Bayburt Aile Hekimliğinde 1 Ayını Doldurdu
Bayburt Aile Hekimliğinde 1 Ayını Doldurdu

Bayburtun aile hekimliğine başlangıcı nedeniyle  yapılan programda Bayburt Valisi, İl Sağlık Müdürü ve diğer yetkililer katılmıştı. İl sağlık Müdürlüğünde yapılan açılışa Bayburt Valisi Kerem Al,  Belediye Başkanı Bekir Çetin, İl Jandarma Komutanı Alb. Bülent ÇAKAR, Vali Yardımcıları Erkan Karahan ve Polat Kara, İl Genel Meclis Başkan ve Üyeleri, daire amirleri ve sağlık müdürlüğü çalışanları katıldı.
             Aile hekimliği hakkında bilgi veren İl sağlık Müdürü K.Kadri Karaoğlu konuyla ilgili yaptığı açıklamada ;" Kişiye yönelik koruyucu sağlık hizmetleri ile birinci basamak teşhis, tedavi ve rehabilite edici sağlık hizmetlerini Yaş, cinsiyet ve hastalık ayırımı yapmaksızın her kişiye kapsamlı ve devamlı olarak belli bir mekânda,, Gerektiğinde gezici sağlık hizmeti veren tam gün esasına göre sözleşmeli çalışan Aile hekimliği uzmanı veya Sağlık Bakanlığı'nın öngördüğü eğitimleri alan uzman tabip veya tabiptir.İlimizde uygulamaya başlanacak olan Aile Hekimliği uygulamasının başlatılması için düzenlediğimiz bu törende sizleri aramızda görmekten duyduğumuz kıvancı belirterek hoş geldiniz diyor sevgi ve saygılarımı sunuyorum.
            
             Toplumlar sürekli olarak sosyal ve ekonomik kalkınma için çalışmaktadır. Kalkınmanın esas amacı da insan sağlığının geliştirilmesi ve iyilik halinin sürekli kılınabilmesi yoluyla toplumun sağlık düzeyinin yükseltilmesidir.
            
             Bu anlayışla hareket eden Bakanlığımız" Sağlıkta Dönüşüm Programı" çerçevesinde hepimizin yakından müşahede ettiği bir dizi çalışmalar yapmış ve bu çalışmalar halen devam etmektedir. Bu programların en önemli adımlarından biri de Aile Hekimliği uygulamasıdır. İlk olarak 2005 yılında Düzce İlinde uygulamaya başlatılan Aile Hekimliği 2996 yılında 10 il( Adıyaman, Bolu, Denizli, Edirne, Elazığ, Eskişehir, Gümüşhane, Isparta, İzmir ve Samsun) uygulamaya başlatılmıştır.  2007 yılı içerisinde; İlimizin de içerisinde bulunduğu 11 ilde pilot uygulama olarak başlatılmış ve pilot uygulama sonrası bugünkü açılışla İlimizde daimi uygulamaya geçmiş bulunmaktayız.
            
             Bir Tıp disiplini olan Aile Hekimliğinden esas kastedilen bireylerin ve aile fertlerinin ikametlerinin yakınlarında ya da en kolay şekilde ulaşabileceği bir yerde sağlık hizmeti alabilecekleri hekimlik uygulamasıdır. Süreklilik arz eden Aile Hekimliği  entegre ve koordine ekip hizmeti veren sağlık kaynakları etkili ve verimli kullanımını sağlayan bireyi bütüncül  değerlendiren ( Biyopsikososyal)  temel özelliklere sahiptir. Aile Hekimliği ile birlikte sağlık birimlerindeki kaynaklar tarih olacak, maliyet düşecek daha sağlıklı kayıt ve veri sistemi oluşacaktır.
            
             Bakanlığımızın talimatları ile yaklaşık 1 yıldır sürdürdüğümüz çalışmalar neticesinde Sağlık Ocağı Bölgeleri baz alınarak İlimiz tekrar değerlendirilmiş halkımızın mevcut sağlık ocaklarını kullanma alışkanlıkları, karayolları ve toplu taşıma güzergahları göz önüne alınarak 19' u merkezde  2 si Aydıntepe, 3 ü Demirözü İlçesinde olmak üzere toplam 24 Aile Hekimliği sorumluluk bölgesi tespit edilmiş gezici sağlık hizmeti verilecek yerleşim yerleri planlanmıştır. Ayrıca Demirözü, Aydıntepe ve Merkez İlçe olmak üzere 3 Toplum Sağlığı Merkezi planlaması yapılmıştır. Hekimlerimize ve Yardımcı Sağlık Personelimize 1 nci aşama eğitimleri Erzurum İlinde yapılmıştır. Mevcut binalarımızı ihtiyacın tamamına cevap vermekte gerekli fiziki ve teknik donanımları sağlanarak hizmete hazır hale getirilmiştir. Hekim başına ortalama nüfus 3126 olarak belirlenmiştir.
            
             Bir yıldır sürdürdüğümüz bu çalışmalarda katkıda bulunan sağlığın ve sağlık sistemlerinin gelişmesine emeği geçenlere teşekkür ediyor,
            
             Aile Hekimliği uygulamasının Güzel Bayburt'umuza tüm ülkemize hayırlara vesile olması dileklerimle hepinize saygılar sunuyorum." Dedi.
            
             Daha sonra konu ile ilgili kısa bir konuşma yapan Vali Kerem Al konuşmasında "
            
             Sağlıklı yaşam insanların en doğal haklarıdır. Bu husus Anayasamızın 56 ncı maddesiyle de teminat altına alınmıştır.
            
             Sağlık Hizmetlerinin herkese eşit ve etkili bir şekilde ulaşabilmesi için ülkemizde atılması gereken en önemli adımlardan birisi sağlık hizmetinin olması gereken basamakta verilmesidir.
            
             Sağlık Bakanlığımızın "Sağlıkta Dönüşüm Programı" çerçevesinde yeni bir bakış açısıyla sorunlara çözüm bulma noktasında gerçekleştirdiği önemli adımlardan biride Aile Hekimliği Uygulaması olup İlimizde de hayata geçiriliyor olması bizi fevkalade memnun etmiştir.
            
             Aile Hekimliği uygulaması modern, ülkelerde yıllardır kullanılmakta olan bir tıp disiplinidir.
            
             Sosyal güvencesi bulunmayan vatandaşlarımız da bu sistem sayesinde ücretsiz olarak Aile Hekimlerinden hizmet alabileceklerdir.
             
             Hekimlerimizin ekonomik durumları düzeltilerek mağduriyetleri de giderilmiş olacaktır.
            
             Bu duygularla Aile Hekimliği uygulamasının İlimize hayırlı uğurlu olması dileklerimle selam ve sevgiler sunuyorum." Ve açılış töreninin yapılmasının ardından Aile hekimliği hizmeti verilecek hizmet binasını inceleyen Vali Al burada İl Sağlık Müdürü Dr. K.Kadri Karaoğlundan, Bayburt ta yapılan sağlık çalışmaları hakkında bilgi aldı.
           

Yayınlanma: 2.2.2008 | Görüntülenme: 6208
  Yorum Abonelik
  Oyla!
  Yorum Yaz
  Yorumlar:
  ademirer 3.2.2008 08:23:43
  Onlar ermiş muradına. Darısı Biz Antalyalı hekimlerin başına.
  Etiket Ekle
  Etiket:

  Kullanıcı:
  Parola:
  Yeni Üyelik Parola Hatırlat

  Ana Sayfa | Hakkımızda | İletişim | Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası  radyo dinle aşı takvimi podcast tips blog video blog kongre online dinle peaceful videos music videos blog klip şarkı sözü lyrics videos ilahi ezgi dinle