Malatya'da 5.eğitim tamamlandı
Malatya'da 5.eğitim tamamlandı

Malatya'da Aile Hekimliği uyum eğitiminin 5. bölümü tamamlandı. Eğitimin tamamlanması nedeniyle sertifika töreni düzenlendi.
Avşar otelde 7 gün devam eden Aile Hekimliği uyum eğitimi sertifika töreninde konuşma yapan Sağlık Müdürü Hacı Bayram Zengin, Aile Hekimliği'ne Malatya'da  Kasım ayında geçilmesinin planlandığını belirterek, "Aile Hekimliği konusunda eğitimlerimiz sürüyor.Eğitim kapsamında pratisyen hekimlere Aile Hekimliği konusunda yapılacaklar görevlilerimiz tarafından anlatılıyor" dedi.
Türkiye'de öncelikle pilot il olarak Düzce'de  başlayan ve daha sonra Malatya'nın da aralarında bulunduğu 25 ilde bu yıl geçilecek olan Aile Hekimliği konusunda Malatya'yı 70 ilçe ve 140 da merkez olmak üzere toplam 211 bölgeye ayırdıklarını belirten Zengin, doktorları hizmetin içerisine katmak için çaba gösterdiklerini vurguladı.
Konuşmasında doktorlara tavsiyelerde de bulunan Zengin, Sağlık Bakanı'nın, 'Önlenebilir bir sebepten dolayı bir anne veya çocuk ölümüyle ilgili karşımıza gelmeyin' dediğini hatırlatarak, "Hiçbir anne evde doğum yapmayacak. Aile hekimi olarak görev yapacak arkadaşlar bunu gebe anneye önceden ebeler vasıtasıyla bildirmeli" şeklinde konuştu.
"Eğer bir kadın veya çocuk, önlenebilir bir sebepten dolayı ölürse, bunun acısını kalbimizde hissetmeliyiz" diyen Zengin, "Bütün doktor arkadaşlar şunu bilmeli ki, ne kadar çok garibana ulaşırsak, o kadar kendimizi başarılı sayacağız. Ahmet, Mehmet ve Ayşe hanımın konforu bozulacak diye kimseyi yerinde oturtmayız. Herkes alanlara çıkacak ve Aile Hekimliği'ni uygulayacak. Eğer hasta gelmezse, siz hastanın ayağına gideceksiniz" ifadelerini kullandı.
 Sağlık Müdürü Zengin'in konuşmasından sonra, eğitim veren   Sağlık Bakanlığı görevlileri ile 40 pratisyen hekimine sertifika verildi.
Aile Hekimliği uyum eğitiminin 5. bölümüne toplam 40 doktorun katıldığı ve eğitim programlarının devam edeceği kaydedildi.

Yayınlanma: 21.7.2008 | Güncellenme: 14.4.2010 | Görüntülenme: 7591
  Yorum Abonelik
  Oyla!
  Etiket Ekle
  Etiket:

  Kullanıcı:
  Parola:
  Yeni Üyelik Parola Hatırlat

  Ana Sayfa | Hakkımızda | İletişim | Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası  radyo dinle aşı takvimi podcast tips blog video blog kongre online dinle peaceful videos music videos blog klip şarkı sözü lyrics videos ilahi ezgi dinle