Bit Tedavisi
PEDİKULOSIS (   Bitlenme )
 
İnsanlara özgü konak olan, kan emen bitlerin neden olduğu ve hijyen koşullarının eksik olduğu durumlarda ortaya çıkan kaşıntılı bir dermatozdur. Bitlerin 2 tipi vardır. Phthirus pubis ve Peduculus humanustur. Baş bitlenmesi (P. capitis ) Kasık bitlenmesi (P. pubis) Vücut bitlenmesi (P.corporis) olmak üzere 3 şekilde görülür. Saçlı deri ve gövdede yerleşen bitler, P.humanusun, Pubik bölgeye yerleşen bit P. pubis tipidir.
Baş biti ortak giysiler ve fırçalarla, gövde biti yatak takımı veya havlular vasıtasıyla bulaşır. Hasta bir kişiden bir diğerine, P. pubis in, cinsel temasla geçme olasılığı yaklaşık %95 dir. Şiddetli kaşıntı pedikulosis için karakteristiktir. .
 
Pedikülosis Kapitis
 
Bit temizliğe uymayan uzun saçlı kimselerde, en fazla ense ,kulak arkaları ve temporal bölgelerde yerleşir. Bitlerin kan emmeleri sırasında deriden içeri giren tükrükleri şiddetli kaşıntı yapar.
Bit yumurtaları( Sirkeler ) oksipital bölgedeki ve kulak arkası kısmındaki saçlar üzerinde kolaylıkla görülür.
Sekonder enfeksiyonlardan impetigo, furonkulosis ve servikal lenfadenopati sık görülen komplikasyonlardandır.
Tanı kaşıntının olması saçlarda sirkelerin ve görülmesi ile kolaylıkla konursa da her zaman erişkin biti görmek mümkün olmayabilir .                                                                                                                                               
 
Pedikülosis  Korporis
 
Gövde biti yatak takımları ve giysilerle bulaşır. Bitler elbiselerin ve çamaşırların dikiş yerlerinde bulunurlar ve yumurtalarını da buraya bırakırlar. Kan emmek için vücuda geçerler. Kan emdikleri yerlerde pembe nokta şeklinde kaşıntılı maküller oluşur.
Tanı klinik bulguların yanı sıra bitin veya yumurtaların elbiselerin dikiş yerlerinde görülmesi ile kolaylıkla konur.
 
Pedikülosis  Pubis
 
Kişiden kişiye giysiler yatak takımı veya havlular ile bulaşır. Cinsel ilişki ile bulaşma olasılığı çok yüksektir. Bit kıl follükülüne gömülü olarak hareketsiz durur. Bazen bitler koltuk altları, kaş ve kirpiklere de yerleşir. Bitlerin kan emdikleri yerlerde görülen mercimek büyüklüğündeki mavi maküllere ‘Taches Bleus’adı verilir.
Tanı kıl follükülüne gömülü bitleri görerek konur.Mavi lekeler tanıya yardımcı olur. Muayenede bitleri görmek için el merceği kullanılması faydalı olur .
 
TEDAVİ
Bitlenme tedavisinde hasta ve yakın çevresi tedaviye alınmalıdır.
Tedavide Gamma benzene hexachloride, Benzyl benzoat, Permetrinin losyon veya şampuan formları kullanılır.
Gamma benzene hexachloride ve Benzyl benzoat bitleri öldürür, sirkelere etki etmez. Baş bitlenmesinde seçilen ilacın, şampuan formları ile saçlar yıkanır. Sirkeler tek tek mekanik olarak temizlenir. Gövde bitlenmesinde hasta seçilen  şampuanla banyo yaptıktan sonra elbise ve çamaşırlarını değiştirmelidir.Giysiler kaynatılıp, sıcak ütü ile ütülenmedir.
Kasık bitlenmesinde seçilen ilacın losyon formu ile özellikle pubik ve perianal bölgeye olmak üzere fazla kıllı kişilerde bacak, göğüs ve aksillaya sürülmelidir.İlaç 8-10 saat vücutta bırakılmalıdır. Sürenin sonranın hastaya yıkandıktan sonra dezenfekte edilmiş çamaşır giymesi önerilmelidir.
Gamma benzene hexachloride ve Benzyl benzoat topikal kullanıldığında ilaç deriden absorbe olur. Bu nedenle yeni doğanlarda, küçük çocuklarda ve hamilelerde kullanılmamalıdır. %7-8lik baume de perou pomadı veya permetrin kullanılmalıdır.
Son zamanlarda Ivermectin (Stromectol) tek doz 200 mikro gr/kg tek doz verildiğinde biti eradike ettiği bildirilmektedir.
Yayınlanma: 10.11.2007 | Görüntülenme: 147063
  Yorum Abonelik
  Oyla! 7,7 (2 oy)
  Yorum Yaz
  Yorumlar:
  meryemoz 19.2.2014 19:54:24
  Ayrıca soru üzerine yazmakta fayda var. Emziren anne, hamile, astımlı çocuk, Egzema ve sedefli saç derisinde güvenle kullanılabilen tek ürün Bitrin sprey... biz pedagojik danışmanlık yaptığımız okullarda aileleri bu konuda uyarıyoruz.
  meryemoz 19.2.2014 19:51:31
  Bu kadar telaşe edilecek bir konu değildir aslında ama mahalle baskısı dediğimiz kavram galiba burda da anneleri baskı altına almakta. çok basit ve toksik olmayan ürünler mevcut. En popüleri BİTRİN Sprey...
  Çocuklara bu konuda saatler süren tespit ve tedavi  ile travma yaşatmamalı... ve arkadaşları arasında etiketlenmelerini önlemek bitlenmekten daha önemli  bir durumdur.

  Kokusuz ve renksiz ürünü ssaça uygulayın ve okula gönderin. hem kimse bişey anlamasın hemde 10 dakikada bu sorunu uzaklatışrın. Hızlı çözüm alınca anne olarak paniklemeyeceksiniz. ayrıca bitlenme hem kişinin kendisinden hemde bulaşan olarak yayılmaktadır. evdeki baba ve erkek kardeşler bitlenmenin uzun sürmesine neden olan etkenlerdir. Bit tedavisi sadece tüm ailedekilerin aynı anda uygulamaları sonucu evden uzaklaşır. Tabiki sınıfta da aynı uygulama yapılmalı. Bu durumu öğretmen ile konulmaktan çekinmemelisiniz. Unutmayınız ki Bit temiz indan saçını çok sever. Çünkü teiz saç dibinden kan ile yani parazit olarak beslenir. Geçmişler olsun...
  ipek3127 28.7.2013 04:38:33
  merhaba birkaç gün önce kızımı göz kızarması sebebiyle doktora götürdüm mikrop kapmıstır diyerek bir kaç damla ve krem verdi.kızımın kipriklerinde çapak sandığım şeyleri yıkayarak geciremedim cımbızla almayı denedim bi de ne göreyim basbayagı bit basımdan assagı kaynar sular döküldü kiprikte bit ne duydum ne de gördüm onları cımbızla iyice temizledim saclarına da sıcramıs meger bu kasık bitiymiş ilaç aldım 2 gündür perişan olduk bütün çamasırları kaynatıyorum şimdi elim sürekli kızımın kafasında bir arkadasım kına sürmenin iyi geleceğini söyledi fakat ben cesarfet edemedim bakalım şimdilik bekliyoruz insallah en kısa sürede gecer yoksa kafayı bozacagım.
  mozaik 31.8.2010 02:45:55
  slm bende bu lanet hayvandan uğraşıyorum 2 yıldır ama bir türlü kesin çözüm bulamadım herşeyi denedim üstelikte temizlik konusunda baya da titizimdir ama olmuyor lütfen bana bir fikir verin  tşkler
  yildirim 28.2.2010 02:16:39
  Toksik olmayan bit şampunı kullanmak istedigizde zeytinyağı+defne+badem yagı içeren  sadece eczanelerde bulunan HAİROLİVE şampuanı kullanabilriz.Defne parazitleri olumsuz etkilemektedir.Ayrıca zeytinyagı+defne+badem yaglı şampuanlar kepegi ve saç dökülmesini engellemeye yardımcı olurlar zeytin yagında yüksek oranda fenol bileşikleri bulunması cilt saglıgı açısından olumlu etkiler ortaya çıkarır
  yildirim 28.2.2010 02:14:25
  Toksik olmayan bit şampunı kullanmak istedigizde zeytinyağı+defne+bade yagı içeren  sadece eczanelerde bulunan HAİROLİVE şampuanı kullanabilriz.Defne parazitleri olumsuz etkilemektedir.Ayrıca zeytinyagı+defne+badem yaglı şampuanlar kepegi ve saç dökülmesini engellemeye yardımcı olurlar zeytin yagında yüksek oranda fenol bileşikleri bulunması cilt saglıgı açısından olumlu etkiler ortaya çıkarır
  cingene22 17.2.2010 11:57:46
  merhaba geçen ay kızım için eczaneden Nyda isimli bir ürün aldım, içinde kimyasal olarak zehirli maddeler yokmuş, yeni bir ilaç bu hem Almanya dan ithalmiş, ben kullandım kızıma ve çok memnun kaldık, sizde deneyebilirsiniz.
  krtlfryn 10.2.2010 16:42:54
  emziren annelerde bit tedavisi nasıl olmadır?emzirdiğim için şampuan kullanamıyorum.ltfn cevap verin?
  seda___ 26.6.2009 09:57:57
  bu işe yarar mı bi bilen var mı lütfen sölesin bi zararı olur mu acaba lütfen bi bilen bişi sölesin
  seda___ 26.6.2009 09:55:39
  ya sanırım  yapılışıda şöyleymiş yarım litre suya 1 tatlı kaşığı koyuyomuşsun tarağını ona batırıp batırıp tarıyomuşsun
  seda___ 24.6.2009 19:03:13
  ben tarım ilacı ile saçın bir kez tarandığında bütün bitlerden temizleniceğini duydum doğrumu bilen var mıı
  yonca 2.5.2009 04:00:11
  slm okul açıldığından beri kızımda bit var.çeşitli şampuanlar denedim ama sonuç alamadım.gaz yağı iyi geliyor dediler onu bile yaptım ama çözüm olmadı.kızımın saçları uzun kestirmekte istemiyor.lütfen bir çözüm söyleyin.en iyi ilaç yada şampuan hangisidir.şimdiden teşekkür ederim.
  deryadeniz 29.4.2009 16:56:42
  peki bana önerebilceğiniz ilaç fl varmı
  suphi 28.4.2009 14:40:14
  sevgili benben
  Bit sorunu sıkıntılı bir tedavi süreci grektiren bir hastalık.Ancak iyi ve kapsamlı tedavi gerektirir.Öncelikle bite neden olan veya olabilecek kaynaklardan uzak durmalısınız.Mesela okuldan, işyerinden, veya evinizden, bahçenizden, hayvan barınaklarından vs. kaynaklanıyor olabilir.Öncelikle buralardan uzak durmalısınız.Veya iyi bir temizlik yapmalısınız.İkincisi kendinizi ve ailenizdeki tüm bireyleri tedavi etmelisiniz.Yani aynı ailede bir kişide bit sorunu varsa o ailenin tüm bireyleri bit tedavisi almalı ve evde de ciddi bir temizlik yapılmalı.Temizlikten kasıt evinizin pis olduğu değil, bit bulaşmış olabileceği için.Ayrıca bit zararlısı yumurtalarını etrafa bırakabileceği için en geç bir hafta sonra bunu tekrarlamalısınız.Çünkü önceki tedavi yapılırken yumurtada olan yavrular ölmemiştir ve yeniden çoğalacaklar.Tüm bu sebeplerle tedavide sıkıntı duyuyorsanız size en yakın cildiye uzmanına veya infeksiyon hastalıkları uzmanına danışmanızı öneririm.
  deryadeniz; saçın diplerinde bit yumurtaları kalmış olabilir.Tekrar tedavi alırsan geçer.Biti insan kendi üretmez.Mutlaka dışardan geliyordur.
  Herşeyin başı temizlik.Çocuklarınıza okuldan bulaşmışsa o okul müdürlüğüyle irtibata geçip utanmadan konuyu anlatın.İl sağlık müdürlüğü o okulda veya ailelerinde tarama yapar ve tedavi ederler.
  benben; cevap geciktiği için özür.Ama sen 3 dakikada neden cevap vermiyonuz demişsin yav.:))
  benben 28.4.2009 10:55:05
  ya okadar kişi sizden yardım istiyo neden bi cvp yazmıyosunuz cvp yazmıycaktınız madem siteyi neden kurdunuz ne haltınıza yarıyo insanları boşyere oyalıyosunuz
  benben 28.4.2009 10:52:01
  benim saçımda bitlenme olmuştu kwell şampuan kullandım geçti sanmıştım ama daha sonra çok fazla bit oluştu kardeşlerime de geçti napmam gerektiğini acilen söylermisiniz
  deryadeniz 25.4.2009 20:10:01
  benim saçımda önceden bit vardı kestirdim temizlettm geçti ama saçım uzayınca tekrar oldu. bnm saçımdan mı kaynaklanıo. cvp verirseniz sevinirim
  ilke 19.2.2009 20:17:28
  mrhb bu gerçekten çok kötü bir sorun kişinin hayatını alt üst ediyor aynı sorundan muzabiriz kızım okula gidiyor vede ordan bulaşıyor :( herşeyi denedim çözüm yok araştırdığıma göre içinde permetrin maddesi olanlar iyi geliyormuş vede şuan(kwellada shampoo) diye bi ürün kullandım ben bundan memnun kaldım sizede tavsiye ederim şimdiye kadar kullandığım tüm ürünlerde  bitlerin geçici felç olduğunu biliyordum ama bu üründe felç edip öldürdüğünü gözümle gördüm denemenizi tavsiye ederim
  suphi 10.2.2009 01:52:27
  arkadaşlar, kaynağı kurutmadıkça bundan kurtulamazsınız.Bit tedavisi ailecek yapılan bir tedavidir.Tüm ailede ve evde ve hatta varsa komşularda temizlik ve tedavi yapılmalı.Okuldan vs sürekli bulaş oluyor olabilir.biryerlerde eksik bir şey var.iyi düşünün.mutlaka bir doktora danışın.gerekirsa bir cildiye uzmanına gidin.
  delii 6.2.2009 18:09:36
  ben delirmek üzereyim artık bıktım çok sıkıldım... uzun zamandır aynı şeyle cebelleşiyorum bende çevrem tarafından çok baskı altındayım benim vücudumun ürettiğini söylüyorlar bi çözüm üretirmisiniz lütfen bilen varsa bişeyler yazsınlar
  teşekkürler...
  ece 20.12.2008 17:29:15
  bende aynı sorunu yasıyorum ama bende sirkeler var cok beyaz beyaz gorunuyo saclarımı ıstedgm gibi yapamıyorm cagresi yok mu???
  papatya 6.11.2008 14:13:17
  yaklaşık 3 senedir okul dönemlerinde 10 yaşında kız çocuğumun bit ve sirke sorunundan kurtulamadım sirkeleri sürekli temizliyorum 6 adet anti bit bitirdim kil yaptım zeytinyağı sürdüm saçı kestirdim hiçbiri fayda etmedi okul kapalı olunca yok oluyor açılınca tekrar başlıyor sorunumuz ne yapabilirim lütfen yardımcı olun (gaz yağı önerdiler çocuk için zararlı olumu yada başka çözüm möneriniz varmı)
  drbilgin 19.10.2008 00:31:02
  arkadaşlar mutlaka en yakınınızdaki bir doktora gidip tedavi olun.deterjan filan fayda etmez.Cildiye uzmanını tavsiye ederim.Sirke için de aynı.Korkacak birşey değil.tedavisi var.ancak ailenizle birlikte geniş bir tedavi olmalısınız.
  su9624 18.10.2008 15:26:00
  Merhaba, öncelikle bilgileriniz için teşekkürler.
  Ben biti okuldan kaptım.Bitin ne olduğunu bilmiyoduk ve biz sampuan yapınca böceklenme dedik.Sonra internette araltırdım ve çok korktum. Üzerime çok baksı yapılıyor. 1 ay oldu ama tam geçti diyorum yine kaşınıyorum ve yine bitler çıkıyor.Annemde, babamda ve abimde yok. Çok sıkıldım artık. Ya hayatım boyunca çekmek zorunda kalırsam? Saçımı kazıtmayı düşünüyorum. Ne olur bir çözüm getirin. Bitlerden ve sirkelerden kurtulamayacak mıyım?
  dramca 9.10.2008 13:27:58
  İyi günler,  

  "Ivermectin (Stromectol) tek doz 200 mikro gr/kg tek doz"

  cümlesini biraz açabilirmiyiz.

  Bildiğim kadarıyla İvermectin ülkemizde sadece veteriner ilaçlarında var ve parenteral kullanılıyor ve kullanıldığı hayvanın et ve sütünün 1 ay kullanılmaması öneriliyor. Yani bu ilacın veterinerde arınma süresi 28 gün. Bu sürede hayvanlarda hiç parazit kalmıyor gibi, lakin insanda nasıl kullanılıyor.

  Saygılarımla.
  suheda 23.9.2008 18:30:05
  selam benım sorum ben yaklasık 2senedır bıtle mucadele edıyorum sacımı sampuanlı degıl bulasık deterjanıyla yıkadım bırmuddet ve bu yok ettı sonra tekrar aynı seylerı yasadım suan neyaparsam yapım hergecen gun dahada cok artmaktaa lutfen bana bı yontem yazarmısın?sımdıden tesekkur ederım....
  Etiket Ekle
  Etiket:

  Kullanıcı:
  Parola:
  Yeni Üyelik Parola Hatırlat

  Ana Sayfa | Hakkımızda | İletişim | Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası  radyo dinle aşı takvimi podcast tips blog video blog kongre online dinle peaceful videos music videos blog klip şarkı sözü lyrics videos ilahi ezgi dinle