Adana 20 Mayıs'ta Aile Hekimliğine Başlıyor
Adana 20 Mayıs'ta Aile Hekimliğine Başlıyor

Adana İl Sağlık Müdürü Çağlar Çatak, 3. Aşama pilot iller arasında bulunan Adana'da aile hekimliğine 20 Mayıs'ta geçmeyi hedeflediklerini söyledi.

Aile hekimliği bilgilendirme toplantısı, Vali İlhan Atış başkanlığında hekimevinde yapıldı. Toplantıya Vali Atış'ın yanı sıra Vali Yardımcısı Erdem Kıyak, Seyhan Belediye Başkanı Azim Öztürk, Yüreğir Kaymakamı Abdullah Dölek, Seyhan Kaymakam Vekili İ. Hakkı Develi ve basın mensupları katıldı.

Toplantıda aile hekimliği hakkında bilgi veren Sağlık İl Müdürü Çatak, uygulamayla hastanelerdeki kuyrukların ortadan kaldırılabileceğini belirterek, sağlık alanında daha kaliteli hizmet imkanı oluşacağını söyledi.

Aile hekimliği hizmetlerinin ücretsiz olacağını hatırlatan Çatak, "Vatandaşlarımız kendi hekimlerini özgürce seçerek, hizmet alabilmek için her hangi bir ücret ödemeyecek. Aile hekimlerimiz tüm gün esasına göre çalışır. Acil haller ve nöbet hariç haftada 40 saat görev yapar." dedi.

Aile hekimlerinin tanımını da yapan Çatak, "Aile hekimlerimiz, kişiye yönelik koruyucu sağlık hizmetleri ile birinci basamak teşhis, tedavi ve rehabilite edici sağlık hizmetlerini, yaş, cinsiyet ve hastalık ayrımı yapmaksızın her kişiye kapsamlı ve devamlı olarak belirli mekanda vermekle yükümlüdür. Adana il merkezinde aile hekim başına 3 bin 360, ilçelerde 3 bin 500 kişi olurken il ortalaması 3 bin 394 olarak gerçekleşecektir." diye konuştu.

Çatak'ın konuşmasının ardından soru cevap bölümüne geçildi. Katılımcıların sorularını yanıtlayan Çatak, aile hekimliğine büyük önem verdiklerini, bu konuda başarılı olmak için herkesin desteğine ihtiyaçları olduğunu vurguladı.

CHA

Yayınlanma: 11.3.2008 | Görüntülenme: 6650
  Yorum Abonelik
  Oyla!
  Yorum Yaz
  Yorumlar:
  new_lifee 27.3.2008 14:49:07
  ya ben araştırıyorum heryeri ama ankaradan gelen bilgiler ankaranın karışık olduğu bu aile hekimliği uygulamasının adana ya biraz zor geleceğini sölüyolarr..bizim gibi bi çok özel poliklinik iş yerini kapatma aşamasında kesin bi bilgi varmı acaba..kimse bişey bilmiyo ne olacağı hakkında sadece yorum yapıyoo..
  alparslan 17.3.2008 21:58:27
  sanırım bir yanlış anlaşılma var, adana 2007 listesinde yer alıyor ve hazırlıklar son aşamaya geldi.
  new_lifee 17.3.2008 08:16:29
  Adanada 20 mayısta aile hekimliğine geçilecek deniyor ama bizim ankaradan aldığımız bilgilere göre 2008 de adananın aile hekimliği uygulamasına geçemiyeceği söyleniyor. TUSİDER yani türkiye sağlık işletmeleri derneği Sağlık bakanlığının listesinde yani 2008 deki listesinde Adana nın olmadığı söyleniyor. Bu konuda açıklama yapan olursa, kesin biligisi olan varsa cevap yazarsa sevinirim. Teşekkürler..
  Etiket Ekle
  Etiket:

  Kullanıcı:
  Parola:
  Yeni Üyelik Parola Hatırlat

  Ana Sayfa | Hakkımızda | İletişim | Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası  radyo dinle aşı takvimi podcast tips blog video blog kongre online dinle peaceful videos music videos blog klip şarkı sözü lyrics videos ilahi ezgi dinle