Aile Hekimliği Bilgi Sistemi (AHBS) Yürür mü?
Aziz Ünal
Aile Hekimliği Bilgi Sistemi (AHBS) Yürür mü?

On beş aydır Aile Hekimliği yapmakta olan ve günün en az 8 saatini AHBS ile geçiren bir kişi olarak merak ediyorum; acaba bu AHBS ne zaman yürüyecek?

İlgili veya yetkili birini bulduğumuz anda hemen sormaktan geri duramıyoruz, AHBS ne zaman ihtiyaçlarımıza cevap verir duruma gelir? Aldığımız cevap genellikle aynı; “AHBS yeni emeklemekte olan bir çocuk. Geliştikçe büyüyecek, yürüyecek.”

Samsun ve Manisa dışında Aile Hekimliğinin uygulandığı tüm illerde AHBS programı kullanılıyor. İlk günden itibaren ben de AHBS ile iç içe bir hayat sürüyorum. Çünkü AHBS öyle bir program ki, hani deveye sormuşlar; “ boynun neden eğri?” “nerem doğru ki” demiş. Mernisten kişi sorgulama dışında düzgün bir yeri yok. Duyduğum kadarıyla koca bir ekip AHBS için çalışıyor. Herkes seferber ama günler geçiyor, programın kendisini bilmem ama versiyonunun numaraları hızla büyüyor, değişen bir şey yok.

Program öyle bir mantıkla geliştiriliyor ki; sadece gönder-al dediğimiz, önemli verileri gir ve merkeze gönder. Gönder ki performansın ve maaşın hesaplansın. Gelen tüm versiyonların özü bu. Arada bir iki özellik eklense de ya çalışmaz ya da işe yaramaz. Oysa ben Aile Hekimi olarak çalışacaksam, kullandığım program verilerimi merkeze gönderdiği gibi aynı verileri benim de kullanabilmeme izin versin ki; hastalarımı tanıyabileyim, izleyebileyim, kontrol edebileyim. Bölgemin ve hastalarımın istatistiksel verilerini görebileyim. En önemlisi de bu işten zevk alayım. Ne demek istediğimi aşağıdaki problemleri okudukça anlayacaksınız.

 1. AHBS de kullanılan İCD tanı ağacı oldukça kısaltılmış. Kullandığımız tanıların pek çoğunu bulamıyoruz. Bulamayınca hem sağlıklı veri girişi yapamıyoruz, hem de girdiğimiz tanılar belli tanı gruplarına yığılıp kalıyor. Özellikle raporlu hastaların raporlarındaki tanıları bulamayınca hastanın reçetesine başka teşhis, AHBS ye başka teşhis yazmak durumunda kalacaksınız. Adli bir sorun olsa ne olacak? Hadi sorun olmadı desek bile hastalık istatistiği almak istesek aldığımız veri bizim ne işimize yarayacak?
 2. Aylık ve yıllık hastalıkların değişik parametrelere göre dağılımlarını, koruyucu sağlık parametrelerini, aşıların ve izlemlerin dağılımlarını alamıyorsunuz. Yani Aile hekimini hiçe sayan, sadece merkeze veri göndermeye endekslenmiş bir program. TSİM formları eklenmiş ama hastalıkların tanılarını İCD ağacında bulamadığınız için boş formlar şeklinde karşınıza çıkıyor.
 3. Reçete modülü eklenmiş ama aynı şekilde teşhis bulamadığınızdan ve ilaç dozunu her zaman yazamadığınızdan kullanılamaz.
 4. Kişileri aile olarak göremeyen bir program. Oysa herkese bir ETF kodu verilseydi aileyi toplu olarak görebilirdik ama Aile Hekimliği programında Aile kavramı hiç yok.
 5. Kişilerin Özgeçmiş, soy geçmiş ve iletişim bilgilerini kişinin hasta ekranında göremiyorsunuz. Acil durum bilgileri, aşıları, alerjileri, kan grubu gibi hayati bilgilerine ulaşmak için kişi bilgilerini güncelle ekranından aramak zorundasınız.
 6. 15 ayda 40-40 defa başvuran hastalar var ve aylar-yıllar geçtikçe bu sayı yüzler hatta binlerle ifade edilecek. Geçmiş muayenelerini görmek isterseniz bir kabusla karşılaşıyorsunuz. Tarihin sadece gününe göre sıralama yapan bir liste ve bu yüzden son muayenesini bulmak için koca bir listenin içerisini arıyorsunuz.
 7. Veri tabanı her gün kabararak artan bir program. 3 megabayt yedekle başladığımız 15 ay sonunda yedeğimiz 19 megabayta ulaştı. Ve henüz hiçbir doküman eklemedik. Resim ekleyen arkadaşların 50 megabaytı aşanı var.
 8. Versiyon güncellemeleri bir kabus. Her yeni versiyon güncellendiğinde aile hekimlerinin yaşadığı stresi anlatmak kelimelerle ifade edilemez. Program çökebiliyor, veri kaybına uğrama ihtimaliniz yüksek, hiç güncellemeyebilir.
 9. Hastaların lokasyonlarını girersiniz. Bir sonraki versiyonda kodlar değişmiş ve lokasyonlarınızın alakasız bir ili gösterdiğinizi görürsünüz.
 10. Ve sayılacak irili ufaklı pek çok hata.

Bilindiği üzere kısa bir süre sonra bu program yani AHBS Aile hekimlerine oldukça iyi bir parayla satılacak. Daha doğrusu aylık ücrete tabi olacak. Tekrar başa dönecek olursak emeklemesi bile özürlü olan bu programın Aile Hekimlerine parayla sunulacak olması akıl ve mantığa sığacak bir şey değildir. Ya birileri oturur her yönüyle dört dörtlük bir program yapar seve seve parasını öderiz, ya da şimdiki haliyle karşısında saç baş yolacağımız bir program için para ödemek şöyle dursun, birinci elden programın gelişmesi aşamalarına katkıda bulunduğumuz için üstüne maaş bile verseler yeridir.

AHBS her güncellendiğinde yeni versiyonu indirip programı açınca aklıma o Karadeniz fıkrası gelir. Anlatıp yazımı bitireyim.

“ Karadenizli Temel her cami çıkışında hocayı kıstırır sorularını sıralarmış; hocam hep öldükten sonra ruhumuz şöyle olacak böyle olacak diye anlatıp duruyorsun. Söylesene bedenimiz ne olacak?

Hoca dayanamaz patlatır cevabı: “ bak Temel sen ölünce seni gömeceğiz. Bedenin çürüyüp toprak olacak, o topraktan otlar bitecek, inekler o otlardan yiyecek ve gidip bir yerlere pisleyecek. Ben o pisliklere bakıp diyeceğim ki, - eee temel bak ne idin ne oldun?-

Temel bu cevaba oldukça bozulur. Aynı telden cevap verir. “Hocam o zaman ben de senin bedenin ne olacak anlatayım; sen öleceksin, seni gömecekler, bedenin çürüyüp toprak olacak, o topraktan otlar bitecek ve o otları inekler yiyecek. İnekler bir yere pislediğinde bakıp diyeceğim ki; -eee hoca hiç değişmemişsin-“

Eee AHBS hiç değişmemişsin. 

Yayınlanma: 31.3.2008 | Görüntülenme: 32108
  Yorum Abonelik
  Oyla! 0,5 (1 oy)
  Yorum Yaz
  Yorumlar:
  suphi 20.3.2009 22:44:55
  SABİS programını merak ediyorum.Forumda bu konuda bir kategori açtım.ORada biraz bahsedermisiniz?
  Sabis 14.2.2009 15:10:09
  Değerli Aile Hekimleri;
  Sizleri bu sıkıntılardan kurtaracak olan aile Hekimliği Bilgi Sistemi firmamız tarafından geliştirilmiştir. Şimdiye kadar böyle program görülmedi. Hayal denilen şeyler gerçekleşti.
  Programımızın Birinci basamak versiyonunu kullanan illerde Aile Hekimliğine geçiş aynı programın Aile  Hekimliği versiyonu üzerinden yapılmaktadır.
  Kayseri ilinde kullanıma sunduğumuz programın diğer illerdeki hekimlere satışları da başlamıştır.
  Konuyla ilgili detaylı bilgi almak isteyenler, http://www.maviayyazilim.com sitesinden taleplerini gönderebilirler.

  Not: Programımızı taklit eden firmaların varlığından haberdarız. Taklitlerimizden sakının.
  klsbilisim 17.10.2008 18:41:08
  herşeyin olması önemli değil önemli olan düzgün çalışabilmesi sn. adem2008 evet yazılım güzel ya aktarım ne olacak yada malum türkiye adsl sıkıntısı sizce bağlantınız gittiğinde hekimimiz ne yapacak
  adem2008 17.10.2008 13:30:27
  Merhaba bu konularla alakalı bende birşeyler yazatım dedim...www.data-vital.com çok hoş bir aile hekimliği yazılımı herşey var.öneririm.
  mguzelis 16.10.2008 16:46:57
  çok teşekkür ederim 'klsbilisim' sitenizin adınızdan dolayı www.klsbilisim.com  diye biliyordum. Teşekkürler cevabınız için.
  klsbilisim 16.10.2008 00:32:55
  sitemiz sorunsuzca hizmet vermektedir sorularınız için
  http://www.technarts.com/index.php?lang=tr
  davudi 12.10.2008 16:14:07
  Sayın dramca,
  Mesajınızı şimdi görebildim. Yapıcı yaklaşımınızı tebrik ediyorum, her yazılım mutlaka daha ileriye gider, ama bunun hızı, geliştiricilerin gayretine ve kullanıcıların pozitif yaklaşımına bağlı.
  AHBS, diğer pek çok aile hekimliği yazılımı gibi windows uygulaması. Malesef şimdilik Linux uyumu yok. Ancak, Linux tarafında .NET desteği yeni verilmeye başladı, biz de AHBS 4.0 badiresinden sonra bunu değerlendirebiliriz. Bu konu hepimizin hassas olması gereken bir konu.
  Selamlar
  mguzelis 12.10.2008 15:42:10
  sayın ' klsbilisim ' sorunlarımıza çözüm bulacağınıza sevindim. Ama ben sizin web sitenize        
  www.klsbilisim.com  neden ulaşamıyorum. Özel bir güvenlik şifresi mi kondu.?
  Saygılarımla...
  klsbilisim 8.9.2008 14:56:34
  sorunlarınız çözüme ulaşmak üzere...
  klsbilisim 8.9.2008 14:56:26
  sorunlarınız çözüme ulaşmak üzere...
  dramca 14.8.2008 01:30:29
  Sayın Davudi,

    Bir yazılım yapılmışsa kör de olsa topal da olsa yürür. Bunun tartışılacak yolu yok. Ben hekim arkadaşların ilgili forum sayfalarında yazılımcılara dertlerini tam anlatmadıklaırnı düşünüyorum. http://www.maviayyazilim.com/sabis/index.php?topic=585.msg3496;topicseen#msg3496
  sitesinde AHBS yazılımı geliştiren bir sitede açılan oylamaya ve kullanılan yazılımlara hekim arkadaşlarımızın ilgisi çok az. Negativist düşünce ile bir yere varılamaz.  Bugünün dünyasında .....AHBS yazılımlarını bizler şekillendirebiliriz.  Siz yazılım ekibinden olduğunuzu yazıyorsunuz.  AHBS paralı ve/veya  bedelsiz.  AHBS Özgür milli yazılımımız olan Pardus ile çalışıyormu. Çünki aile hekimi olduğumuzda herkes Lisanslı Windows kullanıcısı olmak zorunda kalacak.  Saygılarımla.
  red2blue 21.7.2008 12:30:12
  bakanlığın vermiş olduğu AHBS yazılımının 4.0 versiyonu ile beraber aylık hizmet bedeli olarak ücretlendirileceğini duydum. sektördeki diğer yazılımların çıkması ve rekabetin artması açısından iyi bir durum olarak gözüküyor.
  davudi 22.6.2008 13:39:42
  Sn Drgarybean,
  Meseleyi anlamadığınızı sanmıyorum, ama başından beri kendi bildiğiniz gibi ifade etmekte ısrar ediyorsunuz. Ama ben biraz daha açıklayayım: AHBS'nin "güncellemesi", "kullanılması"...vs için para a-lı-na-maz. Ama, diğer firmaların verdiği yerinde destek hizmetini, halen fedakarca İSM yetkilileri ücretsiz olarak veriyor. Bu durumda, teknik destek ve servis için, İSM'lerimizin döner sermayesine (yani AHBS'yi yazan firmaya değil) servis başı...vs bir ücret talep edilebilir.
  Tabi bu senaryoyu bile, Bakanlık'ta üst düzey bir yetkilinin önerisinden yola çıkarak ve tahmin yaparak söylüyorum. Bu ve buna benzer bir yol olabilir, ama en azından ne olmayacağını biliyor ve söylüyorum. AHBS'nin sınırsız kullanım hakkı Bakanlığa aittir, kullanım ve sürüm yükseltme adı altında para ödenemez. Hele hele bunu geliştiren firmaya hiç ödenemez.
  "Bir yazılımın geliştirilmesine yardımcı olunduğu taktirde lisans ücreti alınmaması gerektiği, hatta üstüne para verilmesi gerektiği" konusunda eksik ve yanlış bilgi sahibi olduğunuzu ifade edeceğim. Ama bu konuda ısrarcıysanız, yarın AHBS ücretli olduğunda (!) eminim size bir güzellik yapılır. Bu yazınızla ve yorumlarınızla AHBS'ye çok destek olduğunuz tartışılmaz.
  drgarybean 14.6.2008 19:15:51
  Evet kardeşler, böylece AHBS nin ücret karşılığı kullandırılacağının yalan olmadığını, geri destek, güncelleme adı altında aile hekimlerinden ücret alınacağını görmüş olduk. Bunu bizde en üstteki birinden duymuştuk ki rivayet de değildir. Ancak şunu ifade edelim ki bu ücret firmanın bakanlıktan talep ettiği destek ücretinin aile hekimlerine yansıtılması şeklinde olacaktı ve istenen ücret sabit bir ücret olup aile hekimi sdayısı arttıkça azalacak bir ücret değil, aile hekimi sayısı ne olursa olsun kişi basşı alınacak sabit bir ücret olacaktır.Yine tekrarlıyorum: Aile hekimlerinden ücret almak şuraya, programın gelişimine birinci dereceden katkıda bulunduğu için karşılığını ödemeleri bile gerekir. Dünyanın dev yazılım şirketleri bile bunu yaparken... Selamlar.
  davudi 14.6.2008 07:43:25
  Diğer AHBS Yazılımları:
  Özelde Sn Dramca ve genelde tüm okurlar için şunları söyleyebilirim: AHBS'nin ücretsiz olması, bu yazılımın kurulum ve kullanımının ücretsiz olduğu anlamına geliyor. Bunun yanında bir de telefonla yardım masası hizmeti veriyoruz. Ancak, para vererek alacağınız başka herhangi bir yazılım, size yerinde destek, sizin özel ihtiyaçlarınıza göre programı güncellemek ... gibi hizmetler de verebiliyor olacaklar. Dolayısıyla firmaların sizden isteyeceği ücret, Samsun'dan yazan hekimimizin yaptığı gibi, yerinde destek gibi ek hizmetlere değecekse ve uygulama da güzelse, eminim hekimler bu ücreti ödeyip alacaklardır. Bu şekilde de yazılımların sürekli gelişimi sağlanacaktır.
  Ancak, şunu da ifade edeyim ki, benim de karşı çıktığım "AHBS'nin ücretli olacağı" söylentisinin, bazı Bakanlık yetkililerinin ifadelerine dayandığını öğrendim. Onların da düşüncesi, AHBS ücretsiz olacak, ama İSM'nin hekimlere ücretsiz olarak vermekte olduğu (benzer şekilde diğer firmaların da verdiği yerinde destek...vs gibi) hizmetlerin ücretli olması yönündeymiş. Belki zaman içerisinde buna benzer başka bir ücretlendirme yöntemi belirlenebilir. Böylelikle yazılımların güzelleşmesi için daha sıkı bir rekabet oluşacaktır.
  Selamlar, saygılar.
  Mbeyogullari 13.6.2008 12:18:56
  Samsunda kullanılan Neuroogle programı bu anlatılan bütün karmaşalara çözüm diye düşünüyorum. Aile hekimliğini profesyonel olarak ve bir meslek olarak düşünen bütün aile hekimlerine tavsiye ederim. sabah programı açtığınızda bugün, bu hafta ve istediğiniz bir zaman aralığında yapmanız gereken işleri size hatırlatan, sadece bilgi gönderen değil bilgileri sizin için yorumlayp yanınızda bir asistan gibi çalışan bir yazılım. Tavsiye ederim
  dramca 7.6.2008 00:38:42
  Sn. davudi,

  Yıl sonuna kadar sanırım bizim ilimizde aile hekimliğine ve bizde AHBS yazılımına geçeceğiz. Biz zaten aile hekimliğine geçmeden şu anda AHBS benzeri  S@BİS (Sağlık Bilgi Sistemi) denilen yazılımı kullanıyoruz ve bizle beraber bildiğim kadarıyla 6-7 de Maviay Yazılım patentli bu yazılımı kullanıyor ve Yazılımcılarımız Şu an  S@BİS AHBS için çalıştıklarını ve hatta yazılımın hazır olduğunu söylüyorlar. Biz mevcut hasta ve ETF-KSF kayıtlarımızın hazır olduğu bir yazılım üzerinden devam edeceğimizi düşünüyoruz. Özel sektörün hazırladığı bir yazılımı ben hekimlere bedelsiz verileceğini ve/veya oluşan problemlerde bedelsiz bilgi işlem desteği verileceğini düşünmüyorum. ocağının odasını doktoruna kirayla vereceğini söyleyen sistem gerçekten yazılımı ve desteğini bedelsiz verecekmi.  Bedelsiz olursa vay halimize. Yazılımın gelişimi durur ve gelecekte çuvallarız. Lakin bedelli fakat her yıl güncellenen ve zamanın koşullarına ve kullanıcıların genel teamüllerine göre değişime ayak uydurabilen bir yazılım bedelli olsa bile bence daha güzel olacaktır. Yazılımın geliştirilmeyeni hiç çekilmez.  Saygılarımla.
  davudi 22.4.2008 18:26:16
  "khan" bey, yazmıştım ama okuyamadınız galiba, yeniden söyleyim, AHBS'nin kaynak kodları dahil her türlü kullanım hakkı Bakanlığa aittir. Bir kere hukuken AHBS sa-tı-la-maz. AHBS'nin yeni sürümü de bu yıl yayınlanan ve hastanelerden de veri toplamayı hedefleyen Sağlık-NET ile entegre olmak adına çıkartılıyor. Ama, yazınızda belki eleştiri amacıyla da söylemiş olsanız da, "aile hekimlerinden iyi tüyolar alma peşinde olmayı", yeni sürüm için olumlu bir değerlendirme olarak algılıyorum.
  khan 22.4.2008 17:40:08
  selam
  AHBS para ile satılacak
  sentim anlaşması çoktan bitti, aile hekimlerinden iyi tüyolar alma peşindeler,yeni versiyonu başka bir firma adı altında piyasaya sürülecek, Bunu 13 yıllık hekimlik,20 yıllık yazılımcılık deneyimi ile söylüyorum
  yazı için  Dr Aziz beye teşekür ediyorum ve her satırına katılıyorum
  birdost 19.4.2008 13:44:39
  AHBS para ile elbette satılamaz, para edecek bir yönü var mı? Sadece (Şu an için) Alternatifi olmayan bir program, birileri sizin adınıza ne kullanacağınıza karar veriyor, siz de seve seve kullanıyorsunuz...  Bunun bir muhasebe, ya da otomasyon ya da bilgisayar destekli bir tasarım programı olduğunu düşünün bir kere, ben düşünemiyorum da, düşünüyorum da yazamıyorum!... Öyle alınmaya, gocunmaya falan da gerek yok, bir gebe sayısını bile veremeyen, formları yanlış olan, bana kimin kayıt olup kimin ayrıldığını gönder alda üzerine tıklayınca gösteremeyen, yeni versiyon bulundu'yu kabusa döndüren........ vs. vs. nediyeyim ben şimdi... Çook güzel çok güzel di mi?... Bir veri tabanından gebe sayısını program veremiyorsa bu zorluktan değil bilgisizlik, ve ciddiyetsizliktir, E kardeşim sen de say gebelerini işin ne de denebilir elbette :)) Sevgi ve saygılar...
  davudi 1.4.2008 22:48:37
  Sayın aile hekimi (drgarybean)
  Anladığım kadarıyla yazıyı kaleme alan sizsiniz. Ben, hangi yazımda insanların (haklı ya da haksız) eleştiri ve şikayetlerini bildirmelerine  serzenişte bulunmuşum hala anlayamadım. Eleştiri bizim alıştığımız, gereğini yapmak için de sürekli çalıştığımız, bize göre faydalı birşey. İLk mesajımda yazıdaki tespitlere teşekkür bile etmişim.
  Ama her nasılsa, sizin yazınızdaki "hiç değişmemişsin" nüktesini (ki bence yazıya yakışmamış) ben kullanınca, serzeniş zannediliyor!
  Herneyse meseleye yeniden bakalım:
  Biz, saha ile sık görüşmeye, yardım masasına iletilen sorunları yakından incelemeye, beraber çalıştığımız hekim arkadaşların da görüşleriyle AHBS'yi geliştirmeye çalışıyoruz. Başladığımız nokta itibariyle çok büyük mesafeler katedilmiştir. Yazınızda yazığınız eleştiriler de bizim çözüm bekleyen iş havuzumuzda var zaten. Bunlara itirazım olmadığı gibi, neden söyleniyor da demiyorum.  Yaşadığınız sorunların önemli bir kısmı da, ne şahsen benim, ne de ekibimin elinde olmayan şeyler. Ancak biz bunları dahi üstlenip "aile hekimliği için" gayret gösteriyoruz. Böyle olmasaydı, inanın bugün hala bu projede çalışıyor olmazdık, siz de (size göre) çok daha kötü bir uygulamayla karşı karşıya olurdunuz. Çünkü okumuş yazmış, kolay beğenmeyen (bunları eleştiri olsun diye söylemiyorum) hekim grubu, en zor beğenen kullanıcı grubu. İşimizin zorluklarını bilerek ve severek çalşıyoruz.
  Ama şunu da yineleyim: Bir yazı yazarken, eleştirilerinize bu tür nükteler ekleme hakkını size verdiğini düşünüyorsanız, benzer bir dozdaki cevaba da tahammül edebilmelisiniz. Yok zaten yapıcı eleştirilerde bulunuyorsanız, nükteyi de üstünüze alınmayın. Ben sizinkini alınmadım. Ben nüktenize rağmen teşekkür edebildim, siz de üslup itibariyle biraz çaba gösterebilirsiniz.
  Ben sizin ilinizi bilmiyorum, ama sizin yolunuz Ankara'ya düşerse çayımızı içmeye beklerim. Katkılarınızı sözlü, yazılı... her türlü bekleriz.
  (ben bu konuya daha fazla devam etmek istemiyorum, yazıyla düşünceleri anlatmanın zorluğuna, insanların önyargıları da eklenince netice hasıl olmuyor bir türlü)
  Selamlar
  drgarybean 1.4.2008 21:28:15
  bir fabrikanız olsun araba veya uçak üretiyorsunuz ve ürettiğiniz araçları kullanıcılara veriyorsunuz. Kullanıcılar da son sürat bu araçları durması mümkün olmayan bir otoyolda veya havada kullanıyorlar. Ve araçlarının içinde kendileri için çok değerli bilgi yükünü taşıyorlar. Herhangi bir arıza bilgi, zaman, veri belki de maddi değer kaybına yol açıyor. kullanıcılar başta onlarca, sonraları giderek azalan ( belki sorunun çözümlendiğinden belki de çözüm gelmediğindendir bilinimez kullanıcılara sormak lazım. Cevabı ortada olsa da) sorun bildirimleri gönderirken siz üretici olarak karşıdan aracınızın ne güzel yol aldığını görüyor olmanız işlerin yolunda olduğunu göstermez. Dönün iletilen sorunlara ve eklenmesi istenilen özelliklere bakın ve ne derece gerçekleştiğini denetleyin. Birilerinin neden bu kadar serzenişte bulunduğunu anlayabilirsiniz. Dönün kullanıcılara programı sorun, ne kadar rahat kullandıklarını ve ne alabildiklerini sorun. Yazan yazmışsa vardır bir nedeni. Her versiyon yüklendiğinde programı yeniden yüklemek zorunda kalan ve günlerce veri giremeyen, geri dönük veri girmek zorunda kalan, 10 mb üzerindeki yedek dosyasını merkeze iletebilnek için saatlerce uğraşan kaç kişi var biliyor musunuz? Her yeni versiyon geldiğinde Aile hekimlerinin yeni versiyonu kim yüklemişse onu arayıp problem olup olmadığını sorgulaması, yükleyenleri görmek için bir hafta versiyon yüklemeden beklemesi ne demek karşıdan anlaşılamaz bir şeydir. Bu yazıyı o ruh halinde kaleme alsaydım üslubu ne olurdu bilemem. Her halde bu kadar yumuşak olmazdı.
  davudi 1.4.2008 16:50:43
  Çok güzel söylemişsiniz "çözüm için çalışmalı..." Çözümün tarafları olarak sizler sorunları tespit edip iletirsiniz, biz de çözeriz. Sorun iletilmesinden şikayet de etmedik netekim. O sorunların çözülmekte olduğunu söyledik, o kadar. Ama bu "çözüm süreci" herhalde karşılıklı saygıyı gerektiren ilişkiler. Bu saygıyı göstermeyenler, ayniyle mukabeleyi hakeder. Neticede, yazılan yazı da bir "ayine" ise, ben de yazanı bu yazıya göre değerlendirebilirim. İçeriğine değil, uslübuna nükteli gönderme yaptım. Üsluba rağmen içeriği hakkında teşekkür bile ettim. İyice okuyunuz lütfen.
  drgarybean 1.4.2008 16:38:03
  "ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz" demiş büyükler. herkes yaptğığı işi koyar ortaya. Bakan kişi nasıl olsa der diyeceğini. Herhalde kimsenin kimsenin harcadığı emeğine lafı da yoktur. Amma velakin o kadar emeğin semeresinde bir problem varsa saygı saygı deyip durmaktansa problemi çözmek, daha çok saygı duyulacak bir semere ortaya koymak daha doğru olsa gerektir. Sahibine değil de ürününe yapılmış benzetmeyi alıp kişilere yansıtmaksa herhalde iyi bir savunma anlayışı olmasa gerek.
  davudi 1.4.2008 12:47:43
  AHBS'nin Bakanlık tarafında Proje yöneticisi olarak yanlış bilgiyi düzeltme görevim ve gerekiyorsa cevap hakkım olsa gerek.
  Tekrar söylüyorum: AHBS'nin parayla satılacağı bilgisi yanlış. Yazıdaki diğer tespitlerin ise yanlış olduğunu söylemedim ki gocunayım. Ne demişim: "Burada da bahsedilenler bilinen ve çözülmekte olan konular. Yine de teşekkür ediyorum" demişim... Yaniii, eleştiri kültürü konusunda bir sıkıntımız yok şükür.

  "hiç değişimemişsin" nüktesine de misliyle cevap vermek, harcanan emeğe saygı anlamında gayet uygun. Bunu herkes anlayamayabilir.

  Ama, naparsın ki, okuduğunu anlamayan, meşru cevabı gocunma zanneden ve yarası olanlar ortaya çıkmaya başladı şimdiden...
  fettan 1.4.2008 11:53:30
  AHBS ile ilgili şikayetlerin tümüne katılıyorum. bu arada biri gocunmuş demekki.
  davudi 31.3.2008 19:24:53
  AHBS'nin proje yöneticisi olarak ilk yorumu ben yapayım.
  1. "AHBS'nin kısa bir süre sonra parayla satılacağı" bilgisi yanlış Kaynağını da merak ediyorum doğrusu.
  2. Aile hekimliğinin, idari, mali, uygulamaya dair ne kadar sorunu varsa, AHBS bu sorunların tezahür yeri olduğundan, hemen herşeyin AHBS'ye mâl edilmesine alıştık. Eleştirilerden doğru ve faydalı olanları alıp yolumuza devam edeceğiz. Burada da bahsedilenler bilinen ve çözülmekte olan konular. Yine de teşekkür ediyorum. "Beraber çözelim" diyenlere teşekkürler. Zaten diğerleri "hiç değişmemiş" (yarası olmayan gocunmasın).
  Etiket Ekle
  Etiket: yazı, ahbs

  Kullanıcı:
  Parola:
  Yeni Üyelik Parola Hatırlat

  Ana Sayfa | Hakkımızda | İletişim | Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası  radyo dinle aşı takvimi podcast tips blog video blog kongre online dinle peaceful videos music videos blog klip şarkı sözü lyrics videos ilahi ezgi dinle