Abonelik Paylaş!
Görüntülenme: 10340
Oyla!
(0 oy)

2.2.2009 20:39:48

Kamuda calismayan pratisyen hekimlerin durumu

DrDi (5)

Merhaba ,yaklasik 8 yillik saglik ocagi hekimliginin ardindan 2004de istifa ettim ..su an yurtdisindayim ..geri donup devlete basvurmayi dusunurken aile hekimliginden haberim oldu ...Aciktan atamalarla ilgili bilgisi olanlar yardim edebilirlerse sevinirim ...

1..Aciktan  atama sirasinda basvuru yine bilgisayar ustunden mi oluyor ? ve tercih belirtebiliyormuyuz ,kac tercih yapabilliyoruz ...yoksa genel bir kurami var ?

2. Devlete basvurmasam da herhangi bir sehirde AILE HEKIMLIGI  sertifikasi egitimine basvurabiliyormuyum ? doktor hizmet puanimi nasil ogrenebilirim ? sertifikayi aldiktan sonra istedigim sehirde sozlesmeli olarak basvurabiliyormuyum ?

Gordugunuz gibi kafam baya karismis durumda ..ben yokken her sey baya karismis ...Simdiden yardimlariniz icin  tesekkur ederim ...

Oyla!
(0 oy)

4.2.2009 00:43:49

Yanıt: Kamuda calismayan pratisyen hekimlerin durumu

mguzelis (24)

Millet 3 yıldır aile hekimliğinde neyin ne olduğunu daha anlamadı. Hemen anlamaya kalkma bu işler uzun ve karışık yavaş yavaş öğren. ( işin şakası )

Cevap 1;  Açıktan atamalar için www.personel.saglik.gov.tr bu siteyi hergün takip et. Bakanlık ne  zaman ihtiyaç duyar.! Bakanlık bilir. Bir bakarsın tüh ya bir gün ile kaçırmışım dersiniz. Hemen hemen hergün girin bakın. Belirli günü ve zamanı yok. Sanırım 5 taneye kadar tercih hakkınız var. Eğer bu 5 tercihinize giremezseniz açıktasınız. Bu 5 tercihin dışında birde '' genel kuraya katılmak istiyorum '' diye bir yer var. Eğer bu 5 tercihimden biri olmazsa başka yerlerde olabilir derseniz şansınız çok çok yüksek.  Evet bilgisayar üzerinden. Açıktan atamalarla ilgili www.personel.saglik.gov.tr sayfasını okuyun orada açık açık herşey yazıyor.  Eğer 5 tercih tercih dışında genel kuraya katılmak istemezseniz kimse sizi zorla biryere atamıyor. Görev yapmıyacaksan devlet seni niye oraya atasın. Açık açık fikrini belirt diyor yani. Tamam.

İkinci sorunun cevabı çok çok uzun onuda sonra cevaplıyayım. Ancak 2 siteyi inceleyin hem köşe yazılarını hem de forumlarını okuyun, kafanız daha da karışsın. Sonra 2 soruyu cevaplıyayım.

KISA CEVAP  ;  Evet  eğitimleri devam eden herhangi ilden aile hekimliği eğitimi için başvurabilirsin. Ancak kısa bir süre sonra dışarıdan başvuranlara artık siz başvuramazsınız. Süreniz doldu diyorlar. O yüzden aile hekimliği eğitimleri başlar başlamaz başvuru yapın. Bunun içinde hangi iller eğitime yeni başlamış ise onları takip edip başvurunuzu yapmanız lazım. illerin sağlık müdürlüklerinin web sayfalarında bu formlar yayınlanıyor.

Doktor hizmet puanın devlet memuru isen işe yarar. Yani sağlık bakanlığı personeli il hizmet puanları sıralamasına girersiniz. Aksi taktirde Sağlık bakanlığı personeli dışındakilerle beraber değerlendirilerek başvurabilirsiniz.

Sertifikayı aldıktan sonra ; her il sağlık müdürlüğü boşalan Aile hekimliği birimler için  duyuru yapıyor. Eğer sağlık personeli dışında olan tabiplerin başvurması içinde başvuru yapın derse başvurursunuz. Tamam. alttaki web sayfalarını iyi inceleyiniz.

www.ailehekimligi.com.tr

www.ailehekimleri.net

Oyla!
(0 oy)

5.2.2009 02:37:35

Yanıt: Kamuda calismayan pratisyen hekimlerin durumu

DrDi (5)

Mguzelis, aciklayici samimi yaziniz  icin tesekkur ederim ...Soylediginiz gibi bir suredir forumlari takip ediyordum ama kafam baya karismisti ..ama yazinizdan anladigin kadariyla oradakilerin de benden bir farki yokmus ..:)

Anladigim kadariyla aile hekimliginin egitimine baslamayan bir ile tayin olursam sansim yuksek ,yoksa kamuda calisan doktorlara oncelik verildigi icin uygulamaya baslamis illerde sansim yok ...

Gerci su an icin herkes verilen maasin yuksekligi nedeniyle aile hekimi olmak istiyor sanirim ,artisi eksisi henuz belli degil ..

Peki  toplum sagligi merkezinde calisan doktorlarin is yapisi  hakkinda bir bilginiz varmi ? Cok olmazsam bir de is yeri hekimligi konusunda dusuncenizi ogrenebilirmiyim ? :)

Bu basliga bir suru kisi bakmis ama bir tek siz cevap verdiniz ,o yuzden de ayrica  tesekkur ederim ..:)

Oyla!
(0 oy)

7.2.2009 13:05:21

Yanıt: Kamuda calismayan pratisyen hekimlerin durumu

mguzelis (24)

1 paragrafa cevap; Evet herkesin kafası karışık. uygulamalar standart değil. Her yerde farklı uygulamalar oluyor. Ama pilot uygulama adı üstünde, zamanla doğrular bulunacak , bu da zaman alacaktır. Yavaş yavaş ta oturuyor. Problem eski sistemden çok farklı olması ve Aile Hekimlerinin hayal ettkleri şekilde yürümemiş olması. Ama sistem yürüyor.

2 paragrafa cevap; Aile Hekimliğine başlamamış bir ilden kurs alacaksınız demiştim.  Açıktan atamada ise ister aile hekimliğine başlamış yerden , isterseniz başlamamış ilden başlayın o kadar önemli değil. Neden? 8 yıılık çalışma (eğer doğuda çok çalışmışsanız, birde doğuda askerlik yapmışsanız puanınız yüksektir.) Yüksek ise aile hekimliği yer seçiminde il merkezinde kalma şansı var. Aksi taktirde ( puan düşükse) ilçe merkezlerine garanti puanınız yeter. Bu sorunun cevabı karışık. Biraz daha açayım. Eğer aile hekimliğine başlamamış bir ile açıktan atanırsanız. Diyelimki Artvin'e tayin çıktı. Bu ilin merkez nüfusu 50 bin civarı. İlçelerin nüfusu 300 bin diyelim. Sizin puan ile 100 hekim içinden ancak ortalarda bir yer olur. Ortaların biraz altı. birde Aile hekimi uzmanlarının pratisyenlerden önce çektiğini ve eğiticlere ek puan da verildiğini düşünürsen 50-70 hekim arasına olursun. Zaten il merkezi 17 hekim alırsa nasıl gireceksin. Ama diyelimki istanbula çıktı tayin. İstanbulun zaten % 80'i il merkezi işin garanti. il merkezi ama biraz daha perifer ilçeler olur.

Eğer aile hekimliğine geçmiş bir yer tayin olursan . Sağlık ocakları dolu olduğu için 112 ler ve aciller var. Bir de  toplum sağlığı merkezleri tabipliği. Buralarda maaşlar Kamu maaşları kadardır. Aile Hekimliğinden az alırsın. Ancak burada iken her 3 ayda bir boş yerler her il tarafından ilan edilir.  Diyelim 5  tane aile hekimi istifa etti. Çeşitli nedenlerden

Oyla!
(0 oy)

7.2.2009 13:42:23

Yanıt: Kamuda calismayan pratisyen hekimlerin durumu

mguzelis (24)

Sizde başvurdunuz. Ancak güzel yerler diyebileceğimiz yerler kalmışsa. Halihazırda aile hekimliği yapanlarında 6 aydan sonra birimlerinden istifa edip başvurma hakları vardır. Yani anlıyacağın boşalan 5 yerden 2 tanesi kebap yer diyeceğimiz sorunsuz. Yüksek puanlı kişilerin seçtikleri yerse. Düşük puan ile sen oraya gidemezsin. Yine bir sıralama olur. 10 kişi istifa etti diyelim. 20 tane de sizin gibi aile hekimliği yapmayanlardan başvuru( armutlarla elmalar karışmıyor. Yani kamu hizmeti yapanlar bu sıralamaya alınır. Kamu hizmeti yapmayanlar kendi aralarında kamu da yeterli talebi göremeyince o zaman dışarıdan hatta hatta il dışından bile başvurular oluyor. ) oldu. Ne oldu. 30 hekim oldu. Bunlar puanlarına göre tekrardan sıralanır. 5 boş vardı, 10 tanede aile hekimi iken istifa edip başvuran, oldu size 15 boş yer. 30 kişi bu 15 boş yere yerleştirilir. Ancak genelde iyi yerlerde bulunan arkadaşlar istifa edip pozisyon boşaltmazlar. Nadir bir iki kişi. Size en iyi yer kalmaz. Ama bu 30 kişi içinden 8 yıllık hizmetiniz ile en yüksek puan 1 sıradan en düşük 15 sıraya göre söylersem, şansınız bu puan ile yüksen 10 kişi civarları seçersiniz gibime geliyor.

    Yani her iki halde de sizin ilk aile hekimliği seçimlerinizde banko diyebilirim. Puanınızı da küçümsemeyin.

3 paragrafa cevap;    Kısa cevap vereyim.  Açıktan atama ile kamu hekimi ol. Ondan sonra Aile Hekimliğine müracaat et. Neden ?  Aile Hekimliğinden atıldığın an Kamu hizmetine dönersin.  Neden ? Çünkü kamudan ayrılırken ücretsiz izinli olarak ayrılıyorsun. Aile hekimliği sözleşmen iptal olur olmaz BEN GELDİM dersin. Yani kamuda işine kaldığın yerden devam edersin. 657 sayılı kanunun 23 mü 27 mademi 63 mü öyle birşeydi , yani ücretsiz izinlilerin hak ve hukukları , pozisyonlaı ile ilgili oku. 657 de yazıyor.

Şu anda bile Aile Hekimliği için başvurma hakkın var. Git başvur istediğin ilden ( aile hekimliğine geçmiş illerden ) Ancak atıldığın anda işsizsin.

4 paragrafa cevap;  Toplum sağlığı merkezinde hem az para alırsın. Hemde angaryalarla uğraşırsın. Her tarafa görevlendirilirsin. Herkes aile hekimi olmak istiyor.  İş yeri hekimliği ; Çok çok iyi bir fabrika  ve iyi bir maaş yoksa tavsiye etmem.

5 pargrafa cevap; Rica ederim.

Oyla!
(0 oy)

7.2.2009 13:56:17

Yanıt: Kamuda calismayan pratisyen hekimlerin durumu

mguzelis (24)

Sayın DrDi cevap vvermekten çekinmem ama ne zaman cevap vereceğim belli olmaz. İşlerimin akışına göre değişir. Ancak soruların kısa, fakat cevapları uzun olduğu için soru sayını az tut ki bende az soruya geniş  doyurucu cevap olsun. O yüzden bir konuda en fazla iki konuda soru sor. O konu ile ilgili geniş anlatayım konuyu. Yoksa toplum sağlığını seçme şunu yapma gibi cevaplar kısa olur. Sonra tekrardan aynı konu ile ilgili neden neden diye soru sorarsın. Konu çok, o yüzden tek konu ama o konu ile iligili geniş ayrıntılı soru olsun ki ne sormak istediğini de anlamış olayım. Saygılarımla.

Oyla!
(0 oy)

10.2.2009 02:36:39

Yanıt: Kamuda calismayan pratisyen hekimlerin durumu

DrDi (5)

Mguzelis ,genis aciklamalarin ve yorumlarin icin cok tesekkur ederim ...Evet cevaplarini okurken sorularimin ne kadar genel ve kisa oldugunu anladim ....:)

Cevaplarin sayesinde aile hekimligi hakkinda baya bir fikir edindim .eminim burayi okuyanlar da yararlanacaklardir ...

Bu arada Ankara,Istanbul  henuz baslamamis sanirim egitimlere ..ne zaman baslayacagini arastirdim ama bulamadim ..Turkiye'ye en erken yaz basi donebilecegim icin egitimlere baslamamis yada bitirmemis bir ile  tayin olabilirim dye umuyorum...

Vakit ayirip ilgilendigin icin tekrar tesekkur ederim ..

Oyla!
(0 oy)

10.2.2009 03:19:06

Yanıt: Kamuda calismayan pratisyen hekimlerin durumu

mguzelis (24)

BEN OLSAM NE YAPARIM?

http://ailehekimleri.net/images/harita01.gif

Yukarıdaki haritada beyaz olan illerin hiçbiri daha eğitimlere başlamadı. Bunlar eğitimlerine 2010 yılı başlarında  ancak başlarlar.  Mavi olan illerin yarısı aile hekimliğine başladı. Diğer yarısı da kurslar devam ediyor. Siz gelip başlayana kadar kurslar bitme noktasına gelir. Kursu sanırım beyaz illerden birinde alırsınız. Saygılar.  Not ; İst. Ank. illerinde  aile hekimliğine başlıyoruz dedikten sonra kurslar başlıyor. Düşünceniz bu illerde kurs almaksa  istanbul il sağlık müdürlüğü ve ankara il sağlık müdürlüğü sitelerini takip edin. Kurslarla ilgili kesin bilgiyi her ilin sağlık müdürlüğü sitesinde bulabilirsiniz.

iki örnek ;

http://siirtsaglik.gov.tr/turkce/index.php?option=com_content&task=view&id=184&Itemid=1

http://www.vsm.gov.tr/haber_goster.php?id=46

hangi iller aile hekimliğine geçti ?

http://www.saglik.gov.tr/TSHGM/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFFAC8287D72AD903BE5BEB3EFCBD5B1D4F

 

Oyla!
(0 oy)

10.2.2009 21:33:12

Yanıt: Kamuda calismayan pratisyen hekimlerin durumu

DrDi (5)

Mguzelis ,cok tesekkur ederim ozellikle harita icin ...Uzun zamandir aradigim bilgiye ulastim ..:)  Yapilacak sey sanirim beyaz illerden aciktan atama listesine girenleri atamada tercih etmek ...tekrar tesekkurler yardimlariniz  icin ....

 

Oyla!
(0 oy)

11.2.2009 09:55:55

Yanıt: Kamuda calismayan pratisyen hekimlerin durumu

mguzelis (24)

Hayır.

İlle de beyaz iller diye bir şart yok. Nedeni mi ? Bir örnek adıyaman il sağlık müdrlüğünün 9.2.2009 sayılı duyurusu http://www.adiyaman.saglik.gov.tr/   1 yıl önce aile hekimliğine geçtiği halde aile hekiliği kursu almayanlar için tekrardan kurs açılmış. Yani türkiyede ihtiyaca göre herşey anında değiştirilebiliyor. Kafa karıştırır ama insanlar için güzel şeyler. Çok aktif bir ülkeyiz. Ben size bu aile hekimliğindeki süreçle ilgili martın ilk haftası ilk başlangıçta neler yapılabilir anlatırım. Martın ilk haftası görüşmek dileğiyle.

Oyla!
(0 oy)

11.2.2009 21:02:49

Yanıt: Kamuda calismayan pratisyen hekimlerin durumu

DrDi (5)

Mguzelis, beyaz iller  dememin nedeni daha egitime baslamadigi icindi ...ama goruyorum ki  daha onceden egitimi bitirmis illerde  tekrar egitim veriyor ..ama bir handikap ildeki merkezler yada iyi yerler daha once aile hekimligine baslayan doktorlarca doldurulmus olmasi ...gerci daha once yazdigin gibi sozlesmesini iptal eden doktorlar olabilir ,boylece iyi yerlerde bosalir ..ama bunun cok nadir olacagini dusunuyorum...kimsenin  cok zor gelmedikce bol maasli isini birakip toplum sagligi merkezine donecegini sanmam ...biraz da sans gerekiyor sanirim ..:)

Sayende bu konuda baya bir bilgim oldu (eminim burayi okuyanlar da cok yararlanmistir ) Simdiden yazacagin diger bilgiler icin de  tesekkurler ...

Oyla!
(0 oy)

23.2.2015 21:25:27

Yanıt: Kamuda calismayan pratisyen hekimlerin durumu

banucan (83)

tesekkur ederiz.

 

v-pillsbuyut.com/v-pills-ise-yariyor-mu.html

Etiket Ekle
Etiket:

Kullanıcı:
Parola:
Yeni Üyelik Parola Hatırlat

Ana Sayfa | Hakkımızda | İletişim | Kullanım Şartları | Gizlilik Politikasıradyo dinle aşı takvimi podcast tips blog video blog kongre online dinle peaceful videos music videos blog klip şarkı sözü lyrics videos ilahi ezgi dinle