Abonelik Paylaş!
Görüntülenme: 12727
Oyla!
(0 oy)

13.3.2007 18:30:47

AHBS 3.0 nasıl kurulacak?

drelax (120)
Aile Hekimlerimizin daha sağlıklı çalışabilmesi için faydalı olduğunu düşündüğümüzAHBS 3.0 kurulumu hakkında Eskişehir İl sağlık Müdürlüğünün sitesinde yayınladığı yazısını aynen gönderiyorum.


  Aile Hekimlerini Bilgilendirme  

Değerli Aile Hekimlerimiz;

        Kullanmakta olduğunuz AHBS 2.0 programı güncellenerek AHBS 3.0 programına geçiş yapılacaktır. Bunun için hem sizlerin ve İl Sağlık Müdürlüğü'nün hem de Bakanlığımız yapacağı bazı işlemler vardır. Bu itibarla bu yazıyı dikkatle okumanız ve uyarılara riayet etmenizi rica ediyor ve aşağıdaki hususları dikkatlerinize sunuyoruz:

1. AHBS uygulamasının şimdiye kadar gördüğünüz güncelleme işlemleri bildiğiniz gibi gayet kolay bir şekilde otomatik olarak yapılmaktadır. Ancak, 2.0 sürümü ile 3.0 sürümü arasında çok ciddi tasarımsal farklar olduğu için, bu güncelleme işleminin otomatik olarak yapılması mümkün değildir. Bu nedenle, saha çalışması yapılarak, sizin bilgisayarlarınızın başında bir takım çalışmalar yapılması gereklidir.
2. AHBS 3.0 sürümü kurulduğunda AHBS 2.0 uygulaması bilgisayarınızda hala çalışıyor olacaktır. Hiçbir veri kaybınız söz konusu olmayacaktır, eski verilerinize AHBS 2.0 ile erişmeye devam edebileceksiniz. Ancak, AHBS 3.0 sürümü kurulduğunda sadece hasta listenizin yer alacağı boş bir veritabanınız olacaktır. AHBS 3.0 ile, daha önce AHBS 2.0 ile kaydettiğiniz ve Bakanlığa ilettiğiniz verilere de ulaşabileceksiniz.
3. AHBS 2.0 programına gireceğiniz verilerinizi 13/ 02 / 2007 Salı günü akşamnına kadar girmelisiniz (Muayene, İzlemler vb. gibi). AHBS 2.0 bu tarihden sonra veri girişi yapılmasına veya daha önce girilmiş ve gönderilmemiş verilerin Bakanlığa iletilmesine izin vermeyecektir.
•4.      14 / 02 / 2007 tarihinde, AHBS 2.0 için bir sürüm yayınlanacak. Bu tarihte yayınlanan sürümü mutlaka kurmalısınız. Bunun için o tarihte bilgisayarınızı belirli aralıklarla Internet'e bağlayarak yeni sürümün yüklenmesini sağlayınız.

5. Yeni sürüm yüklendikten sonra, AHBS 2.0'a yeni bir veri kaydı yapmanı mümkün olmayacaktır. Ancak, daha önce kaydedilmiş ve henüz Bakanlığa iletilmemiş veriler Bakanlığa iletilecektir. Bu iletimi sağlamak için, bilgisayarınızı mümkünse sürekli Internete bağlı olarak en az 1 gün bekletmelisiniz.
6. Bunun ardından, 15 -18 / 02 / 2007 tarihleri arasında, bilgisayarlarınıza AHBS 3.0 yüklenecek ve hasta listeniz de Bakanlıktan programınıza indirilecektir. Bu nedenle bu tarihler arasında mutlaka Internet bağlantınızın olması gerekmektedir.
7. Yükleme tamamlandıktan sonra, sizlere AHBS 2.0'daki verilerinizle AHBS 3.0'daki verilerinizin (hasta sayısı..vb) eşleştiğine dari bir çıktı verilecektir.
8. Verilerin aktarılması konusunda teknik bir sebepten kaynaklanan herhangi bir sorun yaşanması halinde AHBS 2.0 programınızın veritabanının yedeği üzerinden Bakanlıkta detaylı çalışma yapılarak verileriniz doğrudan Bakanlıktaki veritabanına aktarılacak ve gelişmeler konusunda size bilgi verilecektir.
Bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz.
Oyla!
(0 oy)

10.11.2007 18:39:15

AHBS kurulum

suphi (90)

AİLE HEKİMLERİNİN AHBS PROGRAMI İÇİN BİLMESİ GEREKTİĞİ BİLGİLER;

 
Windows Xp ve Windows Vista için farklı AHBS Kurulum Cd`leri kullanılmaktadır. Bununla ilgili olarak bu kurulumların Sinop İl Sağlık Müdürlüğünün web sayfasına ilgili kurulum linklerin eklenmesi sağlanılacaktır. Ayrıca Excel dosyasından toplu hastaların aktarılabilmesi için, içi boş olan şablonu hazır dosya ekte yer almaktadır.
 
AHBS KURULUMUNDAN ÖNCE AİLE HEKİMLERİNİN YAPMASI GEREKTİĞİ İŞLEMLER;
 
Kuruluma geçilmeden önce Sinop İl Sağlık Müdürlüğüne Aile hekimleri mutlaka kendilerine ait T.C. Kimlik Numaralarını bildirmeleri ve buna göre şifre almaları gerekmektedir. Aksi takdirde AHBS programını aile hekimlerimiz bilgisayarlarına yükleyemeyecektir. Ayrıca İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Cd içinde verilmiş olunan ve aile hekimine ait hastaların bilgileri bulunan Excel dosyasındaki hastalar AHBS programı yüklenip aktarılmadan önce doğruluğu aile hekimi tarafından kontrol edilmeli varsa hata ve eksikler bunlar düzeltildikten sonra aktarılmalıdır.
 
AHBS PROGRAMININ YÜKLENEBİLMESİ İÇİN MİNUMUM DONANIM GEREKSİNİM BİLGİLERİ;
En Düşük Sistem Gereksinimleri
İşlemci : Pentium III
256 MB Ram
3 GB Hard disk
Yedekleme için CD Yazıcı
Network bağlantısı
        İnternet Bağlantısı
 
WİNDOWS XP`de AHBS PROGRAMINI KURMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER;
 
AHBS programını Windows Xp`de kurmadan önce mutlaka Xp`de Service Pack 2 yüklü olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eğer Service Pack 2, Xp `de yüklü değilse AHBS programı kurulamayacaktır. Mutlak suretle SP 2 yüklenmelidir.
 
Önemli Not: Windows Xp için AHBS Kurulumu bilgisayar yüklendiği zaman Vista da olduğu gibi program güncelleme işleminin yapılmasına gerek yoktur. Çünkü bu kurulum şuan ki 3.1.2.0 versiyonunu içirmektedir.
 
 
Denetim Masası (Control Panel) `den Kullanıcı Hesapları (Users Account) açılır. Burada "Kullanıcı Hesabı Denetimi`ni aç veya kapat" açılarak "Bilgisayarınızı korumaya yardımcı olması için Kullanıcı Hesabı Denetimi`ni (UAC) kullanın" seçeneği kaldırılıp, bu değişikliğin aktif olabilmesi adına Windows Vista`nın kapatılıp tekrar açılması gerekmektedir. Bu konuyla ilgili olarak ekran görüntüsü aşağıdaki gibidir.
 
 
Ayrıca Windows Vista için verilmiş olunan bilgisayar adında bazı karakterlerin olmaması gerekmektedir. Bu karakterler; Boşluk, tire işareti, sayısal değerler, türkçe karakterler gibi karakterlerin kullanılmaması gerekmektedir. Konuyla ilgili ekran görüntüsü aşağıdadır. Mümkün olduğunca harflerden oluşan ve Türkçe karakter içermeyen isimler kullanılmalıdır. Konuyla ilgili ekran görüntüsü aşağıda yer almaktadır.
 
 
 
 
 
 
Yukarıda bahsi geçen ayarlamalar yapıldıktan sonra AHBS kurulum CD`sinden program kurulabilir. Vista için hazırlanan AHBS Setup Cd`sinin versiyonu 3.0.0.20`dir. AHBS kurulum Cd`si bilgisayara Cd sürücüsü yada Cd yazıcıya takıldığı zaman aşağıdaki gibi bir kurulum ekranı gelecektir.
 
 
Burada mutlaka “Kurulumu Başlat” seçilmeden “Kurulum Yardımı” bölümü okunmalıdır. Windows Xp ve Windows Vista işletim sistemi İngilizce olanlar için daha da önemlidir. AHBS`nin kurulumun ekrana aşağıdaki gibidir.
 
 
 
Kurulum sırasında C:\Program Files\Sentim\Ahbs klasöründe dosyalar varsa ve kurulum tam bitti derken takılma olursa ve sonlanmaz ise daha önceden hazırlanmış olan Kurulumyardim.exe dosyası kullanılacaktır. Bu dosya ile masaüstüne kısa yol dosyası oluşturulur.
 
Burada kadar yapılması gereken işlemler yapılmasına rağmen hiçbir şekilde kurulum işlemini gerçekleştiremediysek kullanmakta olduğumuz bilgisayar için verilmiş olunan recovery cd`den tekrar Vista`yı yüklemek gerekecektir. Bu gibi bir durum söz konusuysa AHBS programıyla ilgili olarak Çağrı Merkezinden yardım alınabilir. Çağrı Merkezi telefonu: (216) 554-95-80`dir.
 
Şayet kurulum başarıyla yapılırsa, AHBS programının kısa yolu masaüstüne gelir, program açılmak istendiğinde "Yeni versiyon denetlemesi" ekrana gelir. Bu güncel versiyonun bilgisayarınıza yüklenmesi için ekrana gelen uyarıdır. Mutlaka burada Yükle butonu seçilerek güncel versiyon bilgisayara program açılmadan yüklenmelidir. Aksi takdirde eski versiyon kullanırsınız. Güncellemeyi yaptıktan sonra programı kısa yolunu kullanarak tekrar açmak istediğinizde bu sefer şifre değiştirme ekrana gelecektir. Burada size İl Sağlık Müdürlüğünden verilmiş olunan şifreyi kendinize göre değiştirmelisiniz. Bu şekilde şifreniz sadece sizin tarafınızdan bilinir hale getirilmiş olunur. Bu işlemlerden sonra program açılmaya hazır hale gelmiş olur. Bu sefer kısa yol çalıştırıldığında "Kullanıcı Adı" ve "Şifresi" bölümü gelecektir. Kullanıcı Adı bölümü "Merkezden Onaylanmamış" yazacaktır. Bu yazıdan dolayı lütfen endişeye kapılmayın. Çünkü sizin kaydınız merkezde tanımlı fakat bu bilgi yerele sizin aracılığınızla alınmadığından dolayı çıkmaktadır. Bu arada kullanıcı adı ve şifresi bölümünün sol alt tarafında AHBS programının versiyon numarası yazacaktır. Versiyon numarası mutlaka 3.1.2.0 yazıyor olmalıdır. Aksi takdirde eski bir versiyon kullanıyorsunuzdur.
 
 
 
 
 
 
AHBS PROGRAMININ AÇILIŞINDA KULLANICI ADI BÖLÜMÜ AİLE HEKİMİNİN ADINI YAZACAK ŞEKİLDE NASIL AYARLANILIR ?
 
Program Kullanıcı Adı “Merkezden Onaylanmamış” olarak kendi şifrenize göre açmalısınız. Daha sonra Kullanıcılar panelinde Aile Hekimi seçilerek açılır. Burada Merkezden Al ve Merkeze Gönder butonları yer almaktadır. İlk önce Merkezden Al butonu ile merkezden aile hekimi bilgileri alınır ve ekrana gelir. Bu bilgiler; T.C. Kimlik No, Hekim Adı ve Soyadı, Diploma No, İhtisas No bilgileri. Bu bilgilerin gelmesinin ardından Merkeze Gönder butonu seçilir. Bu işlemler yapıldıktan sonra AHBS programı tamamıyla kapatılıp tekrar açıldığında Kullanıcı Adı bölümünde Aile Hekiminin adı ve Soyadı yazacaktır.
 
 
AHBS PROGRAMI KURULDUKDAN SONRA EXCEL DOSYASINDAKİ HASTALAR PROGRAMA NASIL AKTARILIR?
 
ABHS programı başarılı bir şekilde kurulup, program açıldıktan sonra ve Excel dosyasında Aile Hekimleri hasta kayıtlarıyla ilgili gerekli düzeltmeleri yaptıktan sonra dosya, AHBS programına aktarılabilir. AHBS programında Araçlar panelinden Toplu Hasta Aktarma`dan ilgili dosya seçilerek aktarılır. Hatalı olan hasta kayıtları varsa bunlar program tarafından ayıklanır. Hatalı hasta kayıtlarına örnek; doğum tarihi girilmemiş hastalar, t.c. kimlik numarası 11 haneden daha büyük ve küçük girilen hasta kayıtları gibi.
 
Aktarılmış bu hastalar “İletilmemiş hastalar” bölümünde görülür. Yani henüz Aile Hekiminin kendisi ait olmayan hastalar demek. Bu hastaların aile hekimine kayıtlı olabilmesi için mutlaka program içeriğinden Deyatlı Gönder/Al ya da Toplu Gönder Al `dan merkeze yani Sağlık Bakanlığının server makinesine gönderilmelidir. Bu işlemden sonra Kesin Kayıtlı Hastalar grubuna göre program içeriğinden sorgulama yaparak Aile Hekimi kendisine kayıtlı olarak geçen hastalarını görebilir.
 

Not: Excel dosyasında “Cinsiyet” bölümüne giriş yaparken erkek yazarken ilk harf büyük, diğer harfler ise küçük olmalıdır. Yani “Erkek” olarak yazılmalıdır. Aynı durum kadın yazarken de geçerlidir. Aksi takdirde bu hastalar hatalı hasta kaydı olarak algılanılır ve AHBS programına aktarılmaz.

Kaynak:http://www.sinopsm.saglik.gov.tr/belgi/ahbskur.htm

Oyla!
(0 oy)

23.3.2008 00:25:57

Yanıt: AHBS 3.0 nasıl kurulacak?

safiran (2)

kurulum sırasında    .NET platformuna dikkat genelde kullanıcılar orada cok hata yapıyor ve kurduğunuz bilgisayarın  chipset driverlerini mümkün oldugunca güncel olarak yükleyin aksi takdirde en mükemmel bilgisayaarda bile kasma yapıyor  bu dandik program  SQL  cachelri iyi dolduruyor çünkü

Etiket Ekle
Etiket:

Kullanıcı:
Parola:
Yeni Üyelik Parola Hatırlat

Ana Sayfa | Hakkımızda | İletişim | Kullanım Şartları | Gizlilik Politikasıradyo dinle aşı takvimi podcast tips blog video blog kongre online dinle peaceful videos music videos blog klip şarkı sözü lyrics videos ilahi ezgi dinle