ABD’de Doktorlarla İlgili Şaşırtan Gerçek
ABD’de Doktorlarla İlgili Şaşırtan Gerçek

Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’nde aktif olarak mesleklerini icra eden doktorların yüzde 15’inin gelir düzeyi düşük ülkelerde eğitim aldığı saptandı. Açık erişim dergilerden olan “PLoS ONE”de yayımlanan bir raporda, bu durumun ABD’nin hem ekonomik hem de klinik olarak lehine olduğu belirtilirken, söz konusu ülkeler için ise eğitim yatırımlarının kaybı anlamına geldiğine dikkat çekildi.

Maryland’daki “Stanley Medical Research Institute”de çalışmakta olan Fulley Torey ve ekibinin yürüttüğü çalışmada, halen ABD’de çalışmakta olan 265 bin 851 doktorun tıp eğitimlerini ABD dışında tamamladığı, bu doktorların 128 bin 729’unun da gelir düzeyi düşük ülkelerde eğitim gördüğü ve bu rakamın da ülkede aktif olarak çalışan doktorların yüzde 15’ini oluşturduğu saptandı.

Filipinler, Suriye, Ürdün ve Haiti’nin ABD’ye giden doktorlar yüzünden en fazla kayba uğrayan ülkeler olduğu dikkati çekti.

Çalışmanın yazarları, bu sonuçların gelir düzeyi düşük ülkeler için sağlık alanında potansiyel bir problemi işaret ettiğini belirtirken, söz konusu ülkelerdeki yetişmiş sağlık iş gücü kaybının kendi toplumlarının sağlık sorunlarıyla mücadelede güçlüklere neden olacağını ifade ettiler.
medimagazin

Yayınlanma: 9.4.2012 | Görüntülenme: 2765
  Yorum Abonelik
  Oyla!
  Etiket Ekle
  Etiket:

  Kullanıcı:
  Parola:
  Yeni Üyelik Parola Hatırlat

  Ana Sayfa | Hakkımızda | İletişim | Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası  radyo dinle aşı takvimi podcast tips blog video blog kongre online dinle peaceful videos music videos blog klip şarkı sözü lyrics videos ilahi ezgi dinle