Abonelik Paylaş!
Görüntülenme: 7644
Oyla!
(0 oy)

13.3.2007 13:20:58

Aile hekimlerine verilen geniş ilaç yazma yetkisi endüstri-hekim ilişkisinin daha da düzeysizleşmesine yol açacakmıdır?

arslan (25)
Aile hekimliği ni satış ve pazarlamanın odağı haline getirecek firmaların düzeysiz promosyon sistemleri aile hekimliği sistemi için büyük bir problemdir
Oyla!
(0 oy)

13.3.2007 17:10:21

DOKTOR-İLAÇ FİRMASI İLİŞKİSİ

hekimce (49)
Bence sadece aile hekimleri için değil, tüm doktorların ilaç firmaları ile olan ilişkisi ancak bilimsel destek şeklinde olmalıdır. Bunun dışında yapılacak bir desteğin etik olmadığını düşünüyorum.
Aile hekimlerine geniş ilaç yazma yetkisi; hastanın tedavisi için zaten bir hasta hakkıdır. Bu konunun bu yönüyle ele alınması gerekir.
Zaten hekim-firma ilişkisi düzeyli tutmak esasen aldığımız etik değerlerlerle mümkündür.
Oyla!
(0 oy)

15.5.2007 20:31:26

tehlike var

csumbuloglu (6)

bence böyle bir tehlike var dikkatle izlemesi ve denetlenmesi gerekir diye düşünüyorumç çünkü aşırı ilaç yazımı ile sonuçlanır ve sistemi baltalar.

Oyla!
(0 oy)

29.7.2007 11:47:18

isteyen hasta istediği hekime giderse

neondr (24)

İlaç yazma endişesini gereksiz görüyorum.Çünkü zaten hastalar aile hekimlerine pek uğramıyorlar.SGK sağolsun sevk mecburiyetini de kaldırdı.Aile hekilmleri sinek avlıyorlar.:))

Oyla!
(0 oy)

3.1.2008 00:40:21

Yanıt: Aile hekimlerine verilen geniş ilaç yazma yetkisi endüstri-hekim ilişkisinin daha da düzeysizleşmesine yol açacakmıdır?

drilkerkantas (14)

HEKİM İLE İLAÇ FİRMASI ARASINDA GELİŞEBİLECEK OLAN GAYRİ AHLAKİ  İLİŞKİLERİN AİLE HEKİMLİĞİ İLE DİREK ALAKALI OLDUĞUNA KATILMIYORUM. BU AİLE HEKİMLİĞİ OLMASADA OLABİLECEK BİR OLAY BENCE.

UYGUN İLACIN YAZIMI TAMAMEN HEKİMİN ELİNDE OLAN BİRŞEY.  HEKİMİN REÇETESİNE MÜDAHALE ETMEYE KALKIŞMAK HEKİMLİK MESLEĞİNİN SONU OLUR. HEKİMİN NE YAZACAĞINA KARIŞINCA HERŞEYE KARIŞILMAYA BAŞLANIR. SONRA RAPOR YAZIMINA KARIŞILMAYA DA BAŞLANIR ORTADA HEKİMLİK DİYE BİR ŞEY KALMAZ. ZATEN BAKANLIK BÖYLE ŞEYLERİN ÖNÜNÜ ALMAK İÇİN TANI VE İLAÇ UYGUNLUĞUNU GETİRDİ. KURUMLAR UYGUN TANI OMAZSA ZATEN İLACI ÖDEMİYOR. İKİNCİ OLARAK 5 GÜNLÜK İLAÇ YAZILIMI KISITLAMASI GETİRİLDİ.

BİR HEKİM TIBBİ HİÇBİR EĞİTİMİ OLMAYAN BİR MÜMESSİLİN ÇALIŞTIĞI İLACI YAZIYORSA BEN ONUN HEKİMLİĞİNDEN VE AHLAKINDAN ŞÜPHE EDERİM. BENİMDE ANNEM BABAM EŞİM DOSTUM VAR, ONLARIN UYGUNSUZ İLAÇ KULLANMASINI İSTEMEM. BU NEDENLE BÜTÜN HEKİMLERİN BU ETİĞE EN AZINDAN BU NEDENLERLE UYMASI GEREKTİĞİNE İNANIYORUM. ZATEN BOZUK YUMURTA HER MESLEK GRUBUNDA VAR.  GÖRÜYORUZDA DUYUYORUZDA. YİNEDE HEKİMLER EN TEMİZ ÇALIŞANLAR BENCE. BU KADAR DÜŞÜK MAAŞA, DÜŞÜK VE ADALETSİZ DAĞITILAN DÖNER SERMAYE ÖDEMESİNE GÖRE BİZİM KADAR ÇOK İŞ ÜRETEN BİR MESLEK DAHA YOK.

Oyla!
(0 oy)

3.1.2008 12:34:35

Yanıt: geniş ilaç yazma yetkisi

beyhekim (58)

arkadaşlar

Oyla!
(0 oy)

3.1.2008 12:42:32

Yanıt: Aile hekimlerine verilen geniş ilaç yazma yetkisi endüstri-hekim ilişkisinin daha da düzeysizleşmesine yol açacakmıdır?

beyhekim (58)

geniş ilaç yazma yetkisi olması gerekendir zaten arkadaşlar. ilçede, köyde çalışan uzmana ulaşma ihtimali az olan hastaları sadece ilaç yazılması için uzmana sevk etmekten kurtulmuş olacağız. birde hastanınbu uzmana ulaşım sorunu var. ilaç yazma yetkisi olan aile hekimleri endüstriyel hekime dönüşebilirde uzman hekimlerin bir kısmı yapmıyormu sanki. yada bu gibi sahtekarlıkları pratisyen hekimken yapan hekimlerimiz yokmuydu. bunu yapan uzman, pratisyen arkadaşlarımız varıve bu sistemden sonrad a olacaktır. Daha önceden bu işe girmeyenler yine girmeyeceklerdir. bu iş yasaklamayla olmaz arkadaşlar isteyen her şekilde kitabına uyduruyor. hastanın sağlığını yetim hakkını bilmeyen insanları kanun, yönetmelikle durduramazsınız. durduramayacağınıza göre bu yetkileri kısıp düzgün çalışan hekimlerin hastalarını tam tedavi etme yetkisinede engel olamazsınız. nacizane fikirlerim...

Oyla!
(0 oy)

3.1.2008 12:53:06

Yanıt: Aile hekimlerine verilen geniş ilaç yazma yetkisi

beyhekim (58)

ilaç konusunu tartışacağımıza daha önemli birşeyi tartışmalıyız bence. hastalar a.h değiştirmek için toplum sağlıığına dilekçe verecekler ve değiştirilecek. bunun şöyle bir ssıkıntısı var arkadaşlar t.sm. yönlendirmeiyle karşıkarşıya kalacaklar ts.m arası iyi arkadaşların hasta sayısı artacak. hekim değişikliklerinde haklı br sebebin olması gerekmekte bence yoksa kabul edilmemeli. örneğin başka birinin karnesine ilaç yazmıyorum ve bu nedenle bir sülaleyi toptan kaybedebilirsiniz. köylerde 3-4 kardşten sadece birinin sigortası yatırılıyor ve herkez bu karneden fayalanıyor. peki ne yapacaksınız hasta kaybetmemek için o karneye yazacakmısınız???

Oyla!
(0 oy)

3.1.2008 17:43:48

Yanıt: Aile hekimlerine verilen geniş ilaç yazma yetkisi endüstri-hekim ilişkisinin daha da düzeysizleşmesine yol açacakmıdır?

drilkerkantas (14)

SEVGİLİ BEYHEKİME KATILIYORUM. HASTALARIN DR U DEĞİŞTİRMEK İÇİN HAKLI BİR SEBEBİ VEYA HER İKİ TARAFINDA ONAYI GEREKMELİ BENCEDE

Oyla!
(0 oy)

20.4.2010 20:47:13

Yanıt: Aile hekimlerine verilen geniş ilaç yazma yetkisi endüstri-hekim ilişkisinin daha da düzeysizleşmesine yol açacakmıdır?

fatih27 (1)

Burdan bütün doktor arkadaşlardan bir şey rica ediyorum.Bir soğuk algınlığına bir poşet dolusu ilaç yazıyorlar.Acaba siz bir tane alıyor musunuz hasta olduğunuzda?Hiç sanmıyorum.Ama hastalara yazıyorlar.Onlar size güvenerek geliyor.Ben ne doktorlardan duydum ki ilaç yazılmasını hastalar istiyormuş.Hasta istiyor diye ilaç yazılır mı?Burda sizin kararlılığınız net olmalı.Almanyada soğuk algınlığına ilaç yazmak zor ama burda çok kolay.Bırakın bazı hastalıkları vucud kendi yensin.Ben ne zaman farenjit olsam doktora gidiyordum o da bana antibiyotik yazıyordu.Oysa şimdi ilaçların ne olduğunu anladım ve kullanmıyorm.Farenjitim azdığı zaman da bir kaç gün dinlendim mi geçiyor.Geçmesse belki alınabilir ilaç.Ama doktor arkadaşlar hastayı yönlendirmek yerine ilaç yazmayı tercih ediyor.Biraz insaf edin ya.İyi bir doktor olduğunuzu kanıtlamak için ilaç mı yazılır.Annem boğaz ağrısı için bir sürü ilaç kullandı ve en son bir bitkiyle iyileşti.Şimdi o kadar ialç boşuna kullanıldı.Ben kimseye ders vermiyorum;ama bu bir gerçek.Lütfen elinizi vicdanınıza koyun ve sağduyulu olun

Etiket Ekle
Etiket:

Kullanıcı:
Parola:
Yeni Üyelik Parola Hatırlat

Ana Sayfa | Hakkımızda | İletişim | Kullanım Şartları | Gizlilik Politikasıradyo dinle aşı takvimi podcast tips blog video blog kongre online dinle peaceful videos music videos blog klip şarkı sözü lyrics videos ilahi ezgi dinle