İZMİR DİĞER İLLERE ÖRNEK OLACAK
İZMİR DİĞER İLLERE ÖRNEK OLACAK

İzmir İl Sağlık Müdürü Opr.Dr. Mehmet Özkan, "Aile Hekimliği" uygulamasının ilk 6 aylık sonuçlarını değerlendirdi.

Hayatta değişmeyen tek şeyin değişim ve gelişim olduğuna dikkat çeken İzmir İl Sağlık Müdürü Mehmet Özkan, Aile Hekimliği sistemine geçiş yapmanın yeniliği yakalama adına atılmış önemli bir adım olduğunu söyledi. Sağlık sektörünün de dünyadaki gelişim ve değişimi takip etme zorunluluğu olduğunu belirten Özkan, insanların artık aile hekimliği sisteminin huzurunu yaşadığını ifade ederek şöyle konuştu: "Sağlıkta kayıt sistemi çok önemli bir husustur. Bizim hiçbir zaman böyle bir sistemimiz olmadı. Aile hekimliği sayesinde herkesin sağlıkla ilgili konularda kaydı tutularak Türkiye ilk defa sağlık kayıt sistemine sahip olmuş olacak."

1. basamak sağlık hizmetleri için sağlık görevlisi sıkıntısı yaşandığına değinen Opr.Dr. Mehmet Özkan, 1. basamak sağlık hizmetlerini hekimler arasında prestijli hale getirme zorunluluğu doğduğunu ifade etti. 1. basamakta çalışan hekimlerin çeşitli nedenlerle sistemden ayrıldığına işaret eden Özkan, sadece aile hekimliği sistemiyle bunun önüne geçilebileceğini savunarak sözlerine şöyle devam etti: "Sağlık ocağı sistemi devam ederse çalıştıracak pratisyen hekim bulamayacağız. Pratisyen hekimliği cazip hale getirme zorunluluğumuz var. Bu da ancak aile hekimliğiyle başarılabilir."

Aile hekimliğine yönelik yaptıkları araştırmalardan elde ettikleri sonuçları açıklayan Özkan, bu verilere göre vatandaşların aile hekimliği sisteminden memnun olduğunu gördüklerini belirterek, "Sağlık ocaklarının kapatılmadığı yerlerde bile aile hekimlerine başvuranların sayısı, sağlık ocaklarına olandan daha fazla. Artık vatandaş kendi seçtiği hekime gidiyor" dedi.

AŞI HİZMETİ ŞİMDİ DAHA İYİ

Aile hekimliği sistemine geçişle birlikte "aşılama hizmeti sekteye uğradı" gibi söylemlerde bulunanlar olduğunu belirten Özkan, bunun yanılgıdan ibaret olduğunu savunarak, "Aşı değerlerimiz sağlık ocaklarında da iyiydi ama şimdi ondan da iyi. İyinin iyisi her zaman bulunur ve iyinin iyisi artık bulundu" dedi. Küçük sıkıntılar yaşandığını belirten Özkan, her yeni sistemde böyle sıkıntılar yaşanabileceğini ifade ederek sistemin her şeye rağmen iyi bir şekilde yürütüldüğünü söyledi. Sevk zinciri konusunda

da açıklamalarda bulunan Özkan, bunu sağlamaya çalıştıklarını fakat otomasyon sıkıntısı yaşandığını, bu nedenle kesin bir tarih veremediğini anlattı.

HASTANELERE SEVK AZALDI

Özkan, Aile hekimliği uygulamasına geçildiği günden bu yana hastanelere sevkin azaldığını belirterek, "Bizim halkımızda küçücük bir rahatsızlıkları olsa da hemen hastaneye gitme alışkanlığı var. Bizim bunları ayrıştırmamız gerekiyor. Biz istiyoruz ki insanlar elene elene gitsin. Aile hekimliği uygulamaya girdiğinden bu yana bu oran tersine döndü" diye konuştu.

İZMİR DİĞER İLLERE ÖRNEK OLACAK

Aile hekimliğinin uygulandığı yerler içinde büyükşehir olarak sadece İzmir'in olduğuna değinen Özkan, bunun nedeninin İzmir'in diğer illere örnek olabilecek potansiyele sahip olmasından kaynaklandığını belirtti. Yılbaşı itibariyle İzmir'den sonra Adana, Bursa, Manisa gibi büyük illerin de alie hekimliğine geçeceğini belirten Özkan, yeni 35 ilin daha belirlendiğini söyledi. İzmir'de 15 boş aile hekimliği pozisyonu olduğunu belirten Özkan, aile hekimliği için 161 başvuru yapıldığını, 4 Aralık tarihi

itibariyle görevlendirmenin yapılacağını bildirdi. Aile hekimliği yapan hekimlerin sistemden memnun olduklarını belirten Özkan, 15 pozisyonun boşalmasının nedeninin hastalık, ihtisas kazanma gibi zorunlu sebepler olduğuna dikkat çekti. Uygun şartlar sağlandığı takdirde hekimlerin aile hekimliği hizmeti sunacakları muayenehaneleri istedikleri şekilde düzenleyebilmelerine onay verdiklerini belirten Özkan, bu muayenehanelerde hekimlerin sadece sağlık hizmetleriyle ilgilenebilmesi için sekreterya

görevlendirmesi yapılması gerektiğini anlattı. İzmir'in EXPO adaylığına da değinen İl Sağlık Müdürü Mehmet Özkan, İzmir'in kazanmasını dilediklerini belirterek, "Umarım ipi göğüsleyen taraf biz oluruz. İzmir'i bir dünya kenti haline getirecek bir proje. EXPO'yu İzmir alırsa bundan en karlı çıkacak sektör de tabiiki sağlık sektörü olacak" dedi.  İHA

Yayınlanma: 27.11.2007 | Görüntülenme: 9455
  Yorum Abonelik
  Oyla!
  Yorum Yaz
  Yorumlar:
  kirmitli024 28.1.2008 00:31:08
  Şimdi bir senaryo yazdım siz değerli arkadaşlarımla paylaşmak istiyorum.
  1-SABAH MESAİ 08:00=ASM açılacak,aşılar kontrol edilecek,çay suyu konacak eğer tüp varsa...
  2-SAAT 09:00=
  POLİKLİNİK İÇİN HASTALAR kuyruk olacak asgari 14&20 kişi arası..hemşire çay demini aldımı?sıraya geçin arkadaşım,tamam dayı tansiyonun normal!!alo müdür beyi bağlayın..telefona bakacak kimse yokmu?

  3-SAAT 13:00=
  yemek nasıldı?nerde kaldı bu kebapcı?ya bu köyde tost yapanda yok.adam acundan ölür burada.

  4-SAAT  15:00=
  Hocam aşı vardı filan köyde gideyim yapayım.sende şu masanın tozlarını al elindemi kalır.Anlaştık ya ben dışarıyı süpürecem sen içeriyi...
  5-SAAT 17:00
  ŞŞŞT EBE HANIM KİMSEYE GÖRÜNMEDEN KAÇSAK ARTIK..SABAH OLA HAYIROLA..

  yukardaki benzetmelerin gerçek TÜRKİYE ile yakından alakası yoktur.hepsi hayal ürünüdür.yarası olan gocunur..
  efeeren 13.12.2007 17:41:49
  İzmir deki dava Türkiye'nin her yarafında aile hekimliği ile birlikte rantı engellenen bazı çevrelerin neresinden tutturabiliriz davasıdır. Adalet bundan öncekilerde olduğu gibi bunda da yerini bulacaktır. Aile hekimliği yıllardır dava kaybetmemiştir.
  Aile hekimliğine geçen illerde sevk zorunluluğu olmadığı halde vatandaş özlemini duyduğu sağlık hizmetine kavuştuğundan, hastanelere başvuru aile hekimğliğine geçmeyen diğer illere oranla daha düşük artışlar göstermiştir.Sevk azalmasından kasıt budur.
  doktor112 4.12.2007 08:56:27
  sevk lerin azalmasından bahsedilmete ancak alınan karardada aile hekimine ugrama zorunlulugunu kaldırmıştı bakanlık.bu tezata yanıt verebilirmisiniz.ayrıca izmirde davada sonuçlandı aksaklık neydide dava açıldı ve uygulama sona erdirildi.
  Etiket Ekle
  Etiket:

  Kullanıcı:
  Parola:
  Yeni Üyelik Parola Hatırlat

  Ana Sayfa | Hakkımızda | İletişim | Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası  radyo dinle aşı takvimi podcast tips blog video blog kongre online dinle peaceful videos music videos blog klip şarkı sözü lyrics videos ilahi ezgi dinle