Isparta'da Aile Hekimleri Birinci Yıl Dönümünü Kutladı
Isparta'da Aile Hekimleri Birinci Yıl Dönümünü Kutladı

Isparta'da, aile hekimliği uygulamasının birinci yıl dönümü kutlandı. Pilot bölge seçilen ilde, bir yıl öncesine göre aşılama, bebek takipleri ve tedavi oranlarında artış yaşandığı bildirildi.

Uygulamanın birinci yıl dönümü nedeniyle düzenlenen etkinlikte aile hekimliğinin dünü, bugünü ve yarını ele alındı. Aile hekimleri de sıkıntı ve isteklerini de dile getirdi. Sağlık Müdürü Dr. Süleyman Önal, teşhis, tedavi ve hasta takibinde bir yıl öncesine kadar bir takım artışlar yaşandığını söyledi. Önal, difteri, tetanos, suçiçeği, hepatit, kızamık gibi hastalıklara karşı yapılan aşılama miktarının bir yıl öncesine göre yüzde 7, yeni doğan bebek ve gebelik takip oranında da yüzde 15'lik bir artış kaydedildiğini bildirdi. Önal, en ücra köylerde ki hastaların ayağına kadar giden doktorlar sayesinde 107 bin kişinin sağlık taramasından geçirildiğini, hormon, şeker, tam kan, gibi birçok tahlilinde yapılabildiğini aktardı. Önal, 19'u il merkezide, 29 tanesi de ilçelerde olmak üzere toplam 48 aile sağlığı merkezi bulunduğunu belirterek, "Arkadaşlar gece gündüz çalışıyor. Yapılan hizmet halkın sağlığını korumak içindir. Bugün düğünümüzde sadece güzellikleri konuşalım. Sıkıntılar vardır, bunları elbette aşılır. Yeter ki bir aile olduğumuzu unutmayalım" dedi.

Vali Yardımcısı Tayyar Şaşmaz da yaptığı konuşmada, Isparta'da verilen sağlık hizmetlerinin Türkiye' ye örnek olmasının son derece önemli olduğunu vurguladı. Şaşmaz, Isparta'da ki sağlık camiasının bir yıl içinde gösterdiği performansın meyvelerini topladıklarını ifade eden Şaşmaz, birçok alanda olumlu sonuçlar alındığını kaydetti. Ailelerin, hekimleri artık aileden birisi görmeye başladığını ifade eden Şaşmaz, ihtiyaç duyduklarında yanlarında görmek istediklerini belirtti. (Cihan Haber Ajansı)

Yayınlanma: 2.2.2008 | Görüntülenme: 5097
  Yorum Abonelik
  Oyla!
  Etiket Ekle
  Etiket:

  Kullanıcı:
  Parola:
  Yeni Üyelik Parola Hatırlat

  Ana Sayfa | Hakkımızda | İletişim | Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası  radyo dinle aşı takvimi podcast tips blog video blog kongre online dinle peaceful videos music videos blog klip şarkı sözü lyrics videos ilahi ezgi dinle