Çocuğunuzun Cebinde Yanmış Sigara İzmariti Görürseniz Ne Yaparsınız?
Dr. Mümtaz Erdoğan
Çocuğunuzun Cebinde Yanmış Sigara İzmariti Görürseniz Ne Yaparsınız?

Ülkemizin en önemli sorunu nedir desek: Fakirlik, işsizlik, sağlık problemleri en önde gelir. Peki bu sorunların çözümü için çalışmayan , üzerinde kafa yormayan , politika üretmeyen var mı?
Devlet , hükümet, muhalefet, tüm sivil toplum örgütleri çalışıyor. Peki sonuç ne? Sonuç ortada. Daha çok uzun bir yolumuz var.
Peki fakirlik ve işsizliğin çözümü için biz hekimler ne yaptık, neler yapabiliriz?

Diyeceksiniz ki biz hekimiz, ülkenin ekonomisini düzeltmek, insanlara iş bulmak bizim görevimiz değildir, dediğinizi duyar gibiyim. Ben, bir yıl içinde 700 kişiye iş buldum, ülke ekonomisine ise toplam 700kişi X 4ytl X 365 GÜN= 1.022,000 YTL lik pirimer katkıda bulundum. Nasıl mı?

Yaklaşık 1 yıl içinde 1200 den fazla kişi ile SİGARA BIRAKMA POLİKLİNİĞİNDE görüşme yaptım ve bunlardan bendeki kayıtlara göre 700 kadarı sigarayı bıraktılar. 700 kişinin aylık ortalama 120 YTL parası cebinde kaldı. Yani her ay 700 kişiye 120 YTL maaş bağladım. Fakir Ülkemin de 1022 YTL si duman olup gitmedi.

Benim bir iddiam vardı. Ülkemizin bir numaralı sorunu SİGARADIR diye. Ben, bu işi yaparken ne kadar zamanımı ayırdım sizce? 
Günde en fazla 2 saatimi. Sağlık Ocağında çalışan diğer hekim arkadaşlarımla aynı işleri ben de yaptım. Yani Sigara Bırakma Polikliniğinde sadece çalışmadım. Diğer hekim arkadaşlarımla aynı işleri yaptım. Ben extradan bu işi de yaptım. Okullarda eğitimler de verdim. Bana tek kuruş faydası olmamıştır. Ama aldığım manevi haz bir ömür boyu yeter.

Sigara içme yaşı 10 'lu yaşlara düşmüştür. Sigara kullanımı yüzde 55-60 'lardadır. Çalıştığım inşaat şirketinde işçilerin yüzde 90 'ı sigara içiyor. Hekimlerin yüzde 55-60 , öğretmenlerin ise yüzde 50-55 'i sigara içiyor.

Türkiye'de sigaraya harcanan para 20 milyar dolara yaklaşmaktadır. Bir bu kadar da sigaraya bağlı gelişen komplikasyon ve sekonder zararlarının tedavisi için harcanmaktadır. Ülkemizdeki enerji ithalatı toplam 30 milyar dolar iken, sigaraya harcadığımız para 40 milyar dolardır.
Peki bu problemin çözümü için neler yapılıyor güzel ülkemde? Kocaman bir hiç. Yapılan birkaç aktivite var, fakat bunlar çok küçük kalmaktadır.

Düşünün kızınız 14 yaşında ve bir sabah eşiniz telaşla sizin yanınıza geliyor ve kızının çantasında bulduğu yarım sönmüş sigara izmaritini size gösteriyor. 
Bu durum karşısında biz hekimler dahi ne yapacağımızı bilmiyoruz. Hemen şiddet , yasak, korkutma, utandırma, ayıplama, görmezlikten gelme, karşına alıp konuşma … Üzülerek söyleyeyim ki bunların hiç birisi tam etkili olamıyor. Çocuğumuz içiciliğini sürdürüyor. Sigara içicileri kendilerinden bilirler, bu tepkilerin bir işe yaramadığını. Sigaranın zararını bilmekte bazen işe yaramıyor, doktorların sigara içmesinde olduğu gibi.

Biz hekimler neler yapabiliriz?

 1. Sigara içiciliği diye bir şey yoktur, Sigara – Nikotin- Bağımlılığı demeliyiz. Ve bu bir hastalıktır, bu hastalığı tedavi etmek tüm hekimlerin birinci görevidir. Karşılaştığımız her hastaya adından sonra ilk soracağımız soru SİGARA anamnezidir. Sadece sigara içimi sorgulanan hastaların yüzde 5 'i kendiliğinden sigarayı bırakıyorlar. Düşünün hekimler 10 gün sadece anamnez esnasında sorgulama yaparak 5 saniyelerini ayırsalar, günde 70 hasta bakan bir hekim 35 kişinin sigarayı bırakmasını sağlıyor. Bu iş bu kadar basittir. 

 2.  Aile hekimliği sistemi bu açıdan çok mükemmel sonuçlar verecektir. Bu sistemi eleştirenlere cevabım hep şu olmuştur; bu sisteme geçen illerde sigara tüketimi düşecektir. Benim hedefim bakmakta olduğum nüfusun bir yıl içinde yüzde 95 'ine sigara kullandırmamaktır. Bu hedefime ulaşınca aldığım paranın 1000 katını vatandaşa ve devlete kazandırmış oluyorum. Bu sistemi eleştirenlere ve finans kaynağını sorgulayanlara verilecek en güzel cevap budur. Hatta Aile Hekimleri performansına da sigara kullanımı ile ilgili de bir kota konmalıdır. 

 3. Her hekim bu konuda eğitilmelidir. Müdürlüklerde sigara ile ilgili bölümler açılmalıdır. Verem savaş dispanserleri gibi, SİGARA BIRAKMA MERKEZLERİ açılmalıdır. Buralar aynı zamanda eğitim merkezi de olmalıdır. 

 4. Tüm hipertansif hastaların sadece yüzde 8 'i kontrol altına alınmaktadır. İlaçlar o kadar çok ve etkili olmalarına rağmen; neden bu oran çok düşüktür?
  Birincisi, 2-3 basamak Uzman hekimler hasta değil, hastalık takibi yapıyorlar. İkincisi ise, hekimler sadece ilaç tedavisini seçiyorlar. Yaşam Biçimi Değişikliğini sağlamak için uğraşmıyorlar veya böyle bir organizasyon ve ekipleri yoktur. 2-3.Basamak Uzman hekim kongrelerine katılıp dururum ( torax derneği hariç ) hep tansiyon ilaçları, kolesterol düşürücü ilaçlar, daha SİGARA ile ilgili bir toplantı göremedim. Özellikle Kardiyologlara sesleniyorum yanlış yoldasınız hala yüzde 8 'lerdesiniz. Yanlıştan dönün ve sigara, diyet , spora ağırlık verin. Angiyo yapmak, stend takmak marifet değil. İşte tüm bunlar göz önüne alındığında AİLE HEKİMLİĞİ bu sorunları en aza indirecektir. Hastanelere kolesterol, şeker polikliniklerin yanına SİGARA polikliniklerini de açın. Açın ki, insanlar sigaranın zararlılığına inansınlar ve tedavi edilebileceğini görsünler. İnşallah sigarayı bıraktırıcı ilaçlar çoğalır, ilaç firmaları da bu ilaçlar için bütçe ayırıp, toplantılar yaparlarda bizim klinisyenler o zaman sigara bırakma tedavilerine başlarlar ve poliklinik açarlar. Ülkemizde malesef ilaç firmalarının ilgilenmediği alanlar gelişmiyor. Lütfen biraz ilgi ve firmaların angajmanından kurtulun. Göğüs hastalıkları uzmanlarına saygı duyuyorum, çünkü onlar bu işin bilincindeler; oysaki sigaranın en az zararı dokunan organı olmasına rağmen. Kalp sağlığına en fazla zararı varken kardiyologlar stend ve angiyo peşindeler. Endokrini ilgilendiren kolesterolün peşindeler. Biz Aile Hekimi ve Aile Hekimi Uzmanlarına büyük iş düşmektedir. 

 5. Bakanlık ne yapıyor? SİGARAYI BIRAKMA GÜNLERİNİ kutluyor. BIRAK KAZAN yapıyor. Ben bunlara sadece gülüyorum ve saçımı başımı yoluyorum. Ve diyorum ki, asıl siz BIRAKIN BU İŞLERİ.  

Bu köşemden, sizlerle Sigara Polikliniği çalışmaları, tedavi yöntemleri, yaşadığım olaylar, komik ve üzüntülü anılarımı paylaşmayı düşünüyorum. Ülkemizde Sigara Bırakma Poliklinikleri hep 2. ve 3. basamakta bulunmakta ve Klinisyenlerce (özellikle psikiyatri ve göğüs hast. uzmanlarınca) yapılmaktadır. Sanırım ilk defa İzmir'de 5 Sağlık Ocağında uygulanmaya başlandı. Bu yönüyle yazacaklarım sanırım ilk olacaktır. Bölümler halinde yazmaya çalışacağım. 

Mümtaz Erdoğan
AİLE HEKİMİ
Sigara Bırakma Polikliniği Sorumlusu - BORNOVA

Yayınlanma: 25.4.2007 | Güncellenme: 6.1.2009 | Görüntülenme: 6675
  Yorum Abonelik
  Oyla! 7,5 (1 oy)
  Yorum Yaz
  Yorumlar:
  dramca 17.10.2008 18:26:22
  Hekim arkadaşlarımızı Ortalık yerlerde Alkol-sigara vb insan sağlığına zararlı davranışları yapmamaya davet ediyorum.
    Özellikle küçük çocuklar bu davranışları bilinç altına farkına varmadadan copy  yapmakta ve büyüyünce aynı davranışları özellikle ana - babadan gördükleri davranışları istemedende olsa yapmaktadırlar.

  Çocuğunuzun cebizde sigara paketi ve/vaya izmariti yakalarsanız sigarayı bırakmak için artık geç kalmışsınız demektir. Hem çocuğunuzun hemde kendi sağlığınızın bedelini sırtınıza yüklenmişsiniz demektir.

  sigarasız ve sağlıklı günlerde yaşamak dileklerimle...
  fatih2008 12.10.2008 10:11:57
  Umarım ben de sizin yazılarınızı takip ederek sigarayı bırakanlardan birisi olurum. Teşekkürler.
  leyla 14.1.2008 20:26:04
  yazacaklarınızı sabırsızlıkla bekliyorum teşekkürler
  drelax 30.10.2007 00:18:20
  Yeni yazılarınızı okuyarak bu bela sigaradan kurtulmayı ümit ediyorum.
  Etiket Ekle
  Etiket:

  Kullanıcı:
  Parola:
  Yeni Üyelik Parola Hatırlat

  Ana Sayfa | Hakkımızda | İletişim | Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası  radyo dinle aşı takvimi podcast tips blog video blog kongre online dinle peaceful videos music videos blog klip şarkı sözü lyrics videos ilahi ezgi dinle