UYGULAMADAKİ AİLE HEKİMLİĞİ ve Sorunları
Dr. Ali TANRIVERDİ
UYGULAMADAKİ AİLE HEKİMLİĞİ ve Sorunları

 Edirne; Enez 110 BÜYÜKEVREN AİLE SAĞLIĞI BİRİMİ'nde 8/12/2006 gününden bugüne çalışmaktayım. 6 Aylık balayı (performans kriterleri uygulanması başlamadan önce) dönemi bitti ve kesintileri başladı.

Pilot Kanun uygulamaya başlaması, 2,3, 5, 8 derken galiba 12 ilde şu an uygulanmakta. Tüm iller Aile Hekimliğine başladıktan sonra mı Esas kanun ve yönetmenlik, yönerge çıkacak bilemiyorum.

        Kanun ve yönetmenliklerdeki bana göre irdelenmesi gereken konuları Sağlık Müdürlüğüne yazdığımda; "Pilot kanun ve yönetmenlikle çalışmaktayız gereksiz yazışmalarla meşgul etmeyin" yanıtı… Sağlık Bakanlığı Aile Hekimliği Dairesine yazdığım e-postaların okunup okunmadığını dahi anlayamadığım için burada sizlerle paylaşmak istedim.

Pilot kanun'un MADDE 2. -----    …… ve tam gün esasına göre çalışan ……..    

Tam gün irdelenmeli ve açıklığa kavuşturulmalıdır. Özellikle kırsal bölgede ve köyde çalışan hekimler kahve dönüşü tansiyon ölçtürmeye gelenler, enjeksiyon ve pansumana gelenlerle başı derttedir. İl ve ilçe merkezi hekimlerinin bulundukları yerde HASTANE ve nöbetçi doktor bulunması ayrıcalığını yaşamaktalar.  

MADDE5.------    Aile hekimliği hizmetleri ücretsizdir;    " Mesai saatleri içinde ücretsiz olması, mesai saatleri dışında hizmet talep edenlerden tıpkı hastanedekilerin sevksiz geldiklerinde katkı payı almaları gibi KATKI PAYI ALINMASI…" benim önerim.  MADDE 2 DEKİ SUİSTİMALİ DE ÖNLER.

Yönetmenlik madde 10

MADDE GÜZELDE ZATEN HAFTADA 40 SAATTE İŞLER BİTMEDİĞİ İÇİN EN AZ 55 SAAT ÇALIŞMAKTAYIM.

Kesintiler

2 HAFTADA BİR KÖYE GİDİPTE BULAMADIĞIM ÇOCUK VE GEBE OLMAKTA. BUNLARI KANITLAMAK VEYA MUHTARA AİLE SAĞLIK BİRİMİNE GELMELERİ KONUSUNDA TUTANAK, MATBU FORM HAZIRLANMASI.. AHBS DE DE EVİNE NOT BIRAKILDI İBARESİNİN KONMASI GEREK. Ayrıca aşılarda DBT 1 diyelim 25. gün yapıldı ve DBT 2, 35. gün yapıldı uygulanan sistemde performans tam ama aşılama bana göre yanlış.. DİNAMİK AŞI TAKVİMİ UYGULANMALI ve aşı performansı buna göre değerlendirilmeli.

Gezi ücreti

Kişi başı ücret konması daha makul olur. 500 kişilik dilimler aşırı 1000 kişi %10 alırken 1001 kişi %20 alması .. 

E-TETKİK VE SARF MALZEME GİDERİ:

EN FAZLA TARTIŞILAN VE AÇIKLIK GETİRİLMEYEN KONU…. İL AİLE HEKİMLERİ HALK SAĞLIĞI LABARATUARINDAN EN BASİTİ GEBELİK TESTİNİ bile ücretsiz ALIYOR. Periferde çalışan hekimler yoksun. Kan numuneleri merkezlerde servisle alınmakta, servisi ben yaptığım halde il merkezdekiler kadar tetkik yaptıramıyorum. "KANITA DAYALI TIP" Nasıl? TSH, T3 T4, sedimEntasyon dahi Enez'de yaptıramadıktan sonra… 100 mA röntgen Cihazı bile koyar spectrofotometre alır tetkiklerimi kendim yaparım ama MASRAFLARIM ÖDENİRSE…. Madde'den ödenir diye yorumluyorum ama uygulamada yok.

MADDE 7 KAZANÇ GETİRİCİ İŞ YASAĞI

AİLE HEKİMLİ TÜRKİYE MODELİ KİTAPÇIĞINDA Aile Hekiminin Görev ve Yetkilerinde    "İlaç temin etmek ….11 madde" de var. 

AİLE HEKİMLİĞİ BİRİMİNİ "1" DE AÇTIRDINIZ VE 13 KÖY DAHA BAĞLADINIZ. 13 KÖYDEN HASTALAR SABAH 1 ARAÇLA "1"'E GELECEK İŞİ BİTTİĞİNDE İLAÇLARINI ALMAK İÇİN ECZANE OLAN İLÇE MERKEZİNE GİDECEK.

AYNI KİŞİ İLÇE MERKEZİNDEKİ AİLE HEKİMİNİ SEÇSE HEM MASRAFI DAHA AZ OLACAK HEM DE TETKİK (İl ve ilçelerde hergün yapılabilen) ve İLACINI ALIP KÖY ARABASI İLE GERİ DÖNECEK..            Kar amacını ortadan kaldıran bir Ecza dolabı yönetmenliği ivedilikle çıkarsa KARI İLÇE TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİNİN OLSUN hasta ilacına çabuk kavuşur. Yada ilaçların Eczaneden tarafımızdan alınıp dağıtılmasını engelleyen eczacıları birbirine düşürmeyen bir taslak hazırlayın. Ben hizmet etmek istiyorum. Kuralları sizler belirlemektesiniz. "Fikir tartışmalarımda" yasal engel bulamadım ama küçük yerdeki dedikodular….

Mesai saat sonrası hizmet talep edenlerden ücret alınsın. Para Toplum Sağlığı Merkezine gitsin. Mesai saatlerine uyma konusunda pekiştirici olur.

Misafir hasta da ücretle bakılsın para toplum sağlığı merkezinin olsun. Yazlıkçılara Enez'e gitmeleri gerektiğini ikna edinceye kadar o kişiye bakarım. Yalnız misafir hastalar için kullandığımız sarf malzemeleri parayı İlçe alacağı için tutanakla ücretsiz verebilsin.

Her bir uygulamanın prosedürü hazırlanmalı varise gözden geçirilerek tekrar yazılmalı ve standartlar dizini oluşturulmalıdır. Pilot kanun ve yönetmenlik yönerge uygulama talimatı adı ne olursa olsun kesinleştirilmeli ve muallakta bırakmamalı.

AHBS programı randevü modülü tekrar yapılmalı. Doğum tarihini girer girmez aşı, bebe ve çocok izlem randevuları otomotik verilmeli, 15-49 yaş kadılara

yönelik randevu oluşturmalı, gebe bildirimlerde anında randevu oluşturabilmelidir.

Hepimize kolay gelsin.

Dr. Ali TANRIVERDİ
Aile Hekimi / Edirne-Enez 110 Büyükevren ASM

Yayınlanma: 21.8.2007 | Görüntülenme: 40018
  Yorum Abonelik
  Oyla! 5,5 (6 oy)
  Yorum Yaz
  Yorumlar:
  drkacmazz 8.2.2008 20:07:38
  Ali beyin yazısını ve yorumları okudum.Yorum yapan arkadaşların bir kısmını kıskançlık ve savunma güdüsü içinde olduğunu fark ettim.Eleştirmek güzel hoş ama sözlerinizin içeriğinin dolu olması gerekir, aynı zamanda saygı çerçevesi içinde ve anlayışlı olarak. 13 tane köye gezici hizmet götürmek gerçekten zor, büyükevrene kayıtlı 4000 kişi var(örneklersek:küçük bir ilçeye hizmet eden 1 kişi) bu kadar kişinin sarf malzemeleri ve tetkik masrafları daha 15. günde kotayı doldurur.Ali bey hem sorun hemde çözüm önerisi sunmuş.Mesai sonrası çalışmak merkezde çalışan aile hekimleri içinde büyük sorun, vatandaş bir şekilde cep telefonumuza ulaşıp gece bizi arayabiliyor ,istediği cevabı bulamazsa hekim değişikliğine gidebiliyor, değiştirme işinin sınırı yok her 6 ayda bir hekim değiştirme hakları var.AHBS de çok eksik mevcut ama eksiklik ve yanlışlıkları çabuk düzeltiyorlar, varsın tek eksiği randevu tarihi olsun.
  drilkerkantaş arkadaşımıza tavsiyem sakın hastaları geri çevirme bugünleri çok ararsın olacak, çünkü sistem hasta memnuniyeti üzerine kurulu.Sisteme mecbur geçiyorsun herkes 5000 ytl alırken sen 1300 ytl alacaksın bu da seni mecbur kılılyor, eğer başkalarına bakarken ağzının suyu akmayacaksa.Laboratuar hizmetlerini devlet hastanesi veya halk sağlığı lab. veriyor, aman dikkat! çünkü sadece 1900 ytl kotan var , aşarsa cepten ödersin.
  Her hekime şuanda 2000 ytl merkez gider harcama bedeli veriliyor(5000 ytl nin içinde), bu yardımda önümüzdeki 1-2 yıl içinde kesilecek(dünya bankasından gelen yardım ile veriliyordu), bu para ile binana her türlü yatırımı yaparsın,şu anda kimsenin fatura istediği hesap sorduğu yok,yönetmelikte yazanları temin et yeter gerisi senin rekabet gücüne kalmış.Gider yardımı konusunda ilk başlayan iller daha şanslı çünkü sona kalan iller bu parayı daha az süre alacaklar.
  Sisteme geçişte hizmet puanı en yüksek olan ilk tercih etme(ilk bölge-bina-oda ) hakkını kazanır, seçim yaparken iyi plan yapmak gerekiyor. saygılarımla ,bol şanslar edirneden 79 numara....:)
  drilkerkantas 3.1.2008 01:41:21
  BENİM YAZDIKLARIM YORUM DEĞİL SORU
    BENİM KAFAMDA OLAN BAZI SORULARIN CEVABINI İSTEYECEĞİM SİZDEN. YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.
    BEN KONYA NIN ÇELTİK İLÇESİNDE KADROLU OLARAK ÇALIŞIYORUM. EŞİM BİZE BAĞLI BİR KASABADA ÇALIŞIYOR. ÇALIŞTIĞIMIZ BÖLGE İTİBARI İLE PUANLARIMIZ ORTALAMANIN ÜSTÜNDE. TABİ BEN 10 YILI GEÇTİĞİM İÇİN PUANIM EŞİMDENDE YÜKSEK. BİZ TERCİH YAPARKEN BENİM PUANIMIMA GÖREMİ YOKSA EŞİMİN PUANINA GÖREMİ TERCİH YAPACAĞIZ ?
    2. BU AİLE HEKİMLİĞİNİN AVANTAJ VE DEZ AVANTAJLARI NELER ? İŞİN AÇIKÇASI GEÇMEYE KORKUYORUM ÖTE YANDAN BAŞKA BİR ŞANSIMIZIN OLDUĞUNA DA İNANMIYORUM !
    3. BİZİMLE BERABER GELMEK İSTEYEN PERSONELLERİMİZ VAR. ESASINDA AMAÇLARI BÖYLE KÖTÜ BİR YERDEN KURTULMAK. ONLARDA KARI KOCA ÇALIŞYOR ANCAK HANIMI AHS E GEÇMEK İSTEMİYOR. BU HEMŞİRENİN BİR HASTANEYE TAYİNİ YAPILABİLİRMİ ? YAPILAMAZ İSE NE OLUR ?
    4. YİNE BİZİMLE BERABER GELMEK İSTEYEN BİR VEKİL SM UM VAR. VEKİLLERİ DE YANIMIZDA GÖTÜREBİLME ŞANSIMIZ VARMI ?
    5. DİYELİM BAŞVURDUK VE BİR YERE AİLE HEKİMİ OLARAK GİTTİK BURADA BİZİ NE GİBİ ZORLUKLAR BEKLİYOR ? MESELA LABORATUAR HİZMETLERİNİ KİM VERECEK ? YOKSA BİZMİ YAPMAK ZORUNDA KALACAĞIZ ? ŞAHSEN BEN ELİNDE KÜPÜRLE VEYA BAŞKASININ KARNESİ İLE GELENLERİ VEYA RAPOR GİBİ İSTEKLERLE GELENLERİ GERİ ÇEVİRİYORUM. BUNLAR BİZE DEZAVANTAJ YARATACAKMI ?
    6. BU CARİ GİDERLER KONUSU ÇOK CANIMI SIKIYOR. BUNLAR BİZİM ALDIĞIMIZ ÜCRETLERİN İLERİDE DÜŞMESİNE DAHA DOĞRUSU KUŞA ÇEVRİLMESİNE SEBEP OLACAKMI?
    SAYGILARIMLA DR İLKER KANTAŞ
  zeynepp 29.10.2007 21:43:37
  Esas kanun sanırım 2009'da çıkacak.Bu önerileri de dikkate alacaklardır.Bilhassa Ali beyin maillerini daha da dikkate alıyorlardır.Ama bıktırmamak lazım tabi.Yok şu masraf var, yok bu zorluk var...?bilemiyorum.İstemeyerek seçtiğinizi düşünmüyorum.Aile hekimliği yaparak zengin olunmaz...Herkese kolay gelsin.
  kedipisi 2.10.2007 12:32:16
  Enez'de çalışan başka bir aile hekimi olarak bir kaç şey söylemek istiyorum.(ancak merkezde çalıştığım için Ali Bey'in yaşadığı sorunlarla en azından yalnızca mesai saatleri içinde karşılaşıyorum, merkezde hastane olması sebebiyle daha az sıkıntı çekiyorum.) Bu konuya yapılan yorumları okuduğumda biraz fazlaca taraflı bulduğumu söylemeliyim. Öncesinde neler konuşulduğunu bilmemenin verdiği bir bilgisizlik olduğuna hükmettim ve önemsemedim. Yaz dönemi boyunca Enez bölgesi oldukça sıkıntılı geçti bizim için. Bambaşka şehirlerden gelmiş ve aile hekimliği sistemi hakkında en ufak bir fikri olmayan, geçen sene aynı bina sağlık ocağıyken rahatla ilacını yazdırıp çıkarken bu sene hep bizden hastane polikliniğine başvurması gerektiğini öğrenmeye ve anlamaya çalıştı. İnsanları bir alt kattaki polikliniğe başvurmaları için ikna etmek ne zormuş. Günde ortalama en az 30-40 kişi bu şekilde bizi yordu. "Biz aile değilmişiz bize burada bakmıyorlar" serzenişleri cabası tabi. Bir de Enez'de uzman hekim olmaması ve yazın devasa bir şekilde artan bu nüfusun hepsinin en az 1 tane uzman isteyen ilacı olması.. Sadece cuma günleri 1 saat gelen ve genelde ona başvuran hastaların ilacını yazmayı haklı olarak reddeden dahiliye uzmanı. En yakın Devlet hastanesine 60 km mesafe. Başlarda AHBS ile tüm muayenelerimi tüm takiplerimi yapmaya çalışırken, sonunda fark ettim ki bilgisayarımda 300e yakın misafir hasta birikmiş.. Ve ipin ucu kaçtı.. AHBS'yi terk ettik ve müdürlüğün ve sağlık grup başkanlığının isterseniz yazmayabilirsiniz ama siz bilirsiniz şeklindeki yardımı neticesinde biz yaz boyu birer uzman kaşesi lütfedilmiş kullar olarak diğer merkez aile hekimiyle beraber habire bir sürü uzman hekim isteyen reçete yazdık.. Yorumlardaki anlayışsızlığı ve paragözlük paralelinde seyreden ana fikre çok şaşırdım. Hepimiz bir takım sebeplerle çalışıyoruz. Evet istemeyen memnun olmayan çalışmaz ama.. Aynı pozisyonda çalışan eğitimli kişiler olarak birbirimizi daha fazla anlamayı tavsiye ediyorum birbirimize. Ali Bey çeşitli şikayetler almış.. Alabilir. Asla hiçkimseyi tam anlamıyla memnun edemeyiz ki. Türk insanı sadece işinin görülmesini ister. İşi görülmeyince de şikayet eder. Ama haklı ya da yerli bir şikayet olup olmadığı belirsizdir. Başkasının karnesine başkasının kullandığı ilacı yazmadığımız için bizleri Sağlık Grup Başkanına şikayet eden hastalar gibi.. Saygılar..
  fikirzikir 18.9.2007 01:45:59
  Amacım bana göre eksik gördüğüm yada hatalı bulduğum yönleri yansıtmak.. Aile hekimliği sistemini severek ve isteyerek yapmaktayım. Yapmasam hasta memnuniyeti ve kendi mesleki tatminim için ne EKG ne USG nede bazı tetkik malzemeleri alır ve kullanırım. Sadece hasta memnuniyeti açısından merkezdekiler ile periferde çalışmanın farklılığı olması gerekme. Kendime uyan bir sistem geliştirdim ve uygulamaktayım. Gürültü çıkarmak değil iletişimi sağlayamadığımızın göstergesi.. Bana yapılan şikayetlerin çoğu mesai saati sonrası hizmet vermediğim için.. Pilot kanun dan esas kanuna geçerken insan kaynaklı sistemde gerekirse hasta muayenesi aşıları yaptığım gibi kişinin evinde de yapmaya hazırım.
  maylin 7.9.2007 10:48:16
  Sayın Dr.Ali bey öncelikle son konuşması gereken yada hiç kouşmaması gereken(yani sizler gibi)kişiler en fazla gürültüyü çıkardığı için dışardan görenlerde birşey var sanıyor.Lütfen artık biraz sandalyenizin üstüne oturun.Aile hekimliği başlayalı daha 6 ay olmuşken hakkınızda 42 şikayet olduğunu kendiniz yazmıştınız,üstelik çalıştığınız bölgeyi bu kadar çok istemişken.Sizi oraya kimse zorla göndermedi,mecburi hizmet yapmıyorsunuz;belli şartlar altnda sözleşmeli olarak çalışıyorsunuz.Bu arada o bölgeyi de iyi bilen biri olarak şanslı olduğunuzu bile söyleyebilirim.
  Bu arada dr_tayyare nin söylediklerinin çoğuna katılmakla birlikte,ücret konusunda kusura bakmasın ama biraz üfürükten tayyare durumları olmuş.8000 ytl kim almış merak ettim.Bugüm alınan ücretler ortalama 4500-6000 ytl arasında.Ki bunun söylediği gibi 2100 ytl si ASM gideri.Yani alınan ücret aslında 2500-3000 ytl arası.Lütfen sapla samanıda karıştırmayalım.Olaya sadece parasal gözle bakmayalım.
  Ben en başından beri Aile Hekimliğinin en ateşli savunucusu oldum.Birinci basamak için en iyi sağlık hizmet sunum modeli olduğunu düşündüm.Şimdi de öyle düşünüyorum.Kaldı ki Aile Hekimliğine geçmeden önce çok iyi çalışan bir muayenehanem,2 işyeri hekimliğim vardı ve şu an kazandığımdan daha fazlasın kazanıyordum.
  Özetle,Lütfen bu işe daha fazla para kazanma isteğiyle kimse girmesin.
  dr_ayse_köse 7.9.2007 10:39:09
  Ali bey ben aile hekimi olarak çalışmayı düşünüyorum ama sizin yazdıklarınız kafamı çok karıştırdı. bana biraz yardımcı olursanız sevinirim. yorumlareın birinde 2200 YTL den bahsediliyor. böyle bir miktarda para varmı gerçekten. Eğer varsa bunu nasıl harcayarak değerlendiriyorsunuz. sadece faturalara mı kullanmak zorundasınız. Röntgen makinası tahlil cihazı falan alabiliyormusunuz bu parayla. Daha açık sorayım size verilen bu ücretle size tahsis edilen binaya yatırım yaptınızmı, yapabildinizmi? Bu konuda engel varmı acaba. Benim maddi durumum çok iyi değilde. Ofis malzemesi ve tıbbi cihazları alabilmeniz için ödenen herhangi bir ücret varmı? Çünkü siz tahlil makinesi falan alayım parası ....... ödenekten ödensin demişsiniz yukarıda. yapacağınız açıklamalar için şimdiden teşekkür ederim, saygılar sunarım.
  dr_tayyar 7.9.2007 09:18:28
  Sayın Ali bey dikkatimi çeken başka bir konuda sağa sola biraz fazla serzenişte bulunuyorsunuz. Bu yazınızdan hariç aynı konuları içeren başka yazılarınızda var. Sağlık müdürlüüğne sık sık yazdığınızı bakanlığada sürekli mail attığınızı söylüyorsunuz. Ayrıca internette forum sitelerinde ise yazdıklarınız dikkatimden kaçmadı. Anlaşılan sizin hasta potansiyeliniz az olduğundan canınız sıkılıyor bu işlerle uğraşıyorsunuz.
     Eğer sizin bahsettiğiniz kadar sorunlar var ise bulunduğumuz iin geçmemesi için elimizden geleni yapalım. Maaşı alırken iyi de çalışmaya gelincemi kötü. Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla kırsal bölgede çalışıyorsunuz. Edirne gibi bir ilin kırsalında çalışan tek hekim sizsiniz galiba tek ses sizden çıkıyorda. Diğer arkadaşlarınızı yanınıza alıp daha gür ses çıkarabilirsiniz. Böylece aile hekimliğinin iptal edilmesini sağlayabilirsiniz. Sonuçta aynı yerinizde yaklaşık 1200 YTL üceretle çalışmaya devam edersiniz. Amacınızı söyleyin, lafı eveleyip gevelemeyin.
  tayyare 6.9.2007 22:00:33
  servisi ben yaptığım halde il merkezdekiler kadar tetkik yaptıramıyorum.

      söyledikleriniz burada doğrudur, ancak gözden kaçırdığınız bir nokta var. Kendiniz söylüyorsunuz bana 13 tane köy bağlı diye ve bu köylerde yaşayan insanları köy ziyaretlerinde bulamadığınız (Kimi tarlada, kimi şehirde,kimisi hayvanı ile uğraştığı için), sizin tetkik yaptırmanız gereken insanlar otomatikman azalıyor. Çok önemli bir rahatsızlığı olanlarda sizin bu mesai yakalaşımlarınız tansiyon enjeksiyon vb konularda halka yaklaşımınız nedeniyle zaten şehir merkezine gittiklerini var sayarsak size tetkik yaptıracak fazla hasta kalmıyordur zaten.
  tayyare 6.9.2007 21:42:37
  Misafir hasta da ücretle bakılsın para toplum sağlığı merkezinin olsun. Yazlıkçılara Enez'e gitmeleri gerektiğini ikna edinceye kadar o kişiye bakarım. Yalnız misafir hastalar için kullandığımız sarf malzemeleri parayı İlçe alacağı için tutanakla ücretsiz verebilsin.

  bir alt paragrafta ise;

  Pilot kanun ve yönetmenlik yönerge uygulama talimatı adı ne olursa olsun kesinleştirilmeli ve muallakta bırakmamalı. diyorsunuz;

  Sizin ne kadar sarf malzemesi kullanacağınız veya kullandığınız nereden belli olcak sözlü olarak çok pansuman yaptım çok enjeksiyon yaptım nede olsa misafir yazlıkçıların gitmesine az kaldı,  kış stoğumu yazdan yapayım vs. Size elektrik,su,telefon faturası, kira vb. giderler için yaklaşık 2200 YTL verilmiyormu? Maaşınıza ilave aldığınız bu meblağın cüz i bir kısmi ile pamuk batikon flaster alabilmeniz gerekiyor. Alış verişinizide faturalı yaparsanız kimse size bir şey demez sanırım.
  tayyare 6.9.2007 21:02:43
  Gezi ücreti

  Kişi başı ücret konması daha makul olur. 500 kişilik dilimler aşırı 1000 kişi %10 alırken 1001 kişi %20 alması ..

     Evet yukarıda bahsettiğiniz gibi her uygulamanında kendine göre kesin hatları ve sınırları olması gerekir. Genelgede ne diyor 1000 kişiden az olursa sözleşme iptal edilir, 4000 kişinin üzerine ücret ödenmez. isterseniz buda değiştirilsin.örneğin bir aile hekiminin 10 kayıtlı kişisi olsada tam maaşını alır ve 7-8000 kişiye kadarda kayıt yapabilir böylece maaşı 15-16000 YTL olabilir. Anlayamadığınız yerleri açıklayınız lütfen. Kuralları işinize geldiği gibi değiştirme gayretinden vazgeçiniz.bu konu ile ilgili olarak AHBS programı hakkında yazdıklarınıza katılıyorum.Bu konu hakkındakine benzer öneriler yapabilirsiniz, o zaman olumsuz değilde olumlu (yapıcı)yaklaştınız daha iyi fark edilir.
  tayyare 6.9.2007 17:37:38
  sayın ali bey kanunlar diyorsunuz kanunları müdürlük çıkarmıyor, sağlık bakanlığı çıkarıyor. Müdürlüğe yazı bakanlığa mail oh ne güzel ortalığı bulandırmak için sizde elinizden geleni yapıyorsunuz. Gelelim 24 saat meselesine vatandaşa 24 saat hizmet verecek şekilde haftada kaç saat çalışman gerektiğini planlayacaksın. Bu palanlama için devlet sana ocak ayında tahmini 7000-8000 YTL maaş verdi. Hastalardan mesai dışında ücret alınması konusu ise aile hekimliğinin temelinde vatandaştan tek kuruş bile alınmayacağı temelidir. Nasıl oluyorda ücret talep edelim diyebiliyorsunuz. Hastanede çalışan pratisyen hekimler 1200 YTL maaş artı döner alırken sen sağlık ocağı statüsünde çalışarak 6000-8000 YTL maaş alıyorsun. Sen izne ayrılınca aynı parayı alıyorsun hastanedeki hekim izine ayrılınca döner alamıyor. hastanede ki hekimin mesai dışında altığı katkıdan bahsetmişsiniz. para para para diyerek dilinize dolamışsınız. maaşınız az ise aile hekimliğine geçmeseydiniz. yada sizi zorlamı çalıştırıyorlar. istifa edin o zaman. Yazınızı daha sonra değerlendirmeye devam edeceğim.
  celaleddintarim 6.9.2007 17:24:09
  Herkese Edirne'den selamlar...
       Yaklaşık 9 aydır Edirne'de aktif olarak bu işi yapmaktayım. pilot il kapsamına alınıp henüz bu işe başlamamış hekim ve yardımcı sağlık personeli arkadaşlarımızın endişelerini çok iyi biliyor ve anlıyorum.
       Çalıştığımız süre içinde hem hekim hem de hasta memnuniyetinin çok yüksek olduğunu öncelikle belirtmek isterim. Pilot kanundaki eksiklikler bakanlık ve müdürlük bazında, aktif olarak bu işi yapan biz aile hekimlerinden sürekli fikir alarak, önerilerimiz sorularak düzenlenmeye çelışılıyor. Zaten pilot kanun olmasının esprisi de bu olsa gerek.
       Şu anki yönetmelikle Aile Hekimliği ücretsizdir ve her hekim çalıştığı yeri kendi özgür iradesi ile seçmiştir. Bilmem anlatabildim mi?
  drztolga 29.8.2007 09:21:49
  öncelikle yazı için teşekkür ederim yakın zamanda bizim ilimiz(manisa)da uygulamaya geçecek bu yüzden aktif çalışan arkadaşların önerileri ve yorumları bizim için çok değerli..ben şunu sormak istiyorum kesintiler derken neyi kastediyorsunuz? kişi sayısındaki azalma mı? cevaplarsanız sevinirim tekrar teşekkürler   drztolga@hotmail.com
  Etiket Ekle
  Etiket:

  Kullanıcı:
  Parola:
  Yeni Üyelik Parola Hatırlat

  Ana Sayfa | Hakkımızda | İletişim | Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası  radyo dinle aşı takvimi podcast tips blog video blog kongre online dinle peaceful videos music videos blog klip şarkı sözü lyrics videos ilahi ezgi dinle