Aile hekimliğinden Menmun Olmayan Yok!
Aile hekimliğinden Menmun Olmayan Yok!

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Koray Arberk, Türkiye genelinde birinci basamak sağlık kuruluşlarına başvurma oranı yüzde 40 iken, aile hekimliğinde bu oranın yüzde 60'lara çıktığını söyledi.
Arberk, Eylül 2005'te Düzce'de başlayan aile hekimliği uygulmasının 2008 yılı sonu itibarıyla 59 kente yayılacağını belirtti. 2009 yılında Türkiye'nin tamamının aile hekimliğine geçmiş olacağını vurgulayan Arberk şöyle devam etti:
"Türkiye'de şu anda nüfusun yaklaşık yüzde 25'ine aile hekimliği hizmeti veriliyor. Bu tür uygulamaları, uygulama sonuçlarını gördükten sonra yaygınlaştırmak gerekiyor. Sonuçta, vatandaş ve sağlık çalışanlarının memnuniyeti bizim için önemli. Yaptığımız tüm anketlerde aile hekimliğine geçildikten sonra bu memnuniyetin arttığını tespit ettik."
Arberk, aile hekimliğinin olduğu illerde yaşanan gelişmeleriyse şöyle sıraladı: "Bulaşıcı hastalıkların görülme sıklığı azaldı, bebek, gebe ve doğumsal takipler daha iyi yapıldı."

'Vatandaşlar sahiplendi'
Ayberk, uygulamanın maliyet açısından bakıldığında da etkin ve sürdürülebilir olduğunu belirterek şunları söyledi: "Gerek bire bir görüşmelerde gerekse yerel anlamdaki çalışmalarda, uygulamayı vatandaşlarımızın sahiplendiğini görüyoruz. Bu doğru yolda olduğumuzu gösteriyor."Radikal

 

Yayınlanma: 2.2.2008 | Görüntülenme: 5598
  Yorum Abonelik
  Oyla!
  Yorum Yaz
  Yorumlar:
  kaput 19.4.2008 07:37:06
  Bunların hepsi palavra.Doktor ve yanında çalışan sağlık elemanlarına ödemelerde "devlet",önceki sisteme göre zarar etmektedir.Eğer inanmıyorsanız gidin muhasebe müdürüne sorun .Saygılar.
  rivotril75 3.2.2008 01:46:06
  Cari gider ücretleri aile hekimlerine peşinen verilmemeli.Harcama yapan aile hekimi harcamalarını ispat ettikçe ve il sağlık müdürlüğü uygun görürse verilmeli.Aile hekimlerimiz bu gider ücretlerini yerinde kullanma kültürü edinemediler ve edinemeyeceklerdir.Devlet kimseye karşılıksız para vermemeli.
  efeeren 2.2.2008 21:46:59
  Aile hekimliği konusunda bilimsel anlamda hangi maliyet çalışmasının yapıldığını merak ediyorum. Masa başında maliyet etkin demek kolay. Bu gün Sağlık Bakanlığına ayrılan pay kadar aile hekimliğine pay gerekiyorsa diğer hizmetler nasıl karşılanacak. Şu düşecek, bu düşecek gibi müneccim sözleyimi ile ülke ekonomisine yön verilmez. Aile hekimliği ülke adına bir şanstır, ancak planlama yapılırken her alanda bilimsel çalışmak gerekir. Aile hekimliğinde maliyeti artıran ne ise o tarafa ağırlık verilmelidir. Merak ediyorum Sağlık Bakanlığında aile hekimliği dairesinde bir maliyeci var mı? Yoksa bu projeye verilen kıymet budur işte.... Hani insanın aklına bu işin yürümeyeceğini gösterelim ve eski düzenimize geri dönelim mi isteniyor acaba diyede gelmiyor değil....
  Etiket Ekle
  Etiket:

  Kullanıcı:
  Parola:
  Yeni Üyelik Parola Hatırlat

  Ana Sayfa | Hakkımızda | İletişim | Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası  radyo dinle aşı takvimi podcast tips blog video blog kongre online dinle peaceful videos music videos blog klip şarkı sözü lyrics videos ilahi ezgi dinle