Sağlık Çalışanları Şiddete Maruz Kaldığında Ne Yapmalı?
Sağlık Çalışanları Şiddete Maruz Kaldığında Ne Yapmalı?

Sağlık Müdürlüğü avukatları sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarında nasıl davranmaları gerektiği konusunda hukuki bilgi verdi.

Denizli Devlet Hastanesi Konferans Salonu'nda düzenlenen konferansa Sağlık Müdürü Erdoğan Taş, Denizli Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Ramazan Canural, Servergazi Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Gürbüz Akçay, Denizli Tabip Odası Başkanı Dr. Gökhan Deda, doktorlar, hemşireler ve sağlık çalışanları katıldı. Konferansta Sağlık Müdürlüğü'nün avukatları Mustafa Kaptan, Gizem Taşkın ve Melike Deniz, sağlık çalışanlarına şiddete maruz kaldıklarında yapmaları gerekenleri anlattı.

Avukat Mustafa Kaptan, sağlık çalışanlarının kamu görevlisi olduğunu belirtip, "Ebe, hemşire, doktor, eczacı, diş hekimi ve diğer sağlık personelleri şiddete maruz kaldığında doğrudan adli mercilere başvurabileceği gibi, bir tutanak tutarak hastane idaresine de olayı bildirebilir. Görevi sırasında yaşanan herhangi bir olayı gerekli yerlere bildirmeyen sağlık görevlisi suç işlemiş olur ve cezası bir yıldır" dedi.

Meşru müdafa konusuna da değinen Avukat Kaptan, "Herhangi bir saldırı esnasında, örneğin, saldırgan elinde bıçakla size saldırmışsa siz bu saldırıyı önlemek için meşru müdafaada bulunabilirsiniz. Bu durumda kanun size herhangi bir ceza vermez. Ayrıca yine bir doktora şiddet uygulanırken siz ona yapılan şiddeti önlemek için müdafada bulunursanız bu da meşru müdafaya girer" diye konuştu.

Avukat Kaptan'ın sunumundan sonra sağlık çalışanları avukatlara sorular yönelterek yaşadıkları sıkıntıları dile getirdi.
memurlarnet.

Yayınlanma: 26.4.2012 | Görüntülenme: 2240
  Yorum Abonelik
  Oyla!
  Etiket Ekle
  Etiket:

  Kullanıcı:
  Parola:
  Yeni Üyelik Parola Hatırlat

  Ana Sayfa | Hakkımızda | İletişim | Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası  radyo dinle aşı takvimi podcast tips blog video blog kongre online dinle peaceful videos music videos blog klip şarkı sözü lyrics videos ilahi ezgi dinle