Uyuz Tedavisi
SKABİES (uyuz)
 
“Sarkoptes skabie hominis” tarafından oluşturulan bir deri hastalığıdır.
Skabies, akkiz bir hastalık olup her yaş ve cinste görülür. İnsandan insana yakın ilişki ve temizlik koşullarına dikkat etmemekle çoğu kez aynı yatakta yatmakla ve cinsel yakınlıkla geçer. Elbiselerden, yatak çarşaflarından veya havlulardan da geçebilir.
İnkubasyon periyodu bir aydan daha kısadır, bazen iki aya kadar da uzayabilir. Şiddetli kaşıntı organizmaya karşı sonradan gelişmiş hassasiyete bağlıdır ve primer enfestasyondan 3-4 hafta sonra belirir.
 
Skabies’te hasta yatağa yattıktan sonra ortaya çıkan kaşıntı tipiktir. Erken devrelerinde sadece tünellerin bulunduğu yerlerde kaşıntı olur ve sonra kaşıntı generalize hale geçebilir.
 
Çok sayıda düz veya S şeklinde üzerinde noktalar olan 5-20 mm uzunluğunda, sonunda vezikül bulunan yolların görülmesi karakteristiktir. Parazit bu yolun sonundaki vezikül içinde bulunur.
 
Uyuz lezyonları en sık el parmak aralarında, el bileklerinde, dirsek iç yüzünde, dirsek üzerinde, meme başları etrafında, göbek çevresinde, karın alt kısımlarında, genital bölgede, kalçalarda yerleşir.
 
Erkeklerde glans peniste görülmesi karakteristiktir. Yeni doğanlarda ve çocuklarda lezyonlar ekseriya avuç içleri ,ayak tabanları, baş ve boyunda yerleşir.
 
Skabies tanısı, tünel ve papülden elde edilen materyalde organizmanın, yumurtaların veya oval koyu kahve renkli fekal materyalin görülmesi ile konur.
 
TEDAVİ
 
Banyodan sonra, Gama benzene hexachloride ( Kweel ) veya Permetrin (Nix )’nin losyon formları bütün vücuda sürülür. İlaç 12-24 saat vücutta tutulur. Elbiseler yıkanır veya kuru temizleme uygulanır. Tedaviden sonra yeniden Skabies’ e yakalanma 24 saat sonra olabilir. 1 hafta sonra eğer bariz tedavi başarısızlığı varsa 2’nci tedavi uygulanır.
Son zamanlarda İvermectin (Stremectol ) tek doz 200/mikro gr/kg kullanılmasından iyi sonuç alındığı bildirilmektedir.
Yayınlanma: 10.11.2007 | Görüntülenme: 27055
  Yorum Abonelik
  Oyla!
  Etiket Ekle
  Etiket:

  Kullanıcı:
  Parola:
  Yeni Üyelik Parola Hatırlat

  Ana Sayfa | Hakkımızda | İletişim | Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası  radyo dinle aşı takvimi podcast tips blog video blog kongre online dinle peaceful videos music videos blog klip şarkı sözü lyrics videos ilahi ezgi dinle