Abonelik Paylaş!
Görüntülenme: 8876
Oyla!
(0 oy)

18.10.2008 13:05:53

misafir hastlar

fikirzikir (11)

14-10-2008
TALİMATLAR1. Aile Hekimini değiştirmek isteyen kişilere, seçtikleri aile hekimince Aile Hekimi Tercih Formu ( DSM Form 001 )doldurulacak ve aile hekimi değiştirmek isteyen kişilerin kendileri tarafından imzalanmış Nüfus Cüzdanı Fotokopisi eklenecektir. Ailenin diğer fertleri adına aileden herhangi bir bireyin imzalı beyanı yeterli kabul edilecektir. 18 yaşından küçük kişiler için veli/vasi imzalayacaktır. Formlar tercih edilen Aile Hekiminin bağlı olduğu TSM’ne teslim edilecektir. Toplum Sağlığı Merkezleri kendilerine teslim edilen Aile Hekimi Tercih Formu ( DSM Form 001 )’nu bir hafta içinde sonuçlandıracak ve aile hekimi değiştirme formunun birer nüshasını tercih edilen aile hekimi ile daha önce kayıtlı olduğu aile hekimine resmi yazı ile gönderecektir. 1. Asıl nüsha ise TSM de tercih edilen aile hekimi adına açılan dosyada saklanacaktır.
2. 25 HAZİRAN 2007 tarihinden itibaren Aile Hekimleri kendisine kayıtlı hastaları her ne sebeple olursa olsun silmeyeceklerdir.
3. Misafir hastalar; bölge dışı gelen hastalar olup, bu hastalar misafir geldiği ailenin bağlı olduğu aile hekiminden hizmet alacaklardır.
4. Enjeksiyon ve pansuman işlemleri aile hekimlerince yapılmaya devam edilecektir (Misafir hastalar dahil). Enjeksiyon ve pansuman işlemleri için hastalar kendi aile hekimlerine yönlendirilmekle beraber kesinlikle geri çevrilmeyecektir.
5. Aile hekimliği pilot uygulaması hakkındaki kanunun 5. maddesinin son paragrafında ilgili mevzuatta 1. basamak sağlık kuruluşları ve resmi tabiplerce düzenlenmesi öngörülen her türlü rapor, sevk evrakı, reçete ve sair belgeler, aile hekimliği uygulamasına geçilen yerlerde aile hekimleri tarafından düzenlenir denmektedir. Bu nedenle aile hekimleri tarafından bu raporlar düzenlenecek, raporlarda mühür istenmesi halinde Toplum Sağlığı Merkezleri tarafından onaylanacaktır.
6. Evlilik raporları, silah ruhsatları, sürücü raporları, portör muayeneleri TSM’leri tarafından verilecektir.
7. Aile Hekimliği Pilot Uygulaması Hakkında Kanunu’nun 5. maddesinin ilk paragrafında, “Aile hekimliği uygulamasına geçilen yerlerde kişilerin aile hekimine kaydı yapılır. Bakanlıkça belirlenen süre sonunda kişiler aile hekimlerini değiştirebilirler. Her bir aile hekimi için kayıtlı kişi sayısı; asgari 1000, azami 4000'dir.” ifadesine dayanarak aile hekimlerinin en fazla kayıt yapabileceği hasta sayısı 4000’dir. Coğrafi nedenlerle sağlık müdürlüğünün izin verdiği yerler dışında 4000’nin üzerinde hasta kaydı yapılmayacaktır.
8. Yıllık izinler TSM’ler tarafından verilir ve müdürlükçe/kaymakamlıkça onaylanır. Acil durumlar haricinde bir hafta önceden yıllık izinlerin planlanması gerekmektedir. Yıllık izinlerin görevi aksatmayacak şekilde kullanılmasına özen gösterilecektir.


3. ve 4. talimata itirazım var.. Bu talimatlar Edirne Enez Büyükevren ASB'de 3. ve 4. talimatı yönetmelik ve pilot kanuna uyumsuz şekilde hazırlandığı için itirazım var. Acillere zaten 24 saat bölge içi dışı ayırt etmeden hizmet vermekteyim. Acil dışında ki vakalarda sadece insan kaynaklı yaklaşımla ve ASB çalışanlarını düşünmeden emrivaki uygulamaya konulması inşallah Edirne'de olmaz. Denizli'deki arkadaşlara helal olsun. Buradaki nüfusumuzun 3 katı yazlıkçıları onlara gönderse idik acaba sessiz kalırlarmıydı. Kişiler memnun kalmadığında zaten aile hekimini değiştirerek gereken cezayı vermekteler. Zorunlu bırakılmak.. Bana göre değil sırf bu nedenle merkezde kadro açılırsa Merkeze geçmek için elimden geleni yaparım.

Oyla!
(0 oy)

18.10.2008 22:13:42

Yanıt: misafir hastlar

efeeren (54)

Bu talimatların kaynağı nedir, hangi il yayınlamıştır bilginiz var mı?

3. madde hekimlere ekstra görevler  yüklemekte, "hastalara sağlıklı misafir kabul edilmesi hususunda halk eğitimleri vermek,  misafirleri arasında kronik hastalığı olan kayıtlı hastaların kayıtlarının silinmesine çalışmak"

7. madde de mevzuat zorlanmış gibi geldi, zira Kanunun ilgili maddesinde aile hekimlerine ödenecek ücret ile alakalı kısıtlama var. 

8. madde ile TSM'lerin idari olarak amirliği vurgulanmaya çalışılıyormuş gibi geliyor, aile hekimliği uygulama mantığına biraz ters.

Oyla!
(0 oy)

21.10.2008 08:17:58

Yanıt: misafir hastlar

fikirzikir (11)

DENİZLİ SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ TALİMATLARI....

Oyla!
(0 oy)

23.2.2015 21:26:29

Yanıt: misafir hastlar

banucan (83)

Faydalı bilgiler icin tesekkurler.

 

v-pillsbuyut.com/v-pills-gold-nerelerde-satilir.html

Etiket Ekle
Etiket:

Kullanıcı:
Parola:
Yeni Üyelik Parola Hatırlat

Ana Sayfa | Hakkımızda | İletişim | Kullanım Şartları | Gizlilik Politikasıradyo dinle aşı takvimi podcast tips blog video blog kongre online dinle peaceful videos music videos blog klip şarkı sözü lyrics videos ilahi ezgi dinle