Dr Barış DURDURAN Aile Hekimi / Denizli-Bağbaşı 2 Nolu ASM
Dr Barış DURDURAN Aile Hekimi / Denizli-Bağbaşı 2 Nolu ASM

Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

 

1970 Lüleburgaz doğumluyum.1994 Selçuk Üniversıtesi Tıp Fakültesi mezunuyum. Ilk görev yerim Isparta Yalvaç Tokmacık Sağlık Ocağıydı. Daha sonra Denizli Kale Devlet Hastanesi acil servisinde çalıştım. Sonra merkez 9 nolu sağlık ocağında çalıştım. Şimdi de aile hekimi olarak Bağbaşı 2 nolu ASM bölgesinde görev yapıyorum. Evli 2 çocuk babasıyım.

 

Aile hekimliğine ne zaman başladınız?

 

Denizlide 25 Aralıkta 2006  pilot bölge olarak aile hekimliği uygulamasına geçildiği andan itibaren aile hekimliğine  başladım.

 

Aile hekimliği uygulamasına başvurma konusunda sizi teşvik eden sebepler nelerdi?

 

13 yıllık meslek hayatımda, uygulamada gördüğümüz eksiklikler ve bunlara çözüm olamama beni yıldırmıştı. Bunun yanında mesleki tatminsizlik de vardı. Hastalar için yapabileceklerimiz kısıtlıydı. Aile hekimliği sistemini okudukça öğrendikçe sistemi beğendim ve benim yapıma uygun olduğunu düşündün. Yetersiz olan özlük haklarımız ile içinde bulunduğumuz sosyal ve kültürel hayata uyum sağlayamıyorduk. (Her ne kadar son 1.5 yıl içinde güzel döner sermaye katkıları alsakta). Bütün bunları düşünüp sistemin artı ve eksilerini düşünüp aile hekimi olmaya karar  verdim

 

Aile hekimliği uygulamasından hekimlik mesleği açısından memnun musunuz?

 

Daha önceden de ifade ettiğim gibi sağlık ocağında iken zaten mesleki bir tatminsizlik vardı. Fiziki ve laboratuvar imkanları kısıtlıydı. Hasta takip imkanı yoktu. Uyguladığınız tedavinin sonuçlarını alamıyordunuz. Şu anda 7 aylık süre içinde her hastamı yakinen tanıyorum, geldiklerinde sürekli benle muhatap oluyorlar. Gerçekten de sanki ismi gibi bir aile olduk. Uyguladığım tedaviyi takip ediyorum ilaçlarını düzenli kullanıp kullanmadıklarını sorguluyorum. Hastalarım bana güveniyor ve dertleşiyorlar. Her hastama yeteri kadar vakit ayırabiliyorum. Sağlık ocağında iken bir hasta için en fazla 3-4 dakika ayırıp günde 125-175 hasta bakarken, şimdi hastama yarım saatimi ayırıp muayene ediyorum, psikolojık danışmanlık yapıyorum. Hastalarıma cep telefonu numaramı da verdim. 24 saat onlara danışmanlık yapıyor ve yönlendirme yapabiliyorum. Bu da bizleri mutlu ediyor.

 

Aile hekimliğinin halk açısından getirdiği değişiklikler sizce neler oldu?

 

İlk başlangıçta hastalarımız sağlık ocağını daha çok ilaç yazdırmak için kullanıyorlardı. Sağlık ocağında hemen işimi halledeyim gideyim düşüncesi içindeydiler. Ama aile hekimliği sayesinde hastalarımız ilaç yazdırmanın yanı sıra, danışmanlık, tetkik, muayene vs. aklınıza ne gelirse her türlü işleri için geliyorlar. İnanır mısınız  sizi yakından tanıdıkça sizdeki güler yüzlülüğü görünce en mahrem sırlarını bile anlatıyorlar. Çünkü onlara özel olduklarını hissettiriyor gerçekten hasta bir kişiye görmek istediği tebessümü gösteriyorsunuz. Mesela bir hastam ameliyat olmak için hangi beyin cerrahına gideyim diye geliyor. Başka biri üniversite hastanesine gitmiş, bu ilaçları kullanayım mı diye sormaya geliyor. Bir başkası kızım var tanıdığınız sizin gibi temiz bir kişi var mı diye geliyor. Kimisi oğlu için iş bulma konusunda yardımcı olmam için geliyor. Tanışmak için gelenler var. Aile hekimimiz kimmiş bir görelim diye gelenler bile var. Halkın yüzündeki mutlu ifadeyi görmek sizi de memnun ediyor..Halk aile hekimliğinden memnun.

 

Aile hekimliği uygulamasında dikkatinizi çeken olumsuzluklar nelerdir?

 

 Bu sistem içinde çok önemli bir yeri de aile sağlığı elemanları olan ebe arkadaşlar oluşturuyor. ASE arkadaşınızın motivasyonu çok önemli. Daha önce 3-4 ebenin baktığı 4000 kişilik nüfusa tek başına bakıyor. ASE arkadaşlarını özlük hakları ve maaşları gerçekten çok az. Şu anda benim elemanım 1350 YTL maaş alıyor. Sağlık ocağında iken de döner sermaye ile birlikte zaten aynı parayı alıyordu. Bir diğer konuda 1 tane ASE yetersiz mutlaka 2 ASE verilmelidir. Mutlaka bizlere pilot bölgedeki hekimlere ciddi bir bilgisayar, deontoloji, NLP ve bazı tıbbi konularda dersler verilmelidir ve bu kurslar ara ara 2 ayda bir falan tekrarlanmalıdır. Aile hekimliğine geçecek arkadaşların mutlaka kafalarındaki soru işaretleri kaldırılmalıdır. Hatta Düzce,  Denizli, Eskişehir gibi AHS geçen şehirlere geziler düzenlenmeli bizzat yerinde ziyaretler yapılmalıdır. Aile hekimliğine geçmeyen arkadaşların pişmanlık sözlerini çok duyduk. Denizli de pişman olan çok arkadaşımız var. Yerleştirme hizmet puanına göre yapıldığı için ilk yerleştirmede iyi bir yere yerleşemezseniz 2. ve 3. yerleştirmelerde iyi yerler zaten kapıldığı için perifer ve kötü bölgeler kalıyor. Bu olayı hekim arkadaşlara mutlaka iyice anlatmak gerektiğine inanıyorum.

 

Aile hekimliği yapmayan hekimlere neler tavsiye edersiniz?

Teşekkür ederiz!

 

Şunu söylemek istiyorum ki pratisyen hekimlik ile aile hekimliği karşılaştırılmaz. Her yönden aile hekimliği daha güzel ve tatmin edici. Hekim arkadaşlar şunu bilmeli ki bizim geleceğimiz aile hekimliğinde. Şu anda bilimsel makale yazmaya ve yayın yapmaya başladık. Pamukkale Üniversitesinden cevap bekliyoruz. Kabul edilirse Ekim ayında yayın sunacağız. Sağlık ocağında iken makale yazmak yayın yapmak mümkün müydü? Bu sistemi istemeyen bazı çevrelerden etkilenip başlangıçta aile hekimliğine geçmeyen arkadaşlarımız yüksek hizmet puanları almalarına rağmen perifere gitmek zorunda kaldılar. Mutlaka arkadaşlarımızın aile hekimi olmalarını tavsiye ediyorum.

 

Dr Barış DURDURAN

Denizli-Bağbaşı 2 Nolu ASM

Yayınlanma: 31.7.2007 | Görüntülenme: 13705
  Yorum Abonelik
  Oyla! 6,8 (3 oy)
  Yorum Yaz
  Yorumlar:
  nesnes 25.9.2009 09:03:39
  AİLE HEKİMLİĞİ IMF ve Dünya bankasının, ulusal, halktan yana, parasız, koruyucu öncelikli sağlık polıtıkasını, ortadan kaldırmak ıcın uygulamaya koyduğu halk karsıtı politikanın birinci basamağıdır.
  ergun34 23.9.2008 20:36:38
  ellerine sağlık sayın meslektaşım,çok açık ve netcevapların için.  
      Bu arada ''ayna'' da kendini dev aynasında görenler yazının içeriğini dikkatle okusun ön yargı ile değil...selamlar
  ayna 27.3.2008 11:03:24
  ase elemanın maaşının azlığından ve iş yükünden yakınmışın.ikincibir elemanı niye almıyorsun ozaman.illa herşeyi devletten bekliyorsunuz.ikincieleman para demek değilmi?
  efeeren 31.1.2008 13:51:55
  elinize sağlık..
  aile hekimi olarak görev yapmakta olan birisinden sistemin nasıl işlediğini duymak güzel.Birinci ağızdan sizlerin sizden sonra bu sisteme girip girmemekte kararsız insanlara yol gösterici olmanız takdire şayan.
  Yazılarınızın devamını bekliyoruz.
  evanescence 23.1.2008 02:16:00
  ben tıp fak 2. sınıfta okuyorum. aile hekimliği konusunda endişelerim vardı. ama sayenizde biraz rahatladım. teşekkürler. umarım uygulama hasta ve hekimler açısından yararlı olur.
  sıtkıye 14.11.2007 11:03:50
  ebelik 1.sınıfta okuyorum aile hekimliğinin bizleri nasıl etkileyecek siz ne düşünüyorsunuz
  neondr 10.10.2007 23:20:36
  Keşke tüm aile hekimleri sizi duysaydı.Başarılar dilerim.
  Etiket Ekle
  Etiket:

  Kullanıcı:
  Parola:
  Yeni Üyelik Parola Hatırlat

  Ana Sayfa | Hakkımızda | İletişim | Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası  radyo dinle aşı takvimi podcast tips blog video blog kongre online dinle peaceful videos music videos blog klip şarkı sözü lyrics videos ilahi ezgi dinle