Şiddet, Doktoru Risksiz Alana Yönlendirdi
Şiddet, Doktoru Risksiz Alana Yönlendirdi

TIP eğitiminin ardından hekimleri bekleyen en zorlu aşama olan Tıpta Uzmanlık Sınavı'nda tercihler değişiyor. Önceki yıllarda TUS'un şampiyonları Kadın doğumu tercih ederken son sınavın birincisi, iç hastalıkları üçüncüsü deri ve zührevi hastalıkları bölümünü seçti.

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği ( TJOD ) Genel Başkanı Prof. Dr. İsmail Mete İtil kadın doğum bölümü puanlarındaki düşüşü şöyle yorumladı: Değişen performans sistemi, kadın doğum uzmanlarının yaptıkları yüksek riskli girişimler ve karşılığında aldıkları düşük ücretler ile puanlar, hem genel olarak meslektaşlarımızın son derece moralini bozmakta. Yeni yetişen hekimler bu nedenle kadın doğumu istememekte.

İtil, Türkiye'de en çok dava ile karşılaşan ve bu davaların sonucunda en yüksek ücretleri ödeyenlerin kadın doğum uzmanları olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: Ayrıca sık sık hekime yönelik şiddet olaylarıyla da karşılaşan gruptur. Sağlık Bakanlığı'na iki kez dosya sunduk. Performans ücretlerinin artırılması gerektiğini ifade ettik.

HÜKÜMETİN TAVRI ETKİLİ

Türk Tabipleri Birliği MK Üyesi Dr. Hüseyin Demirdizen: Kadın doğuma ilgini azalması son derece ciddi bir konu. Açılan davalar en çok bu bölüm doktorlarını etkiledi. Yeni adaylar kırk kere düşünüyor. Sağlıkta yaşanan gerilimin de bir sonucu. Daha az riskli branşları tercih ediyor. Hükümetin söylemleri de etkili oldu
kaynak:medimagazin

Yayınlanma: 12.6.2012 | Güncellenme: 14.3.2013 | Görüntülenme: 2682
  Yorum Abonelik
  Oyla!
  Etiket Ekle
  Etiket:

  Kullanıcı:
  Parola:
  Yeni Üyelik Parola Hatırlat

  Ana Sayfa | Hakkımızda | İletişim | Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası  radyo dinle aşı takvimi podcast tips blog video blog kongre online dinle peaceful videos music videos blog klip şarkı sözü lyrics videos ilahi ezgi dinle