Tıp Eğitiminde Takım Çalışması Ön Plana Çıkıyor
Tıp Eğitiminde Takım Çalışması Ön Plana Çıkıyor

Tıp fakültesi öğrencileri, sağlık sektöründe farklı düzeylerde hizmet veren sağlık çalışanlarının sorumluluklarını öğrenebilmeleri için tıp dışı programlardaki öğrencilerle birlikte eğitim görüyor.South Carolina Üniversitesi Tıp Fakültesi birinci sınıf öğrencileri, hemşirelik, eczacılık ve sağlık yönetimi dâhil olmak üzere üniversitenin tıp dışı programlarındaki öğrencilerle birlikte eğitim görüyorlar.

Bir yarı yıl boyunca öğrenciler hipotetik bir hasta hikâyesi üzerinde çalışıyorlar. Hastaya verilen sağlık hizmetleri çerçevesinde hatalı olayları belirleyerek, hastaya verilecek sağlık hizmeti için öneriler geliştiriyorlar. Söz konusu çalışmanın 2009 yılında eğitim programına zorunlu ders olarak eklendiği ve bu ders sayesinde öğrencilerin farklı meslek gruplarıyla birlikte hizmet verme deneyimini ilk defa yaşamalarının amaçlandığı belirtildi.

Üniversitenin Aile Hekimliği Bölümünde profesör olan Ortak Hizmet Oluşturma Programı Yöneticisi Dr. Amy Blue, söz konusu program fikrinin sağlık sektöründe farklı düzeylerde hizmet veren sağlık çalışanlarının sorumluluklarının sınırlarını ve uygulamalarının kapsamını öğrenebilmeleri hedefinden ortaya çıktığını söyledi. Blue, bu sayede sağlık çalışanlarının diğer profesyonellere ulaşarak yeteneklerini en üst düzeyde kullanabilir hale gelebileceklerini ifade etti.

Amerika Birleşik Devletleri’nde sağlık hizmetlerinin takım çalışması şeklinde algılanmasının giderek arttığı ve sağlık evleri modelinin daha ön plana çıktığı biliniyor. Bu noktadan hareketle, tıp okulları mezunları değişmekte olan sağlık sistemine uygun becerilerle mezun olabilmek için girişimlerde bulunuyor. Farklı meslek gruplarının birlikte eğitilmesi East Tennessee Eyalet Üniversitesi, San Diego California Üniversitesi, Chicago Loyola Üniversitesi, Philadelphia’daki Thomas Jefferson Üniversitesi ve Kentucky Üniversitesi dâhil olmak üzere bazı tıp okullarında uygulanıyor.

Ayrıca, ülke çapında altı farklı sağlık çalışanlarıyla ilgili derneğin, farklı meslek grupları arasında iş birliği ile ilgili bir girişim grubu başlattığı biliniyor. Söz konusu grubun amacının hemşirelerin, hekimlerin, diş hekimlerinin, eczacıların ve diğer sağlık profesyonellerinin eğitimlerinde entegrasyon ve koordinasyonun sağlanarak iş birliğine dayalı hizmet modelinin geliştirilmesi olduğu belirtiliyor.

Girişimin paydaşlarından “American Association of Colleges of Pharmacy”nin Başkan Yardımcısı Ecz. Lucinda Maine, kaliteli sağlık hizmetinin geleceğinin bu iş birliğinde olduğunu söyledi.

“American Association of Colleges of Osteopathis Medicine”nin Başkanı Dr. Stephen Shannon, farklı meslek grupları arasındaki ortak eğitimin bir gereklilik olduğunu, doktorların tek başlarına bir muayenehanede çalıştıkları günlerin geride kaldığını kaydetti. Shannon, birçok doktorun da takım çalışmasının var olduğu çalışma ortamlarını tercih ettiğini sözlerine ekledi.Doç. Dr. Çağatay BARUT-MEDİMAGAZİN

Yayınlanma: 3.4.2012 | Görüntülenme: 2138
  Yorum Abonelik
  Oyla!
  Etiket Ekle
  Etiket:

  Kullanıcı:
  Parola:
  Yeni Üyelik Parola Hatırlat

  Ana Sayfa | Hakkımızda | İletişim | Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası  radyo dinle aşı takvimi podcast tips blog video blog kongre online dinle peaceful videos music videos blog klip şarkı sözü lyrics videos ilahi ezgi dinle