Okul Çağı Çocukları ve Beslenme Sorunları

Doğumdan itibaren davranışsal ve bilişsel gelişim beslenmeden dorudan etkilenir. Yetersiz ve dengesiz beslenme çocuğun davranışlarını, okul başarısını ve bilişsel gelişiminin tamamını etkiler.
Literatür incelendiğinde okul beslenmesinde düzenlenme yapılmasının ve öğrencilerin daha sağlıklı beslenmesinin en önemli gerekçesi öğrencilerin okula öğrenmeye hazır olarak gelmeleri ve daha sonraki hayatlarında sağlıklı beslenme tutumunu kazanmaları olduğu düşünülebilir.
Okulda verilen sağlık eğitimleri yaşam boyu sürecek sağlıklı beslenme alışkanlıklarının oluşmasına önemli etkiler gösterir. Beslenme şekillerinin önlenebilir' hastalıklara ve erken ölümlere neden olması nedeni ile okullarda beslenme eğitimi vermeleri önerilmektedir.
Amerika Birleşik Devletleri'nde 2000 yılı itibarı ile okul müfredatlarının içinde bir beslenme eğitiminin entegrasyonu mecbur tutulmuştur. Bunun nedeni sağlığa olumlu etkilerinin yanında beslenmenin zekaya ve öğrenme yeteneğine de olumlu etkilerinin gösterilmiş olmasıdır.
Beslenme eğitimi ile ilgili rehberler sağlıklı beslenme davranışının tam olarak geliştirilebilmesi için çok geniş önerileri içermektedirler. Bu öneriler arasında bulunan okul yemekhanesinde dengeli ve sağlıklı yiyeceklerin verilmesinin etkili sonuçlar verdiğini gösteren bilimsel araştırmalar vardır.  

Tüm makaleyi PDF formatında indirmek için tıklayınız.


Aile Hekimliği Dergisi'nden izin alınarak yayınlanmıştır.

Yayınlanma: 15.10.2008 | Görüntülenme: 4661
  Yorum Abonelik
  Oyla!
  Etiket Ekle
  Etiket:

  Kullanıcı:
  Parola:
  Yeni Üyelik Parola Hatırlat

  Ana Sayfa | Hakkımızda | İletişim | Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası  radyo dinle aşı takvimi podcast tips blog video blog kongre online dinle peaceful videos music videos blog klip şarkı sözü lyrics videos ilahi ezgi dinle