bizleri kendilerine 24 saat hizmet etmeye mecbur gibi görüyorlar.Onca parayı veriyor devlet, tabi bakacaksın havasındalar.En küçük mırın kırında şikayet ediyorlar.Hemen ilk siyasiye yapıştırıyorlar.Sen haklı mısın değil misin soran yok.İstersen haklı ol farketmez.Siyasi zaafiyete sebep oluyorsan bittin.Muhtarı belediye başkanı kendini amir zannetmeye başlıyor.Buna aile hekimleri kurban edilmemeli.6 ayda bir herkes oralardan kaçmaya başlıyor yoksa.

Oyla!
(0 oy)

30.11.2009 18:13:54

Yanıt: aile hekimlerinin ikametleri

zagamedline (1)

...

www.hafizayazilim.com
Oyla!
(0 oy)

27.11.2010 02:25:47

Yanıt: aile hekimlerinin ikametleri

heraklit (1)

Genelge marifetiyle doktora stepne vazifesi gördürmek... Şaka gibi...

Oyla!
(0 oy)

23.2.2015 21:27:40

Yanıt: aile hekimlerinin ikametleri

banucan (83)

Bilgiler icin tesekkur ederiz.

 

v-pillsbuyut.com/v-pills-icindekiler.html

Oyla!
(0 oy)

13.3.2016 08:50:35

Yanıt: aile hekimlerinin ikametleri

banucan (83)

Güzel yazı.


titan jel

Oyla!
(0 oy)

13.3.2016 08:52:01

Yanıt: aile hekimlerinin ikametleri

banucan (83)

titan jel

Etiket Ekle
Etiket:

Kullanıcı:
Parola:
Yeni Üyelik Parola Hatırlat

Ana Sayfa | Hakkımızda | İletişim | Kullanım Şartları | Gizlilik Politikasıradyo dinle aşı takvimi podcast tips blog video blog kongre online dinle peaceful videos music videos blog klip şarkı sözü lyrics videos ilahi ezgi dinle