Akciğer Hastalığında Kronik Obstruktif Önleyici Yaklaşım

 KOAH dünya çapında gittikçe sıklığı artan, yaygın ve yeterince tanısı konulamayan bir hastalıktır. Kalıcı ve ilerleyici semptomlarıyla hastaların yaşam kalitelerini önemli ölçüde etkilerken, ülkeler için de ciddi bir sağlık sorunu ve ekonomik yük oluşturmaktadır. KOAH, dünyada en sık ölüm sebepleri arasında altıncı sıradadır ve 2020'de üçüncü sıraya çıkacağı hesaplanmaktadır. Solunum sistemi hastalıklarına bağlı ölümlerin %75'i KOAH'a atfedilebilir. Prevalansı ‰30'a yaklaşır. WHO üye ülkelerde KOAH vakası oranı 28,6 milyon kişi olarak tahmin edilmektedir ki bu tüm solunum sistemi hastalıkların yarısıdır.

KOAH için tanımlayıcı olan hava akım hızında kısıtlılık, küçük hava yolları hastalığı (obstrüktif bronşiolit) ve parenkimal yıkım (amfizem) karışımından kaynaklanır ve bunların hangi oranlarda görüldüğü kişiden kişiye değişir. Obstrüksüyon ilerleyicidir ve akciğerlerin zararlı parçacık ve gazlara anormal inflamatuar yanıtı ile bağlantılıdır.  

Tüm makaleyi PDF formatında indirmek için tıklayınız.


Aile Hekimliği Dergisi'nden izin alınarak yayınlanmıştır.

Yayınlanma: 15.10.2008 | Görüntülenme: 3007
  Yorum Abonelik
  Oyla!
  Etiket Ekle
  Etiket:

  Kullanıcı:
  Parola:
  Yeni Üyelik Parola Hatırlat

  Ana Sayfa | Hakkımızda | İletişim | Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası  radyo dinle aşı takvimi podcast tips blog video blog kongre online dinle peaceful videos music videos blog klip şarkı sözü lyrics videos ilahi ezgi dinle