Olacaksa Kalitelisi Olsun
Dr. Levent Bayam
Olacaksa Kalitelisi Olsun

Yabancı Doktor Konusu

Yabancı doktorlara yol açılmış olması önemli bir adim…

Türkiye`de son zamanlarda iyileştirilen ve ödeneği artırılan sağlık sisteminin daha ileriye gitmesine yabancı doktor alımı başka açılardan faydalı olabilir.

Eğer yabancı doktor alımına yöneliyorsak, herhangi birini almaktansa niye kaliteli doktoru almaya yönelmeyelim! Bundan Türkiye`nin doktorlarının da elde edeceği kaliteler ortaya çıkacaktır.

Bu hem Türkiye`deki potansiyeli artıracak hem de farklı bir dinamizme yol açacaktır. Örneğin su anda İngiltere yeni bir kanun çıkararak, yabancı doktorların çalışması ile ilgili vize durumunda bir değişiklik yaptı. Bu birçok yabancı kaliteli doktorun isini güçleştirdi ve birçok arayışlara girmelerine sebep oldu. Şimdiden bazı yabancı ülkeler kucak açtılar onlara ve kapılarını açacaklarını söylediler. Bunların arasında Avustralya ve Yeni Zellanda var.

İngiltere`deki mevcut doktorların %50`sinden fazlasını yabancı doktorlar oluşturuyor. Buradaki maaşların ve hayat standartlarının iyi olmasının yani sıra, sistemdeki bazı esneklikler, burayı yabancı doktorlar için cazip hale getiriyordu. Burada sisteme giren her doktorun özlük hakki olarak, her pozisyona başvurmaya hakki var; üniversite veya eğitim hastanesi veya özel hastane; part-time veya full-time. Herkese tecrübesine gore ayni seviyede maaş verilir, yabancı-yerli ayırımı yapılmaksızın ve her doktor için belli bir kurs ücreti bütçesi, belli bir sure yıllık izni ve kurs için izni vardır. Ama bu cazip şartlar, rekabeti de çok artırdı, is bulma zorluklarını da.

Bu büyük bir potansiyel. Bu rekabet ortamından dolayı, doktorlar çok daha yüksek performans göstermek zorunda kalıyorlar. Bunların arasında takip edilen kurslar, araştırmalar, yabancı kongrelerde poster ve konuşma ve de yayın çıkarma faaliyetleri var. Ve Avrupa`daki birçok kongrede yayınların bir çoğu bu ülkeden gelmekte. İyi is bulmak için ve hatta herhangi bir is bulmak icin devamlı üretmeye mecbur kalıyorsunuz. Elbette kongrelerinin konuşma dilinin İngilizce olması, bundaki etkili bir faktör.

Şöyle bir düşünüldüğünde, Türkiye bu potansiyelin bir kısmını çekebilirse ve sadece ücra sağlık birimlerindense, ayni zamanda bazı eğitim sunan hastanelerde de kontenjanlar ayarlanabilir ve ilerleme imkanları daha esnek hale getirilirse, bu Türkiye`nin son zamanlarda artmakta olan tıp dünyasındaki yayın ve diğer etkinliklerini de katlayabilir ve daha fazla söz sahibi olmasına imkan verebilir.

Belli şartlarda uygun sınavlar yapılması, bir standardın oluşmasına katkıda bulunur. Bu kişilerin dil sorunları, belki secim yapıldıktan ve çalışmaya kabul edildikten sonra, örneğin 6 aylık bir surede halledilebilir ayni zamanda, Türkiye`deki tip sistemine aşinalıkları sağlanabilir.

Bu üzerinde düşünülmesi ve atlanmaması gereken bir konu. Bu konuya sempati ile bakabilecek birçok özellikleri olan yabancı, kaliteli doktorları çekmek, çok uzak bir konu değil.

Dr. L Bayam MRCS 
Manchester, Ingiltere

Yayınlanma: 3.11.2007 | Güncellenme: 16.1.2008 | Görüntülenme: 5727
  Yorum Abonelik
  Oyla!
  Etiket Ekle
  Etiket:

  Kullanıcı:
  Parola:
  Yeni Üyelik Parola Hatırlat

  Ana Sayfa | Hakkımızda | İletişim | Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası  radyo dinle aşı takvimi podcast tips blog video blog kongre online dinle peaceful videos music videos blog klip şarkı sözü lyrics videos ilahi ezgi dinle