Kalça Çıkığı

Kalça Çıkığı Önlenebilir. Doç.Dr.Gazi ZORER

kalça çıkığı

 

Ülkemizde yılda yaklaşık 1 milyon 200 bin doğum oluyor. Kalça çıkığı ve kalça gelişim problemlerinin her 1000 doğumdan 15'inde ortaya çıkan bir sorun olduğu dikkate alınırsa, yılda yaklaşık 18-20 bin bebek kalça çıkığı ile doğuyor veya bu yeni doğan bebeklerde kalça gelişim problemlri ortaya çıkıyor.

Kalça çıkığı, halk arasında doğum sırasında bacağın çekilip çıkarılması ile olan bir durum olarak düşünülüyor. Oysa, çoğu zaman bebek anne karnında iken kalça çıkıktır ya da kalçanın gelişimi yetersiz kalmıştır. Doğumdan sonra yapılacaklar, bu problemin iyi veya kötü yönde gelişmesine sebep olabilir. Bu anlamda kalça çıkığı önlenebilir bir sakatlıktır. Farklı bir deyişle ailenin bebeğe yapacağı yanlış uygulamalar bebeğin sakat kalmasına yol açabileceği gibi, doğru eylemler iyileşmesini sağlayabilir.

Kalça probleminin ve bu problemin giderlerilmesine yönelik önlemler tam olarak anlaşılabilmesi için her şeyden önce bebeğin ne kadar değişken ve hızlı gelişen bir canlı olduğunu göz önüne almak gerekir. İlk bir yılda, doğum ağırlığının yaklaşık üç katına ulaşan bebekler, çok hızlı bir büyüme potansiyeline sahiptirler. Kalçaların normal ve iyi yönde gelişebilmesi için bebekler uygun şekillerde bilinçli olarak beslenmeli, tutulmalı ve taşınmalıdır.

Kalça çıkığının ortaya çıkma nedenleri çok çeşitlidir. Anne karnında bebeğin uygun olmayan pozisyonda durmasından, ailevi nedenlere, doğum şeklinden, sendrom dediğimiz bazı hastalıklara kadar çok sayıda nedeni vardır. Ama kesin olarak bildiğimiz: Kız çocuklarda, birinci doğumlarda, ailede kalça çıkığı olanlarda, akraba evliliklerinde, ters geliş (makat gelişi) doğan bebeklerde, boyunda eğrilik, başında yassılık ve ayakta eğrilik gibi görünen problemler ile birlikte doğan bebeklerde daha sık görüldüğüdür. Bu özelliklerden herhangi birini taşıyan bebekler riskli grup olarak adlandırırlar, bu özelliklere sahip olmayan bebeklere göre 2 ila 8 kat daha sıklıkla kalöa ökığı veya gelişim problemleri ile karşılaşılma riski vardır.

Ailenin, bebeğin büyütülmesi sırasında yaptığı hatalar nelerdir?

kalça çıkığı hatalarKundak yapmak: Maalesef ülkemizde hala bazı yörelerde bebeklere kundak uygulaması yaygın olarak yapılmaktadır. Özellikle kırsal kesimde sıklıkla kullanılmaktadır. Kentlerde ise büyükanneler eski alışkanlıkları ile torunlara bu yöntemi uygulamakta direnç göstermektedirler. Karşı çıkan genç annelere verilecek cevapları da hazırdır, “sizi de kundak yaptık kalçanız mı çıktı?” Oysa her yıl binlerce çocuğun kalça problemlerinin ortaya çıkmasında kundağın olumsuz rolü kesin olarak bilinmektedir.

Yanlış bezleme: Genellikle ara bezlerinin geniş olmasına dikkat edilmemekte, küçük bezler kullanılmakta, bezler kasık hizasında bağlanmaktadır. Hazır bezler, herhangi bir bez bağlanmasına göre kesinlikle daha sağlıklı olmakla beraber ülkemizde üretilen bezlerin hiç birinin boyutu diğerini tutmamaktadır. Bezin, dar ve küçük olması, kasık hizasında bağlanması kalça gelişimini olumsuz yönde etkileyen faktörlerdir.

Hatalı giysiler: Bebeklere bazen ekonomik nedenlerle, bazen de yanlış alışkanlıklar yüzünden dar ve küçük giysiler giydirilmesi de yanlıştır.

Hatalı tutuş: Özellikle emzirme sırasında bebeklerin bacakları bitiştirilerek tutulmaktadır. Aynen kundak uygulaması gibi yanlış bir tutma şeklidir, kalça gelişimini olumsuz yönde etkiler.

Yanlış taşıma: Bebekler taşınırken, özellikle ilk aylarda ki, bu aylar çok daha önemlidir, sarılarak tutulup taşınmaktadır. Bu da kundak etkisi yaratır. Kalça gelişimi için uygun değildir.

Halk arasındaki yanlış bilgilenmeler: Geniş bez kullanımının bacakların eğri olmasına yol açacağı düşüncesi, yukarıda saydığımız hataları arttıran bir diğer yaygın inanıştır, oysa gerçekle hiç bir ilgisi yoktur. Bebeklerin 1 yaş civarında bacaklarında içe doğru hafif bir eğrilik olması normaldir ve kendiliğinden düzelir. Aşırı eğrilikler ise vitamin yetersizliği, aşırı kilo veya başka bazı hastalıklar nedeniyle ortaya çıkar, çocuk doktoruna ve ortopedi uzmanına başvurmayı gerektirir. Sebebi  kesinlikle geniş bez değildir.

Erken bastırmak, yürüteç kullanmak: Bebeğin doğal gelişim sürecini tamamlamadan erken bastırılması, yürütece konulması da hatalı bir usuldür. Kalçalarda bir problem varsa artmasına yol açabilir.

Anne ne yapmalı?

kalça çıkığı

 • Yukarıda saydığımız hatalı işlemlerden kaçınmalı, uygun ve doğru olanı yapmalıdır.
 • Bebekler kesinlikle kundak yapılmamalıdır.
 • Bezler geniş ve büyük olmalı, göbek hizasının üstünden bağlanmalıdır.
 • Geniş, bol, rahat giysiler giydirilmelidir.
 • Bebeği emzirirken bacaklar birleştirilmemeli, normal haline bırakılmalıdır.
 • Bebeği taşırken yüzü veya arkası taşıyana dönük olarak bir el ile bacak arasından tutularak taşınmalı veya biraz daha büyük bebeklerde bele oturtularak taşınmalıdır.
 • Çocuğun yürümesi kendi gelişimine bırakılmalıdır. Başka bir sağlık veya gelişim problemi olmayan çocuk normal olarak 1 yaş civarında yürür.

Kalça çıkığı veya gelişme problemi nasıl anlaşılır?

Bebeklik döneminde ideal yöntem 3 ila 6.haftalar arasında kalçaların muayenesi ve ultrasonografi ile incelenmesidir. Bunun için çocuk ortopedisi ile ilgilenen ve çocuk kalçalarının ultrason tetkiki konusunda eğitimi olan bir ortopedist tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Ultrasonografi büyük çoğunluğu kıkırdak karakterinde olan kalça eklemini değerlendirmede kullanılan, zararsız ve etkili bir yöntemdir. İlk 2 ayda çoğu zaman röntgen çektirmenin hiç bir değeri yoktur, gereksiz para, zaman kaybıdır ve çocuğa zararlıdır.

Çocuk doktorları bebeklerdeki kalça problemlerinin anlaşılmasında en büyük yardımcı ve yol göstericidir. Bebeğin risk grubuna girip girmediğine göre, ekonomik sosyal koşullara ve bilimsel imkanlara göre aileyi yönlendireceklerdir.

Aile, bebekte kalça problemini anlayabilir mi?

  Bazı durumlarda dikkatli bir anne kalça problemini farkedebilir:
 • Eğer iki bacak arasında uzunluk farkı varsa,
 • Bebeğin altını silerken, bezlerken bacakların her iki yana eşit olarak açılmadığını farkederse ya da her iki bacağın da tam olarak açılmadığını görürse,
 • Kalçada herhangi bir klik sesi hissederse,
 • Bebeğin bacaklarının arkasındaki çizgilerde asimetrik bir durum varsa,
 • Yürüme çağında çocuk yürümüyorsa bunlar kalça çıkığı ya da gelişme probleminin belirtileri olabilir.

Eğer bebeğinize kalça çıkığı ya da gelişme problemi teşhisi konulursa

kalça çıkığıTüm hastalıklarda olduğu gibi erken teşhis önemlidir. İlk 3 ayda, alçısız ve ameliyatsız tedavi ile tamamen normal bir kalça elde etme şansınız %95 in üzerindedir. 3-6 ay arası bebeklerde bu şans biraz daha düşüktür, 6 aydan büyük bebeklerden  bir kısmı alçı ve ameliyat tedavileri gerektirebilir. Bu durumlar kalçadaki problemin derecesine bağlı olarak değişebilir. Bir yaşın üzerinde ameliyat gerektiren çocuklarda uygun tedaviler yapılırsa, özellikle çocuk ortopedisinde deneyimli ortopedistlerin başarı şansı çok daha yüksektir.

Görüldüğü gibi çocuğunuz kalça çıkığından ameliyat bile olsa iyi sonuçlar almak mümkün. Tedavi gören tüm çocukların erişkin yaşa kadar gözlem altında olması ve yıllık kontrolleri aksatmaması gerekiyor. Bazen bebek çağında normal olarak düzelen çocuklar büyüme ve gelişme dönemi sırasında %17 oranında yine kalçada yetersiz gelişme problemi ile karşılaşabiliyorlar ve bu dışarıdan anlaşılamıyor. Belirti vermesi için 17-18 yaşına gelmesi gerekiyor. Tabiidir ki, bu yaşlarda farkedilen problemin de tedavisi daha zor ve sonuçları çok garantili değil. Ama en iyisi uygun davranmak, yukarıda belirttiğimiz kurallara uymak. Bu hem sorunun ortaya çıkmasını engeller, hem de bazı küçük problemlerin düzelmesini sağlar. Şüpheli durumlarda en kısa zamanda çocuk ortopedisi ile ilgilenen bir ortopediste başvurmak sizi kesin olarak aydınlatır. Bebeğinizin geleceğini kurtarabilir.

Yayınlanma: 6.11.2007 | Görüntülenme: 174192
  Yorum Abonelik
  Oyla!
  Yorum Yaz
  Yorumlar:
  MURaaat 10.5.2013 18:19:22
  slm benim 5 aylık bir kızım var doktorlar kalça çıkıklığı yok ama sınırda diye medikalden bir cihaz almamı istediler aldım ama kızarıklar meydana geldı bacaklarında takmak zorundayım bılıyorum sonrasında bı terslik oluru yardımcı olurmusunuz
  hulya35 21.7.2012 22:42:43
  sayın burcu22 , 4 temmuz 2012 de sizinki ile birebir aynı olan ağrılardan dolayı dr. gittim. 1974 doğumluyum. Banada size söylenenlerin aynısı söylendi.Çok şaşırdım. Ramazan bayramından sonra mr çekilecek. Üniversite hastanesinde.Şimdilik bir ağrı kesici ve yine 50 mg lık mide koruyuculuk bir ağrı kesici verdiler.içince ağrılarım kesiliyor.2 gün içmedim denedim.ağrılarım devam etti. Siz benden önce öğrenmişsiniz. beni bilgilendirirseniz sevinirim lütfen haberleşelim.
  burcu22 18.5.2012 17:05:32
  iyi günler. ben 25 yaşında bir bayanım. kalça kemiği diz kapağı ve ikisi arasında kalan bölgedeki agrıdan dolayı bugün dr.a gittim. dr. muayeneden sonra rontgen istedi ve sonuçta; bebekken bende bir kalça çıkıklığı olmak üzereyken tam gelişemediğini ve yarımdan çok daha az bir kalça çıkıklığı olduğunu ve bu bölgedede kireçlenme olduğunu ancak buna uygulanacak hiçbir tedavi olmadığını ayrıca 50 yaşına geldiğinde ameliyat olmam gerektiğini bununda çok başarılı olamayacağını söyledi. siz ce ne yapmalıyım. cevabınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.
  ali44 11.4.2012 00:53:21
  Sorulara verilen cevapları nasıl gorebilirim
  fatos67 7.4.2012 09:52:32
  merhaba hocam.benim sorunum şu.şimdi 30 yaşımdayım.5 yaşımda kalça çıkığından ameliyat olmuştum.ameliyat kısmen başarılıydı çok fazla belli olmuyordu.ancak bazen kasığımdan itibaren bir çekilme hissediyorum ve yürümekte zorlanıyorum.sanki sol bacağım daha da kısalmış gibi geliyor.ne yapmam gerekir şimdiden tşkr ederim ilginize.
  karahan11 27.3.2012 19:15:58
  İyi günler..Efendim, benim 4 aylık bir oğlum var..4 aydır rutin kontrolleri sağlık ocağı doktoru tarafından yapılıyor..Bu ay aşıya gittiğimde doktoru oğlumda kalça çıkığı olabileceğinden şüphelendiğini söyledi..Ve daha önce ultrason isteyip istemediğini sordu..oysaki ne ebe ne de kendisi daha önceki kontrollerde hiç böyle birşeyden bahsetmemişlerdi..Şimdi sizin yazınızı okudum..İşaret ettiğiniz belirtilerden hiçbiri yok oğlumda..Sadece tek bacağında bir boğum daha belirgin, ki bu da toplumun yüzde yirmisinde varmış..Üstelik bu kontrolde ebe birşeyi yok, çocuk çok sağlıklı derken doktorun olabilir demesi beni şüpheye düşürdü..Açıkçası çok endişelendim..Sizce ne yapmalıyım? ilginiz için şimdiden teşekkür ederim..
  nergiz 6.12.2011 22:07:25
  merhaba hocam ben bursadan.1.5 aylık bir kızım var 05.12.2011 tarihinde ultrason filmi çektirdim.filmde sağ kalça 59,sol kalça57  alfa açısı çıktı ve sonografik bulgular ve açısal değerler birarada Tip2 a uyumludur 3.aydan sonra kontrol us önerilir diye bi tabir yazıyor.doktorumda tam sınırdasınız ara bezini kalın tut ve kontrole gelmemei söyledikorkulacak bişey olmadığını söyledi. ama içim hiç rahat değil.ultrasonu çektirirken bebğim hiç durmadı süekli kıpırdandı bende tam anlamıyla tutamadm doktor bizimle biraz uğraştı.Acaba diyorum bununda bi etkisi olabilirmi film sonuçlarında.doğuştanmıdır bu acaba yoksa uzun zaman sonra olunca bebeğim fazlaca seviyoruz kucakta duruyo hep bunun bi etkisi olabilirmi. tekrar us çektirmelimiyim.Bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.şimdiden çok teşekkür ederim. iyi çalışmalar hocam.
  dondugunduz 29.6.2011 11:58:25
  merhaba hocam benim 18 aylık kızım var.yürümeye başladıgında yan basarak yürümeye ve bir bacagını uzundu.film çektirdik kalça çıkıgı teshisi kondu 3 buçuk ay önce anestezi ile alçıya alındı 67 gün alçıda kaldı daha sonra yerine oturmus dendi alçıyı çıkarıp ayakkabı  arası demirli cihaz verdiler 35 gümdür ayakkabılı yürümüyor üzerine basmıyor  bu duruma geldikten sonra kalçasının şu an çıkma ihtimali varmı çoçuk bacagını gösteriyor acıyor diye tekrar çıkmış olabilirmi
  derya7ekim 25.6.2011 20:07:51
  mrb hocam.ben ardahandan derya.6/04/2011 de kızım ecrin doğdu.ilk bebeğim.
  21/6/2011de kalça ultrasonu çektirdim ve sağ taraf femurbaşı %50den fazla asetebular konumludur.sol taraf femurbaşı ise yaklaşık    %50 asetebular konumludur.ortopedi dr gösterdik bişey anlamadığını ve erzuruma sevk ederek bir daha us çektirmemizi söyledi.23/06/2011de erzuruma gittim.oradaki us de sonuç sağ tip 1a(matür)kalça.sol tip 2a kalça.ortopedide baktı ve 1 ay sonra tekrar us istedi.sadece 2 bez kullanın dedi.birde kızım 6 aylık olunca filim çektirmemi söyledi.erzurumda başka bi hastaneye daha gösterdim sonucu ordaki hocada birbuçuk ay sonra tekrar gelin filmini çektirelim dedi.bunlardan hangisi doğru olanıdır.filmin herhangi bi zararı varmıdır.bu filmi kaç aylıkken çektirmemiz lazım.kızım ozaman 3.5 - 4 aylık oluyor.ilk 3 ay önemli ise neredeyse 1 aylık bi kaybımız oluyor.bu süreçte yapılabilecek bişey yokmu?hocam çok endişeleniyorum.ne yapmalıyım hocam beklemelimiyim yada başka bir yere mi götürmeliyim.bana yardımcı olur musunuz bu konuda.Umarım bu yoğunluğunuzun arasında geç kalınmadan banada bir cevap verebilirsiniz.iyi çalışmalar hocam.şimdiden tşk ederim.
  derya7ekim 25.6.2011 19:58:33
  mrb hocam.ben ardahandan derya.6/04/2011 de kızım ecrin doğdu.ilk bebeğim.
  21/6/2011de kalça ultrasonu çektirdim ve sağ taraf femurbaşı %50den fazla asetebular konumludur.sol taraf femurbaşı ise yaklaşık    %50 asetebular konumludur.ortopedi dr gösterdik bişey anlamadığını ve erzuruma sevk ederek bir daha us çektirmemizi söyledi.23/06/2011de erzuruma gittim.oradaki us de sonuç sağ tip 1a(matür)kalça.sol tip 2a kalça.ortopedide baktı ve 1 ay sonra tekrar us istedi.sadece 2 bez kullanın dedi.birde kızım 6 aylık olunca filim çektirmemi söyledi.erzurumda başka bi hastaneye daha gösterdim sonucu ordaki hocada birbuçuk ay sonra tekrar gelin filim çekelim dedi.k doğru olanıdır.herhangi bi zararı varmıdır.bu filmi kaç aylıkken çektirmekızım ozaman 3.5 - 4 aylık oluyor.ilk 3 ay önemli ise neredeyse 1 aylık bi kaybımız oluyor.bu süreçte yapılabilecek bişey yokmu?hangisi en doğru olanıdır.hocam çok endişeleniyorum.ne yapmalıyım hocam beklemelimiyim yada başka bir yere mi götürmeliyim.bana yardımcı olur musunuz bu konuda.Umarım bu yoğunluğunuzun arasında geç kalınmadan banada bir cevap verebilirsiniz.iyi çalışmalar hocam.
  unsal_64 15.5.2011 21:43:26
  mrb ben alttarafta soru soran unsal ım adresime giremediğim için yeni bi adresle sayfanıza tekra üye oldm verdiğiniz cevebı okuyamyorm ya bu adresime  tekrar cevap verin tada bana diğer adresime girmemde yardmcı olun lütfen
  unsal 2.4.2011 22:04:05
  ben 25 yaşınaym 1 yaşındayken kalçaçıklığından ameliyat olmuşum şimdi ameliyat olduğumtarafta hafiffarklılk var doktora gittim ama ilerleyen yaşlarda ameliyat olmam gerektiğini dayanabildiğimkadardayanmamı söyledi benzaman geçirmeden tedevi olmak istiyorum sol kalçamda 2tane dikişyeri var topallamıyorumama zamanzaman ağrılarım artıyor kuaförde çalışıyorum sürekli ayaktaym zararı olurmu bi tedavi yöntemi önerebilirmisiniz
  15.7.2010 10:21:02
  mrb benim 4 aylık bi kızım war genel kontrolünde hemşire hanım ayaklarını tam acamadığını kalca çıkıklığı olabileceğini söyledi bu konuda beni bilgilendirirmisiniz kalca cıkıklığının belirtileri nedir tedawileri nelerdir bu konuda beni bilgilendirirmisiniz şimdiden teşekkürler
  29.5.2010 20:59:38
  mrb benim 4 yaşında 1 oglum var kalça cıkılıgı tedavisi gördü.sonuç olarakda iyiydi 1 yıl arayla kontrole götürüyoruk ama şidiki röntgende bacagındaki çizgilerin eşit olmadıgı söylendi bize şimdi ne gibi bi tedavi uygularlar yoksa tekrar ameliyatmı derler yeme yönünden çok iştahsız ama çoçuk dr gelişiminin iyi oldugunu söylüyor daha önce 4 defa ameliyat geçirdi HOCAM SİZ BİZE NE ÖNERİYORSUNUZ ŞİMDİDEN CVP İÇİN TŞKLER
  14.4.2010 20:07:52
  mrb doktor by benim kız kardeşim 1 yaşında ve doguşdan kalça çıkıklıgı var bu ay ameliyat olucak ve çok korkuyoruz ve bu sorun teyzemde teyzemin kızında aneanemde var ve onlarınki hala vaar kız kardeşimin de öyle kalmasından çok korkuyoruz ne olur bir bilgi verin bana
  ozdenboral 12.3.2010 17:01:56
  merhaba doktor bey adım özden ben yaklaşık 6 senedir bu sıkıntıyı çekiyorum bazen yürümekte zorluk ve çok agrı çekiyorum  belimle birlikte aynı anda oluyo ve doktora en son gittiğimde 40 yaşından sonra sıkıntı yapar dedi ve doğum esnasında acı çekersin dedi ama şimdi tam tersi ben ara ara çok acı çekiyorum neyapmam gerekiyoe bilgi verirmisiniz?
  selda20 3.3.2010 04:50:14
  doktor bey Eski çıkık olarak nitelenen olgularda eklem başları çıkığın ne kansız bir biçimde ne de cerrahi bi girişimle yerleştirilmesine elverişlidir u tür çıkıklar 6 8 yaşından sonra görülür diye bir cümle ile karşılaştım. benim çıkığım bebeklikten  beri var o zaman  bu tür çıkıklara  dahil olmuyor değil mi benim çıkığım?acaba ameliyattan başka etkili bi çözüm yok mu?belki de şöyle sormalıyım ki ameliyat tam bi çözüm olabiliyor mu?
  selda20 3.3.2010 04:34:39
  öncelikle merhaba doktor bey.benim 2,5cm bi kısalığım var sağ bacağımda.zaman zaman bu durumu görmezden gelip mutlu olmaya çalışsam da yine de kafama çok taktığımı düşünüyorum. bu durumu tamamen düzeltmenin bi yolu yok mu acaba? ben 4 yıl önce bu konuyu görüştüğümde size küçük bi ameliyat yapmak için çok geçbüyk bi ameliyat içinse çok erken 20 yaşınızı doldurmalısınız demişlerdi.ben bu yılın başında tekrar gittim doktıra.fizik tedavi vedi kasları güçlendirmek için.15 gün devam ettim sonra bıraktım ve 2 cm lik takviye koyuyorm ayakkabımın içine.yalnız sağ bacağımın diz kapağımın altındaki sol kısmı çok etkiledi ağrıyo sürekli.keşke ameliyattan başka bi yol olsa.ben takılan platini 10 yaşında aldırmak için ameliyat olmuştum aynı sıkıntıyı ağrıyı çekmek istemiyorum ÇOK ZAMAN ALDI AMELİYATTAN SONRA İYİLEŞMEM.ama böyle de yürümek istemiorm. tekviye olduğu halde neden belli oluyo acaba?
  mzyyn 19.2.2010 15:34:47
  arkadaşların sordukları soruların aynısına benzer sorular benimde sorularım fakat sorulara verilen cevaplar yok bu konuda nasıl bilgi alabilirim.bende bu sorulara verilen cevapları görmek istiyorum..
  alorap 23.12.2009 09:39:42
  merhaba tekrar ya neden cvb yazmıyorsunuz bize hem site sayfa açıyorsunuz ama bakan yok daha öncede dedim siz kalça çıkıgı tedavisinin yapıyormusunuz lütfen bilgilendirin bekliyoruz
  alorap 22.12.2009 21:06:49
  merhaba benim bir buçuk yaşındaki yiyenimin her iki kalça kemiğindede çıkık var   geç ögrendik  siz tedavi ediyormusunuz lütfen cevap yazın tel 0534 7777788 şimdiden teşekürler
  T.Ummuhan 12.10.2009 23:39:13
  Merhaba
  benim 9 yasimda kizim var, simdiye kadar bir sorunu olmadi bebekken de usg ile arastirldi sonucta normaldi.2 yildir bale kursu aliyor , son gunlerde her iki bacagini yukariya dogru kaldirinca klik seklide 2 kez pes pese ses geliyor.Bunu ne sekilde yorumlarsiniz yada benim ne yapmamam gerekir.Kalca cikikligi olmasi soz konusu olabilirmi, 3 hafta once fizik tedavi terapisti sag ayaginin sol dan 2, 5 mil kadar uzun oldugunu soyledi.fakat normal demisti ama ben simdi biraz endiseleniyorum .Onerileriniz icin simdiden tesekkurler.
  ilgim 19.8.2009 12:00:41
  kızımda doğumsal kalça çıkığı var.3 aylıkken ben farkettim önce pelvik bandaja alındı1 ay kaldısonra anestezi eşliğinde alçıya alındı3,5 ay kaldı.alçı çıktıktan sonra bacakları açık kalacak şekilde beline kemer gibi bir alet takıldı3,5 ay da bu alet hiç çıkmadı .dün kontrole gittik röntgençekildi kalçasının yerinde olduğunu söyledi ama aleti geceleri takmamızı söyledi.kalça yerindeyse neden aleti çıkarmadı?  ayakları yere hiç basmıyor ve  uzunlukları eşit değil.acaba doktorumuz yanlış bir uygulamamı yapıyor bilgi verirseniz sevinirim
  suphi 5.4.2009 19:29:00
  merhaba pinarr,
  Sanırım cevap alamayacaksınız en iyisi ben cevaplayım.4 aylık çocuklarda kalça çıkığını genelde ultrason ile teşhis edebilirler.Çok belirgin değilse kalın bez önerilmiş olabilir.Bir ortopediste daha danışmanızı öneririm.
  pinarr 2.4.2009 08:46:02
  selam doktor bey 32. haftada doğmuş şuan 4 aylık ikiz kız bebeklerim var bebeklerin birinin bacağı diğerinden biraz uzun asimetrik olarak iki bacak arasında fark var doktor bunu daha yeni fark etti acaba çok mu geç kaldık bu bize kalın bez kullanın dedi çok fazla bilgilendirmedi bu konu hakkında bize bilgi verir ne yapmamız konusunda bizi aydınlatırsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler
  nurunn 29.3.2009 23:38:12
  slm ben fransada yasiyorum 14 AYLIK bir oglum var emeklemedi halende kendi basina yurumuyor elinden tutarsak yuruyor kendi basina kalkmayi denemiyor  biz kaldirirsak 10 adim atiyor sonra hemen tutunuyor birde zayif 9,5 kilosu dengesini sagliyamiyor kalcalarinda sorun olabilirmi
  sakire 5.3.2009 14:13:24
  Merhaba sayın doktor. Ben Mardin Artuklu Üniversitesinde Araştırma Görevlisiyim. Mardin şehrinde çok sayıda kalça çıkığı rahatsızlığı olan insanlar yaşamakta ve bu sayı Türkiye ortalamasının üzerinde. Bu konuda halkı bilinçlendirmek adına seminerler düzenlemek istiyorum. Henüz proje aşamasında değil ama adım atarken sizin gibi bir uzmana danışmayı gerekli görüyorum. Bu konudaki düşüncelerinizi iletirseniz çok sevinirim.
  kamala 26.8.2008 20:42:23
  merhaba doktor bey ben 24 yasında br genç kızım..bendede kalça kıçığı varmış...alman hastanesınde 2 sene hastanede alçıda kalmışımm.sımdı cok sukur ıyımm .ama cok kafama takılan br problem var.. cok büyük dikkat ceken ıkı bacagımda amelıyat ızlerı varr..kalçamda ve popomda çukur seklınde dikiş izlerı var..cok rahatsız oluyrm.hıç kontrl gtmedınm.ızlerımde cok rahtszmm.annm dısında kımse bılmyr.erkek arkadasımd yok..artı yoruldugm zaman aksımam oluyrr.topalıyrmm.guzel alımlı br kızmm ama kafaya cok takıyrum..ılk defa sıze acıyrum bu konuları..son sorumm.bacaklarımı az acabılıyrmm..arasınıı..cınsel denyımımı,normal doğummu nasıl gerceklestrcemm..lutfenn yardımcı olunn..sımdıden tesek edrımm...
  Etiket Ekle
  Etiket:

  Kullanıcı:
  Parola:
  Yeni Üyelik Parola Hatırlat

  Ana Sayfa | Hakkımızda | İletişim | Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası  radyo dinle aşı takvimi podcast tips blog video blog kongre online dinle peaceful videos music videos blog klip şarkı sözü lyrics videos ilahi ezgi dinle