Denizli'de 2 Aile Hekimi İşsiz Kaldı
Denizli’de sözleşmesi feshedilen 2 aile hekimi işsiz kaldı, sözleşmesi yenilenmeyen 5 aile hekimi toplum sağlığı merkezinde görevlendirildi


Aile hekimliği pilot uygulamasında birinci yılını dolduran Denizli’de 2 aile hekiminin sözleşmesi feshedildi, 5’inin sözleşmesi yenilenmedi. Denizli Sağlık Müdürü Dr. Erdoğan Taş, performanslarından memnun olmadıkları için önce bu hekimlere yazılı ihtar yapıldığını, en son olarak da sözleşmelerinin yenilenmediğini kaydetti. Türk Tabipleri Birliği (TTB) ise yaptığı açıklamada, sözleşmelerin keyfi olarak yenilenmediğini, hekimlerin iş güvencesinin kalmadığını bildirdi.

Denizli Sağlık Müdürü Dr. Erdoğan Taş, söz konusu hekimlerden birinin yönetmeliğe aykırı şekilde gelir getirici ikinci bir işte çalıştığının tespit edildiğini söyledi. Bu hekim ile birlikte iki aile hekiminin sözleşmesinin feshedildiğini anlatan Taş, diğer hekimlerin çalışmalarından memnun olmadıklarını, vatandaştan çok sayıda şikayet aldıklarını ifade etti. Taş, sözleşmesi yenilenmeyen 5 hekimin toplum sağlığı merkezlerinde görevlendirildiğini dile getirdi.

Vatandaşın bu hekimler yüzünden sağlık hizmetlerine ulaşmada sıkıntı yaşadığını anlatan Taş, “Uygulama Yönetmeliği’nde belirtilen işlerin yapılmadığını tespit ettik. Bu hekimlerin mobil hizmet vermediğini, aşı takibi-köy gezisi yapmadığını belirledik. Yönetmelik’e göre aşılama oranı yüzde 80’in altındaysa sözleşme feshediliyor” dedi.

Dr. Erdoğan Taş, aile hekimlerinden, gelen hastalarla ilgilenmelerini beklediklerini belirterek, “Denizli’deki 254 aile hekimine bir şey olmamış da bu 7 hekimin sözleşmesi niye yenilenmemiş? Keyfi bir uygulama yok. Haksızlığa uğradıklarını düşünüyorlarsa hukuk yollarına başvurabilirler” diye konuştu.

Denizli’de aile hekimliğini sağlam temeller üzerine oturtmaya çalıştıklarını vurgulayan Taş, boş kalan 7 aile hekimliği pozisyonu için 57 başvuru yapıldığını söyledi.

“Elle tutulur gerekçe yok”
Konuyla ilgili olarak TTB’den yapılan yazılı açıklamada ise, 7 aile hekiminin sözleşmesinin elle tutulur bir gerekçe sunulmaksızın feshedildiği dile getirildi. Açıklamada, aile hekimlerinden 5'inin toplum sağlığı merkezlerinde görevlendirildiğini ancak, sözleşme öncesi Pamukkale Üniversitesi Fizyoloji Anabilim Dalından istifa eden bir hekim ile aile hekimliği öncesi de sözleşmeli olan bir hekim işsiz kaldığı bildirildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Aile hekimliği sisteminde hekimler toplum sağlığı merkezinde düşük ücretle, sürekli geçici görevlendirmeye tabi tutularak veya aile hekimi oldukları takdirde yüksek ücretle, ancak sözleşmeli olarak çalışmaktadırlar. Bu güne dek genellikle toplum sağlığı merkezlerinde görev yapan hekimlerin içerisinde bulundukları zorluklar kamuoyuna yansımakta idi. Ancak aile hekimliği pilot uygulamanın başlamasının üzerinden bir süre geçmesi ile birlikte aile hekimi olan hekimlerinde sıkıntıları su yüzüne çıkmaya başladı. Aşırı iş yükü, zamanında ödenmeyen ücretler, yerel idarecilerin otoriter tutumları (sözleşme imzalamama tehditleri, sözleşmeleri geciktirme vb.), gelecek kaygısı bunlardan bazıları.”

Açıklamada, TTB’nin hekimlerin özlük haklarını koruma yönünde kararlı olduğu belirtilerek, bu hekimlere her tür hukuki, örgütsel desteğin sağlanacağı ifade edildi.
medimagazin
 
Yayınlanma: 2.2.2008 | Görüntülenme: 11443
  Yorum Abonelik
  Oyla! 9,7 (2 oy)
  Yorum Yaz
  Yorumlar:
  mualifbey 7.3.2008 00:43:20
  Sevgili TTB,yıllardır ölüm orucunda olan bizleri savunacağınıza,adınızı başkalarının avukatlığında duyduk.Ki onları savunanlar hep vardı zaten,sizlere bizim ihtiyacımız vardı.Uzmanlar(prof vb...)yıllardır,parasız bizim bile yakınlarımıza bakarken,3 kuruşa bizler çalıştık ve sizin araçlarınızı,villalarınızı seyrettık.Sadaka istemedik,önderlik,bir el istedik.Ama keyfiniz rahattı.En basit hastalıkları muayenehanede,kuyruklarsa hep işinize geldi,tedavi ettiniz.Ne bize acıdınız ne de insanlara.Ama ,benim memurum işini bilir dendi ve size hep göz yumuldu.Bizdik oysa dağda,jırda,bayırda ama onlar gibi değil,halkımıza hizmetteydik.Şimdimi ne oldu;rantınız bitiyor artık,aile hekimi olduk ve kesiyoruz usuldan usuldan sömürünün yolunu.Sömürüyü sadece yönetenler yapmaz değil mi,sizin gibi elit geçinenler de yapar oysa...Sömürdünüz,kullandınız ayak işlerinde size göre bizi...Ama benim hastalarım,fakir halkım,gitmiyor artık ufak tefek şeyler için hastanelere.Bilgisine inandıklarıma gidiyor artık,yani onların cahilliklerini yada veznedarın fişini kullanamıyorsunuz,ben seçiyorum gideceği uzmanı...işinize gelmiyor değil mi???Karşı çık tabiii TTB,senin muayenehanen kapanmasın,boğazı şişeni baksın KBB,ufak bir yüksek tansiyon git kardiyoloji...Ama 7 sene acilde çalıştım it gibi,ben..O zaman nerdeydiniz...NEYSE SÖZÜ UZATMAYALIM TTB,İSMİNİZ PARTİ İSMİ GİBİ AMA BİZİ,TABİPLERİ,İŞİ HAKKIYLA YAPANLARI BÖLEMEZSİNİZ...TÜM EMEKÇİLERE VE İNSAN SEVDALILARA SELAM SAYGILAR....
  drx1 29.2.2008 02:30:29
  21 senelik hekimim tabibler odasının hiçbir konuda yapıcı çözümler getirip hekimlerin problemlerini çözme noktasında herhangi bir girişimlerinin olduğunu görmedim.sadece siyaset.sadece siyaset
  doktor112 18.2.2008 19:13:21
  TTB yaptığınız açıklama gayet standart ve yıllardır olduğu gibi hala vurdum duymaz bir açıklamadır.sizlerin yüzünden yıllarca bu birlik sadece uzman hekim birliği gibi çalıştı ve onların muayenehanesi için hizmet etti.asli görevi olan hekim'in özlük-sosyal-maaş gibi hakları yeterince savunulmadı.pratisyen hekimler hiçbir zaman akla gelmedi ve bunun sonucu olarakta düşük ücrette kaldı.şimdi bakanlığın sunduğu bu aile hekimliği ile ücret artışı olunca sorgusuz tüm geçim sıkıntısı çeken tüm hekimler kabul etti.şimdi çıkmışınız haklarınızı hertürlü savunacagız ne savunması bunun için çokkkkk geç kalmadınızmı?siyasi görüşünüzü ön planda tutup yıllardır hekimlerle hükümetleri hep düşman etmedinizmi?onun için ben derimki TTB lağvedilmeli ve pratisyen birliği adıyla yeni bir örgütlenmeye gidilmelidir.yıllarca unutulduk sömürüldük artık yeter denmeli ki bu olaydada oldugu gibi keyfi uygulamalardan vazgeçilmeli-geçittirlmeliyiz.tüm pratisyen arkadaşlara başarılar diliyorum.TTB liğinide kınıyorum.
  Etiket Ekle
  Etiket:

  Kullanıcı:
  Parola:
  Yeni Üyelik Parola Hatırlat

  Ana Sayfa | Hakkımızda | İletişim | Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası  radyo dinle aşı takvimi podcast tips blog video blog kongre online dinle peaceful videos music videos blog klip şarkı sözü lyrics videos ilahi ezgi dinle