Osmaniye, Aile Hekimliği Uygulamasında Örnek İl

Türkiye genelinde pilot seçilen 24 ilde başlatılan Aile Hekimliği uygulamasında, Osmaniye'nin örnek il olduğu bildirildi.


İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Cingöz, yaptığı açıklamada, uygulamanın ve sistemin çalışması açısından Aile Hekimliği uygulamasında, Türkiye'nin en başarılı ilinin Osmaniye olduğunu belirterek, "Pilot il olarak başladığımız Aile Hekimliği uygulamasının birinci yılını geride bıraktık. 14 Ocak 2008 tarihinde pilot il olarak Aile Hekimliğine geçtiğimiz uygulamada, Sağlık Bakanlığı'nın açıklamasına göre Türkiye'ye örnek gösterilen bir il olduk. Çeşitli konularda yaptığımız değerlendirmeye göre, 2006 ve 2007 yıllarına göre vatandaşlarımızın, ikinci basamak olarak bildiğimiz sağlık ocakları poliklinik hizmetlerine 300 binden fazla başvuru yaptığını tespit ettik. Bu da gösteriyor ki, Aile Hekimliği sayesinde diğer hastanelerin polikliniğinde 300 bin kişilik düşüş kaydedildi. Sevk oranları 2007 yılında 3.8 iken bu oran 1.1'e düşmüştür. Bundan da vatandaşlarımızın aile hekimlerine güvendiği ve sistemin sağlıklı bir şekilde çalıştığı anlaşılıyor. Aile hekimliğinde uyguladığımız otomasyon sistemi, şu anda ilimizin tüm ilçelerinde uygulanıyor" dedi.
Aile Hekimliği uygulaması ile Osmaniye'de ortalama 3 bin 500 nüfusa bir hekim düştüğünü ve 134 Aile Hekimliği biriminin hizmet verdiğini ifade eden Dr. Cingöz, şunları kaydetti:


"Aile hekimlerimizin 62'si Osmaniye merkezde, 34'ü Kadirli ilçesinde, 22'si Düziçi ilçesinde, 6'sı Bahçe ilçesinde, 5'i Sumbas ilçesinde, 4'ü Toprakkale ilçesinde ve 1'i de Hasanbeyli ilçesinde hizmet vermektedir. Ayrıca mevcut sağlık ocağı binaları, aile hekimlerinin hizmet vereceği Aile Sağlığı Merkezleri'ne dönüştürüldü. Aile Hekimi, ulaşılabilirliği en kolay olan hekimdir."

Yayınlanma: 9.4.2009 | Görüntülenme: 7618
  Yorum Abonelik
  Oyla!
  Etiket Ekle
  Etiket:

  Kullanıcı:
  Parola:
  Yeni Üyelik Parola Hatırlat

  Ana Sayfa | Hakkımızda | İletişim | Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası  radyo dinle aşı takvimi podcast tips blog video blog kongre online dinle peaceful videos music videos blog klip şarkı sözü lyrics videos ilahi ezgi dinle