Özel Hastanelerin Libyalılara Kestiği Faturalara İnceleme
Özel Hastanelerin Libyalılara Kestiği Faturalara İnceleme

İç savaştan sonra Türkiye'ye getirilen Libyalı yaralıların ülkelerine maliyeti 300 milyon lirayı buldu. Libya hükümeti, şu ana kadar 22 özel hastane grubuna 120 milyon lira ödeme yaptı. Ancak bazı özel hastanelerin taburcu olan hastalara normalin çok üzerinde fatura kestiği gerekçesiyle diğer ödemeler askıya alındı. Libyalı hastaların faturaları tek tek inceleniyor.Libya'da yaşanan iç savaştan sonra Libyalı yaralılar Türkiye'deki kamu ve özel hastanelere getirildi. Daha sonraki süreçte Sağlık Bakanlığı aradan çıktı ve hastalar özel hastanelere yönlendirildi. Türkiye'deki özel hastanelerde tedavi gören Libyalı hasta sayısı 20 bini geçti. Bu hastaların tedavi masrafları da 300 milyon lirayı buldu. Gelen hastalar için Libya Büyükelçiliği şu ana kadar 22 özel hastane grubuna 120 milyon liralık ödeme yaptı. Her hastaneye görevlendirdiği tıp eğitimi almış Libyalılarla süreci takip eden Libya Büyükelçiliği, bazı özel hastanelerin, muayene ve tedavilere diğer hastanelere göre çok yüksek fiyatlar fatura ettiğini tespit etti.

Geçtiğimiz ay Türkiye'ye gelen Libya Başbakanı Abdurrahman El Keib konuyu Başbakan Tayyip Erdoğan'a iletince, özel hastanelere yapılan ödemeler durduruldu. Libya Büyükelçiliği daha önce yaptığı takipleri daha profesyonel hale getirme kararı aldı. Bu noktada Acıbadem Sigorta ile anlaşıldı. Sigorta şirketi ödemeleri Türk Tabipleri Birliği'nin ödeme standardına göre incelerken, bu süreçte hastanelerden hastalarla ilgili tüm belgeleri istedi. Buna göre, geriye kalan 180 milyon liralık ödeme, sigorta şirketinin her hastanın dosyasını inceleyip onaylamasından sonra yapılacak. İlk aşamada geçtiğimiz hafta 10 milyon liralık bir ödeme daha özel hastanelere yapıldı. İncelemesi biten 3 hastaneye tüm alacakları ödendi. Bu hafta beş hastanenin daha incelemesi bitirilip, alacaklarının ödenmesi bekleniyor.

Kaynak: zaman

Yayınlanma: 9.5.2012 | Görüntülenme: 2230
  Yorum Abonelik
  Oyla!
  Etiket Ekle
  Etiket:

  Kullanıcı:
  Parola:
  Yeni Üyelik Parola Hatırlat

  Ana Sayfa | Hakkımızda | İletişim | Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası  radyo dinle aşı takvimi podcast tips blog video blog kongre online dinle peaceful videos music videos blog klip şarkı sözü lyrics videos ilahi ezgi dinle